Elikkäs onnistuuko jakopäänremmin vaihto missään muualla ku merkki liikkeessä?
406 v6 nokkaremmin vaihto?
jepjepjepajep
71227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
nokkahihna vaihtuu missä tahansa narikassa joka kehtaa kutsua itseään autohuolloksi. V6 koneessa taitaa oikea kiristys vaatia jonkin erikoistyökalun mutta eiköhän tuommoinen löydy muistakin paikoista kuin merkkihuollosta.
Ongelma on vain siinä että hinta ei mainittavasti poikkea merkkihuollosta jossa käytetään alkuperäisosia ja annetaan työlle ja osille kahden vuoden takuu.
Jos löydät halvemman liikkeen niin kerro täälläkin!
missäköhän summissa mahdetaan liikkua??
FL:mallin V6:seen n.800€ Sis. osat vesipumppu työ.
noita veekutosenaki mulle semmone ja heti. paljo tehoo kuinka iso kone paljo vie bensaa.
PSA:n nykyinen V6 kone on erinomainen. Vanhempi malli on tyyppimerkinnältään ES9J4 ja uudempi ES9J4S. Vanhemmassa on 194 hevosta ja uudemmassa 200. Maantiellä menee reilulla 8 l/100km ja kaupungissa 10 tienoilla. Auto on erinomainen ajaa V6 moottorilla. Mikään turbotykki se ei ole, mutta ohituksiin ja ripeään paikalta lähtöön riittää tehoa mainiosti.
"uusi" kone tuli 2000 malliin ja aluksi siinä oli 207 hv kun vanhassa on 194. Suorituskyky on kuitenkin tehtaan ilmoituksen mukaan sama.
Polttoaineen normikulutus pieneni reilulla litralla uudemmassa koneessa mutta eri asia sitten onko käytönnössä tuolla juurikaan eroa.
3,0l bensakutonen kun hörppää pari litraa enemmän satasella ihan jo siitä riippuen missä kulmassa kaasujalan isovarvas sattuu olemaan.
8l/100km kulutus on ihan mahdollinen jos tuo on hinauksessa tai trailerilla :)
Auto Motor Und Sport kellotti tuolle 1990-luvun puolella 7,9s 0-100km/h mutta paras puoli on kuitenkin erinomaisen vaivaton meno kaikilla vaihteilla kaikissa nopeuksissa.
Parasta kyytiä tarjoaa kyllä ohitukseen lähtö kolmosella 90km/h nopeudesta ylämäkeen. Täysi veto jatkuu kassupolkimen painalluksella 150km/h nopeuteen asti kuin koko mäkeä ei olisi olemassakaan.
Ihan mainio ominaisuus ohituskaistoilla joissa ne #¤#"#¤ käävät polkevat 2,0l nissaneitaan kaasu lattiassa että koko jono saisi jatkaa 90km/h köröttelyä heidän perässään vielä ohituskaistan jälkeenkin.
Älä pilaa konetta "Pärnäsellä". Vaihdata hihna/kiristin ym. tarvittavat osat merkkiliikkeessä. Heillä on ammattitaitoa ko merkkiin. Alkuperäisosat eivät suhteettoman kalliit ja se mikä tärkeää: Takuu toimii.
Näin minä tekisin.