Ukkonen rikkoi tietokoneeni, jossa oli Intel Pentium 4 prosessori ja ATI radeon 9200SE 128MB näytönohjain. Sen saisi vielä kuitenkin kuntoon ja korjaus maksaisi 220 €. Kuitenkin, jos pian tulevaisuudessa tarvitsen paremman koneen, niin nyt siihen pitäisi investoida. Tarvitsenko pian paremman koneen, kun haluan tehdä taittoa InDesignilla, kuvankäsittelyä Photoshopilla ja Nettisivuja Dreamweaverilla. Kaikkiin noihin pitäisi vanhankin koneen riittää Adoben tiedotteiden mukaan (Ja jonkun verran olen kokeillutkin ja ainakin ID ja PS toimivat kyllä), mutta tulenko pärjäämään paremmin, jos satsaan johonkin uuteen hienoon kaksiytimiseen prosessoriin? Parempaan näytönohjaimeen?
Valistuneita mielipiteitä otetaan vastaan.
Valistuneita mielipiteitä otetaan vastaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
no valistuneisuudesta en tiedä, vastaan kuitenkin.
koneesi alkaa olemaan antiikkia, sen korjauttaminen maksaisi suhteettoman paljon koneen arvoon verrattuna. vilases millä hinnoilla vastaavia koitetaan kaupitella huuto netissä:
http://huuto.net/fi/cats/atkapctietokoneet.php3
jos päädyt uusimaan kaluston, osta mäkki. kalliinpi hankkia, mutta pitkän päälle mukavampi ja luotettavampi. ei tarvitse niin paljon säätöä kuin puucee.
Kiitos, kaikki vastaukset ja mielipiteet on tervetulleita.
Olen kyllä huomannut että kuvankäsittelijät suosivat mäkkejä, muta kun käytän konetta osa-aikaisesti ja toinen käyttäjä on poika, joka pelaa, lienee pc se, mikä on valittava. Minulla ei ole mäkeistä komusta paitsi yli viidentoista vuoden takaa,joten en tiedä mistä jään paitsi.
Onko tällainen Intel Core Duo E4600 hyvä hankinta, ja mihin tarvitsen tätä uutta suorituskykyä. Halvemmalla saisin jonkun vaatimattomamman tai korjaisin sen vanhan.
Kysyisin myös, että onko näytönohjaimella jotain virkaa kuvankäsittelyssä? Tästä olen kuullut ainakin kahden laisia mielipiteitä. Kuitenkin asia lienee teknistä faktaa eikä mielipideasia. Mutta miten on?
pelejä, joo, kyllä se sitten on puucee. mäkkiin ei käännetä kaikkia pelejä, eikä kavereitten kanssa pelien vaihtaminen onnistu.
jottenkin kallistuisin just intelin kannalle. ja coreduo ehdottomasti, yksiytimisiä voi olla jo vaikea edes löytää, antiikkia ovat.
prosessori teho ei tietenkään haittaa, tärkeintä on muistin määrä, sitä niin paljon kuin rahaa riittää. etenkin kuvanksittelyä se nopeuttaa, ei jää kone miettimään kesken työn teon.
ennen näytönohjain oli erittäin tärkeä asia. itse maksoin aikanani itseni kipeksi matroxin450:stä, kuva parani "silmin nähden" alkuperäiseen ohjaimeeen verrattuna. nykyään käsittääkseni suurin osa ohjaimista on kohtuullisia. huippu ohjaimet ovat tottakai vieläkin sikahintaisia.
mutta muistia pitää ohjaimessakin olla rutkasti, etenkin kun koneella pelataan pelejäkin. 512 ? ja riittävästi liitäntöjä.
nykyään myydään lähinnä vista koneita, tarkista toimivatko ohjelmasi vistassa. toki koneisiin yleensä voi vaihtaa vanhemmankin käyttiksen, siitä en uskalla sanoa mitään dualcore voi vaikuttaa asioihin.
nyt on alennusmyynti aika, tutkaileppa tarjouksia. tämän päivän tarjoustekniikka oli huippua pari vuotta sitten. osta uusi, vanha joutaa kierrätyskeskukseen.
Siis käytät konetta InDesign, Photoshop ja Dreamweaverin käyttöön? Mun näkemyksen mukaan tuo on työkäyttöä. Joten osta siihen työkone, ei pelikonetta. Esim. iMac 24".
Osta pojalle pelikone erikseen, ei tarvii pelätä, että sotkee pelien kanssa sun työprojekteja.
Jos on varaa kunnon ohjelmiin, on varaa myös kunnon koneeseen.
vaihtaa iMac:iin, jos softat on jo ostettu Windows-versioina?
Ethän sinä (jos edes olet aloittaja) sanonut, että olet jo ostanut ne. Viestistäsi sai käsityksen, että olet kokeillut kyllä.
Jos olet ostanut ne juuri, palauta kauppaan avaamattomat paketit ja pyydä tilalle Mac versiot. Tai suorita Adoben kanssa ns crossgrade eli käyttiksen vaihto.
Kiitos mielipiteestä sinullekin. Sinänsä hyvän välikysymyksen tekijä en olut minä alkuperäinen, mutta eihän se nyt mitään.
Se on kyllä näiden suomi24 -keskstelupalstojen ylittämätön ongelma, että ei tiedä kuka on kuka. muta se onkin sitten ihan toinen juttu :-)