Nessebar 19.8 Aphrodite

mimosa08

Hei!
Olemme kaverini kanssa lähdössä Nessebariin 19.8.2008 ja haluaisin tietää olisiko muita lähdössä kans?
Millainen paikka Nessebar on lomakohteena? Emme halunneet Sunny Beachille kun siellä ei ole kuulemma niin hyvät shoppailumahdollisuudet kuin Nessebarissa.
Pitääkö tämä paikkansa?
Mitä viikon loman aikana kannattaa tehdä ja millaisia kokemuksia teillä on lomakohteesta?
Millaista on yöelämä ja pääseekö SB:lle helposti vaikkapa baariyötä viettämään?
Hotellimme on Aphrodite, kokemuksia siitä?
Onko hotellissa luotettavaa henkilökuntaa?
Kirjoitelkaa kaikenlaisia kokemuksianne ja ravintola/baari/shoppailu suosituksianne.

5

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri tulleet

      Hotelli Aphrodite oli ihan kiva,siisti ja erinomaisella paikalla rannalla.Miinuksena oli aamupala joka oli aika surkea.Henkilökunta ihan ok.Vanhassa Nessebarissa paremmat shoppailu mahdollisuudet kuin uudessa,SB:llä parempi ruoka ja yöelämä ja sinne pääsi kätevästi bussilla ja taksilla.Oli meidän eka kerta Bulgariassa ja eiköhän se vähäksi aikaa riitä.Seuraavaksi vähän kauemmaksi:)

      • mimosa08

        Kiitos vastauksestasi!
        Olemme enemmänkin kulttuuri-ihmisiä joten SB lienee liian bilepaikka meille :) Myöskään känniset pohjoismaalaiset ei niin paljoa kiinnosta.
        Oliko Aphroditen aamupala se perinteinen kilpajuoksu että ehtii edes saada jotakin? Monissa hotelleissa on aamupala loppunut kokonaan ja plussaa olisi jos se edes riittäisi aamu-unisille.
        Otitteko respassa tallelokeron käyttöön? Riittääköhän lukittu matkalaukku jos kuitenkin kantaa mukanaan shoppaillessa rahojaan?
        Oliko Nessebarissa oikeita paikallisia vaateliikkeitä/ketjuja vai vaan niitä markkinakrääsäkojuja? Ne kojut ja feikkituotteet eivät meitä kiinnosta ja arvelimme SB:lta löytyvän niitä enemmän kuin Nessebarista, jossa tarkoitus olisi shoppailla oikeissa kaupoissa.
        Millainen oli hotellin ilmastointi ja siivous?


      • Nessebarilla
        mimosa08 kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi!
        Olemme enemmänkin kulttuuri-ihmisiä joten SB lienee liian bilepaikka meille :) Myöskään känniset pohjoismaalaiset ei niin paljoa kiinnosta.
        Oliko Aphroditen aamupala se perinteinen kilpajuoksu että ehtii edes saada jotakin? Monissa hotelleissa on aamupala loppunut kokonaan ja plussaa olisi jos se edes riittäisi aamu-unisille.
        Otitteko respassa tallelokeron käyttöön? Riittääköhän lukittu matkalaukku jos kuitenkin kantaa mukanaan shoppaillessa rahojaan?
        Oliko Nessebarissa oikeita paikallisia vaateliikkeitä/ketjuja vai vaan niitä markkinakrääsäkojuja? Ne kojut ja feikkituotteet eivät meitä kiinnosta ja arvelimme SB:lta löytyvän niitä enemmän kuin Nessebarista, jossa tarkoitus olisi shoppailla oikeissa kaupoissa.
        Millainen oli hotellin ilmastointi ja siivous?

        ja SB:llä ei hirveästi eroa ole.Samat piraattivaatekojut ja matkamuistomyymälät molemmissa.Nessebarissa on tosin todella paljon rauhallisempaa kuin vastarannalla ja sieltä löytyy jopa arkeologista museota/taidemuseota/kirkkoa ym. mielenkiintoista.Jo pelkästään iltakävely hiljaisilla mukulakivikaduilla on elämys:)
        Nauttikaa lomastanne ja pistäytykää nyt ihmeessä myös SB:n puolella kurkkaamassa:))))


    • Juuri tulleet2

      Itse oltiin aamupalalla ensimmäisten joukossa joten en tiedä mikä oli tarjonta sit myöhäisemmille herääjille.Mut se ei vaan meille maistunut,en tiedä muista.Meillä ei ollut tallelokeroa vaan säilytettiin rahat ja passit lukitussa matkalaukussa,siellä säilyivät.Aika lailla sitä krääsäähän se oli siellä putiikeissa mut ei niin kauheesti kyllä kauppoja siellä kierrelty.Joitakin kivoja juttuja löytyi siltä vanhan Nessebarin puolelta,siellä on muutenkin tosi kiva vaan kuljeskella.

    • Hääpäivämatkalaiset

      Nessebarissa ja Aphrodite hotellissa. Hotelli on hyvällä paikalla, siisti ja rauhallinen, henkilökunta ok, kaikki eivät ole kovin kielitaitoisia. Emme vuokranneet tallelokeroa, luotimme lukolliseen matkalaukkuun emmekä missään vaiheessa kokeneet oloamme uhatuksi, vaikka oppaat varottelivat kovasti varkaista. Siisteys on hyvä, mutta vessapapaperi surkeaa. Aampupalalta loppuivat sämpylät jo 8 jälkeen, mutta mautonta paahtoleipää on tarjolla (kuten muuallakin), ja hedelmät ja jogurtti olivat hyviä ja niitä riitti.

      Shoppailupaikkoja (butiikkejakin) riittää niin vanhassa kuin uudessakin kaupungissa, samoin ruokapaikkoja. Vanhan kaupungin puolelta voimme lämpimästi suositella esim. todella hyvää hunajassa kypsennettyä lammasta ravintolassa Golden Fleece, lisäksi palvelu hyvää ja maisema upea.

      SB:lle pääsee hotellilta helpoiten taksilla, lähistöltä bussilla ja vanhan kaupungin laidalta minijunalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2518
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2402
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      18
      1899
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1702
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      52
      1662
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      925
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      847
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      797
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      36
      787
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      713
    Aihe