Vastaako Haltin DryMaxx ominaisuuksiltaan GoreTexia?
DryMaxx vs. GoreTex
14
14604
Vastaukset
- sateessa kastunut
Kokemuksesta puhun: ei vastaa. Kangas ei läpäise vettä (pysyt kyllä sisältä kuivana), mutta imee sitä kuitenkin itseensä (takki/joku muu on pinnasta märkä). Kaatosateessa märkä ja painava takki vain lisää kylmää. Gore taas hylkii vettä pyös pinnastaan. Mielestäni siis ehdottomasti parempi. Voi tosin olla että olen vain omannut huonon tuurin, mutta mielestäni näin.
- ja ei
Gore on vaatteen sisäpuolella oleva kalvo. Jos pinta hylkii, niin silloin se on käsitelty jollain kyllästeellä. Molemmat ovat samaan periaatteeseen perustuvia.
- gore parempi?
mula on haltin puku hamaa violetti musta n 7v vanha. käytän ksm 80 ertaa vuodessa. housuja 5 kertaa. takin pääälle haritoille ja käsivartien päälle jää vettä kun sataa tihkua kovempaa ja se imeytyy ulkopintaan. ei kuitenkaan tunnu siäpuolella märällle. kaatosadetta en ootestannut.
- J-P
Niin ei juuri mitään eroa! Jos haluaa pysyä sateessa pitkään kuivana kannattaa hankkia sadetakki. Ei nuo ole tarkoitettu jatkuvaan sateeseen sadetakeiksi.
- tgy4
eikös drymaxxsila ole yhdenlaista vain? 8000 veikkas vedenpitävyydeksi myyjä ja gorella 24000 onha nsiiä eroa.
- Mamba
Jokainen kuorivaate tulee KYLLÄSTÄÄ aikaajoin, kyllästys kertojen väli riippuu lähinnä käytöstä (aktiivi / harrastaja). Oikein kyllästetty kuorivaate toimii sateessa hyvin, oli kyseessä Gore, Drymaxx tai joku muu "hengittävä" kalvo.
- kassu
Drymaxin omistan ja olen siinä kastunut kahden tunnin sateen seurauksena. Gore-texeja olen nähnyt sadepäivien jälkeen kuivateltavan iltanuotiolla useinkin. Parhaiten näyttää paita säilyvän kuivana sadeviitan alla. Kyllin iso sellainen ja sadelahkeet ovat paljon huokeampi ratkaisu, eikä ainkaan yhtään huonompi.
En edusta lopullista totuutta, muutakin mieltä saa olla ja jokainen laittakoon rahansa mihin tahtoo. - Jonesyh
...on ollu gorea kaikki releet (kenkiä myöten) ja kyllä, niitä joutuu kuivattelemaan. Mutta se johtuu siitä että se pintakangas kastuu. Vaatteen sisäpuoli on AINA ollut kuiva. Eli siis ymmärtäkää nyt hyvät ihmiset se kalvo on siellä vuorikankaan ja päällikankaan välissä. Ihan vaan jo senkin takia, että näin se säilyy ehjänä. Vaellusvaatteet, metsästysvatteet ja jalkineet on kaikki toiminu niin kuin ne on tarkoitettu. Ei mitään valittamista. Mutta jos joku luulee, että sama takki päällä voi kulkea helteellä ja sysmyrskyssä kun vettä tulee vaakatasossa ja lämpöä on 5, niin semmosta ei vaatetta ei oo kukaan tehny. Kledjut aina kelin mukaan.
- ...
Mulla on taatusti hengittämätön kuoritakki, joka päällä olen kulkenut kesät, talvet. Sopii kaikkiin tilanteisiin kiipeilystä melontaan. Tällaisen takin huono puolihan on se, että takin alla olevan vaatteen määrää pitää säädellä sen mukaan, mikä on olotila. Eli liikaa ei vaatetta saa olla, ettei ne kastu hiestä. Sama ongelma on kyllä goressakin. Jos tutkailee goren tuoteselosteesta läpäisymääriä, niin voi todeta, että kaikki hiki ei voi mennä siitä läpi. Lisäksi läpäisy putoaa käytännössä nollaan, jos takki on ulkoa märkä. Eli itse otan mieluummin täysin vedenpitävän takin.
No mitä sitten tehdään, jos kuoritakin alla paita on kastunut? Silloin tietysti vaihdetaan paita. Itse takin saa kuivaksi ravistamalla kevyesti.
- hubi
Kummankin ominaisuudet vesittyy,jos käytät huuhteluainetta. Joittenkin olen kuullut valitelleen heikentyneistä ominaisuuksista valkaisuainetta sisältävien pesuaineitten käytön jälkeen. Itse pitäisn GoreteXia parempana.
- skierri
Huuhteluaine paha, liian kuuma pesu tai kuivatus paha (kalvo voi "sulaa"), linkous paha (kuivaus vap. roikkumassa). Jauhemaiset pesuaineet ei niin paha mutta ei suositeltavia (just tuo mistä sanoit, valkaisuaineet).
Valmistajan ohjeita kannattaa noudattaa.
- Hussein Savo
Itellä on ollut North Facen gore-rotseja ja nytten on käytössä Haltin Stretja (dry max). Hyvä takki ja pelaa oikein käytettynä kuten muutkin
vastaavat tuotteet. Eroahan on hinnassa, toista kun saat kaksi samalla rahamäärällä. - kijjiu
lue tästä linkistä goretexistä... drymaxx ei ole yhtä laadukas
http://www.varustetieto.com/2011/02/gore-tex-kuoritakin-valinta.html - retkimammanennn
Ei missään tapauksessa mitään huuhtelu tms aineita.
Eikä mielellään mitään jauhepesuaineita.
Ja vain puolet normipyykin annosteluohjeesta.
Nestemäinen, zeoliititon pesuaine.
Parempi olisi jos käyttäisi retkeilyliikkeiden myymiä,näille tuotteille tarkoitettuja
pesu- ja hoitoaineita. Silloin lopputulos on paras mahdollinen ja
vesi helmeilee pinnoilla niinkuin on tarkoituskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144