Miten hitossa saan kuulokkeet kiinni?!

Tuli ostettua ko. äänikortti ja nyt ongelma on se että äänikortissa on erilliset tulot vasemmalle ja oikealle kanavalle (RCA)! Kuulokkeet taas on normaali 3.5mm plugi, eikä MISSÄÄN kodinkone/elektroniikkaliikkessä/marketissa ole sopivaa adapteria!!!
2988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

käyttö on ihan yleistä.
Niiden lähtö ei ole kuulokkeelle tarkoitettu vaan
signaali on ns. linjalähtötasoinen ja tarkoitettu vahvistimen inputiksi.
Herkät kuulokkeet toiminevat silläkin mutta normaalisti se ei oikein riitä kuulokkeille.
Äänikortissasi siis ei ole varsinaista kuulokelähtöä lainkaan.

Voi olla että adapterit on vähissä, mutta asiaa
tukevia jatkojohtoja on taas joka paikassa.
Osta sellainen, ei pieni johdon pidennys haittaa tee.

Äänestä
  • Hommaat halvat tietokonekaiuttimet, missä on RCA-sisääntulo ja kuulokeulostulo, niin sillä voit kuunnella kuulokkeita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M-Audio audiophile 2496 kirjoitti:

Tuli ostettua ko. äänikortti ja nyt ongelma on se että äänikortissa on erilliset tulot vasemmalle ja oikealle kanavalle (RCA)! Kuulokkeet taas on normaali 3.5mm plugi, eikä MISSÄÄN kodinkone/elektroniikkaliikkessä/marketissa ole sopivaa adapteria!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu