TURKKI NÖYRYYTTI SAKSAA

topmöller filtter

varamiehinen turkki nöyryytti ja alisti saksan kansan polvilleen.
kuinka suuret murskajaiset olisikaan vietetty jos turkilla ei olisi ollut loukkaantuneina ja pelikiellossa 9 miestä avauskokoonpanosta.

saksalla paras joukkue ja unelmatiimi minkä saksa voi saada kasaan ja tuloksena oli nöyryyttävä 3-2 lahjavoitto amatööripelaajilla pelanneesta turkista.

kuinka kova turkin potentiaali siis on? aivan valtava. saksa nöyrtyi jo nyt turkin varamiesten käsittelyssä, turkki kun kohtaa saksan oikealla joukkueella, lukemat 5-0, 6-1 turkin voitoksi ovat arkipäivää ja tosiasia.

turkilla aivan upea joukkue. säälittää jos saksa voittaa nyt mestaruuden ja turkki putosi varamiehillä jatkosta. turkkihan olisi ollut aivan suvereeni mestari.

taidan laittaa hunnun päähän ja muuttaa turkkiin ja otan nimekseni tomi rustu.

6

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • futisfani

      No kyllähän Saksa tuohon peliin pääsi mukaan enemmän tossa toisella puoliajalla. Ja tuohon sun ''säälittää jos saksa voittaa nyt mestaruuden ja turkki putosi varamiehillä jatkosta.'' nii se nyt on kans osaks Turkin omaa syytä.. Jos pelaajat ei osaa pelata kurinalaisesti vaa ottaa kortteja sen verra että ei saa pelata nii en nyt tiiä voiko sanoo et ''säälittää kun turkki putosi varamiehillä jatkosta''

      Mutta oisinha mäki kyl halunnu nähä minkälaine ois tulos ollu jos Turkilla ois ollu koko tiimi pelikuntosena. Mut ei sitä ny voi sanoo, että ku Turkki oli nyt noin hyvä ja melkein voitti Saksan, nii jos sillä ois koko tiimi nii voittais iha mite vaa Saksan.. Jos Turkilla ois koko tiimi ollu nii Saksaki ois saattanu pelata paremmin, koska toi ei nimittäi ollu mitää parasta pelii Saksalt (esim puolivälierässä Portugalia vastaan Saksa pelas tosi hyvin ja se oli paljo parempaa pelii ku nyt Saksalta)

      • tollast slankii?

        Vituttaa lukea tuollaista vääntämistä.
        Kyllä on ihmisen vaikeata kirjoittaa suomeksi.


      • futisfani
        tollast slankii? kirjoitti:

        Vituttaa lukea tuollaista vääntämistä.
        Kyllä on ihmisen vaikeata kirjoittaa suomeksi.

        Mitäs slangia tossa mun tekstissä oli muka? Tiedän että en nyt ihan täsmälleen oikein kirjottanu, mut aattelin ihan et ei sillä oo nii väliä. Kyllä mun mielest tosta mun tekstist pitäis ymmärtää jokase..


    • ihmettelen vain

      Mitä sä meuhkaat? Milloin Saksa olisi viimeksi EM-kisoissa pärjännyt?

      • 1980

        Silloin Saksa oli mestari:)


      • Wanha futaaja

        Meuhkaamisesta olen samaa mieltä. Se on turhaa näissä yhteyksissä. Ja muutenkin ne "suuret tunteet" sumentavat silmät. Nähdään vain se mitä halutaan nähdä. No, voi niinkin tietysti elää.

        Miten eri maat ovat pärjänneet näkyy tilastoista, ei siitä kiistellä tarvitse. Mitä Saksaan tulee, on heillä 3 mestaruutta (1972, 1980 ja 1996) ja 2 hopeaa (1976 ja 1992). Ovat siis nyt finaalissa kuudetta kertaa. Toiseksi eniten finaalipaikkoja on Nevostoliittolla, eli 4. (1 mestaruus) Espanja tulee seuraavana, on nyt kolmatta kertaa finaalissa. (1 mestaruus)

        MM-finaalissa Saksa on ollut 7 kertaa. Viimeksi 2002. Ja pronssia on tullut muutaman kerran. Italia on Euroopan maista selvä kakkonen tässä ilastossa, eli 5 kertaa finaalissa. Sitten tulee Ranska, jolla 1 mestaruus ja (muistaakseni) 2 hopeata. Englanti on ollut kerran finaalissa ja voittanut, kuten tiedetään 1966 kotikisoissaan. Muita MM-mitaleita ei heillä ole. Eikä EM-finaalipaikkoja myöskään.

        Brasseilla on myös 7 MM-finaalia historiassaan. Ja Argentiinalla taitaa olla 3. Uruguay on ollut 2 kertaa MM-finaalissa ja voittanut myös kahdesti.

        Suunnilleen noin se menee. Eli, harvojen herkkua on ollut. Varsinkin nuo MM-kisat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2348
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1593
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1277
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1267
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      234
      1022
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      849
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      839
    Aihe