Olen raskaana (rv 17 6) ja painoni on -1,5 kg verrattuna lähtöpainoon. Olin normaalipainoinen ennen raskautta ja siis edelleen... Tämä on toinen raskauteni ja ihmetyttää, koska ensimmäistä odottaessani painoni oli tähän mennessä noussut kyllä jo useita kiloja. Pahoinvointi oli suunnilleen samanlaista molemmissa alkuraskauksissa. Syönyt olen myös herkkuja, perusruokavalio terveellinen. Onko teillä muilla mennyt näin, kun useampia raskauksia? Esikoista odottaessani mulle tuli painoa ihan normaalisti, yhteensä 13 kg.
Painosta
Kyselijätär
5483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minäkin vähän peläistyin viime viikolla, kun kävin vaa'assa. Näytti 1kg vähemmän, kuin mitä alkaessani odottamaan. Nyt on rv12. Ensimmäisestä oli tuohon mennessä tullut jo 3 kg. Mullakin ekasta tuli 13kg.
Jospa sitä jotenkin nyt liikkuu esikoisen touhujen perässä, eikä niin ehdi keskittymään omiin syömisiinsä, kuin ensimmäistä odottaessa. Silloin oli lupa maailman pyöriä vain oman navan ympärillä =)
Mutta eiköhän meille kohta sitä painoa ala kertymään! Joskus rv20 muistaakseni alkaa nopeampi painon nousu. Viimeisillä rv:lla mulla ei taas tullu yhtään painoa.
Mulla tuli esikoista odottaessa 13, nyt rv10& kilo tullut lisää..Pahoinvointia on suht paljon tässä raskaudessa,ekassa taas ei yhtään..
onnelline ettei se paino nouse turhaa..kyl se lapsi omansa ottaa..itekki oon jo laihtunu 4kg ja oon rv 16..eiikä mitään pahoinvointia ole nyt, oli vain rv 7 viikon kestävä pahoinvointi. Pyrinkin siihen ettei paino nouse terveyteni takia.
Itselläni on viides vauva tulossa ja ekasta paino nousi kahdeksan kiloa ja 3:sta muusta mentiin plusmiinus linjalla. Tämä viimeinen sitten taas on pitänyt minut lähtöpainossa melkein koko ajan ja nyt sitten joudutaan äitipolille ravintotarkkailuun, viikkoja on sentään 30. Pahoinvointia ei ole ollut koko aikana yhtään ja muutenkin on ollut normaali olo. Tänään viimeksi kun kävin vaakassa niin paino oli taas laskenut puoli kiloa tiistaista. En tiedä mitä pistäis suuhun että paino nousisi edes vähän, Mitään hyvää en saa syötyä kun kaikki on ehdotellut että syö karkkia,kaakkuja tai sipsejä, mutta kun ne ei maistu. Olen normaalipainoinen.
kummiki syönyt iha normaalist, ettei kilpirauhases oo mittää..kuha se vaavi sit kummiki kasvais siel.:)