Hiiva/joku muu tulehdus?

Osaisiko joku neuvoa?
Huomasin eilen emättimessä punaisuutta ja se vaikuttaa tulehtuneelta, jonkin verran on ollut kutinaa myös. Yhdyntä käy kipeää. Voisiko kyseessä olla hiivatulehdus? Kuinka kiire asian kans on mennä lääkäriin, koska olen yrittänyt saada aikoja, mutta joka paikassa sanotaan vaan ei oota? Aikaisimman mahdollisen ajan saisin gynekologille ens viikon tiistaille.. Voiko asian tutkia myös yleislääkäri/työterveyshoitaja?

Kiitos paljon, jos joku ehtis vastailla. Asia painaa mieltä ja huolettaa niin, ettei työnteostakaan tule oikein mitään :/
61596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se voi olla kuvauksesi perusteella hiivatulehdus.
Sinuna kävisin apteekista ostamassa hiivalääkettä,esim Canesten-merkkistä.Canestenia saa mm.pakkauksena,jossa on emätinpuikko ja voide samassa paketissa.Hiivan merkkejä ovat mm.punoitus,kutina sekä lisääntynyt valkovuoto.Et maininnut onko sinulla lisääntynyttä vuotoa.Hiiva kyllä kuivattaa limakalvot,joka aiheuttaa kipua mm.yhdynnän aikana.Jotkut e-pillerit voivat myös kuivattaa paikat.Kokeile hiivalääkitystä ja jos se ei tehoa,soita lääkärille.Hiivan paraneminen lääkityksestä on n.muutama päivä.

Äänestä

...jatkoa...tosin muistaakseni pakkauksessa sanotaan ettei hiivakuuria saisi aloittaa omatoimisesti,jos henkilö on alle 16v ja kyseessä on ensimmäinen hiivatuhdus tai ei ole varma oireista...itse en kyllä lääkäriin mennyt ekan hiivatulehduksen takia.Kysy apteekista farmaseutin mielipidettä.Hiivalta minusta noi oireesi kuullostavat kuitenkin.

Äänestä
  • hiivatulehdusta siis.Jos sukupuolitauti on mahdollinen,niin sekin kannattaa selvittää,kumppanilta myös.

    Äänestä

Hiivatulehduksen ja mahdollisten sukupuolitautien tutkiminen käy ihan hyvin työterveys tai terveyskeskuslääkäriltä.

Äänestä
  • Kiitos paljon, hiivatulehdusta minäkin vahvasti epäilen. Valkovuoto ei ole mielestäni lisääntynyt, enemmänkin tuntuu kuivalta.

    Varasin sitten ajan huomiseksi työterveyslääkärille, koska aiemmin mulla ei ole moisia tulehduksia ollut, niin saa kuitenkin varmistuksen.

    Äänestä

.. siellä sitten oli, tulokset jo sain. Sain suun kautta otettavan tabletin ja oireet ovat alkaneet kaikota. Oiskohan kellään vielä kokemusta, kuinka kauan paraneminen kestää tuon lääkkeen ottamisen jälkeen? Ja mikä avuksi kuiviin limakalvoihin vai kuuluvatko vain asiaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lääkäriin? kirjoitti:

Osaisiko joku neuvoa?
Huomasin eilen emättimessä punaisuutta ja se vaikuttaa tulehtuneelta, jonkin verran on ollut kutinaa myös. Yhdyntä käy kipeää. Voisiko kyseessä olla hiivatulehdus? Kuinka kiire asian kans on mennä lääkäriin, koska olen yrittänyt saada aikoja, mutta joka paikassa sanotaan vaan ei oota? Aikaisimman mahdollisen ajan saisin gynekologille ens viikon tiistaille.. Voiko asian tutkia myös yleislääkäri/työterveyshoitaja?

Kiitos paljon, jos joku ehtis vastailla. Asia painaa mieltä ja huolettaa niin, ettei työnteostakaan tule oikein mitään :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu