Täällä on kyllä muutamia niin lahjakkaita kirjoittajia, että väkisinkin miettii, liittyykö alkoholismi jonkin sortin luovuuteen. Rekisteröidyistä tai vakinikkiä käyttävistä ainakin Timo.alkoholisti, U-Ö, Enzian ja varmaan joku muukin on jäänyt ainakin meikäläisen mieleen. Osaapa Oolofikin kirjoittaa omaperäisellä tavallaan. Monella muullakin on kirjallista lahjakkuutta, nämä nyt vain mainitsin. Olisi tietysti kiva, että enemmän porukkaa rekisteröityisi, niin tunnistaisi tyypin heti. Taidan itse ruveta miettimään nimimerkkiä.
Palstan kirjalliset kyvyt!
sivustaseurailija
9713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Myös Veska58 kirjoittaa kivasti ja aika uusi palstalainen vanamoinen (?). Eikös kaikki suuret taiteilijatkin ole ryypänneet tai käyttäneet muita päihteitä aikanaan, kai se monesti luovuuteen tai jonkinlaiseen herkkyyteen liittyy se viinaongelma. Ei tietysti pidä yleistää mutta kyllä mustakin tällä palstalla on tosi lahjakkuuksia. Joillakin muilla Suomi24-palstoilla ihmiset ei osaa edes alkeellisimpia kirjoitussääntöjä ja viestien sisältökin on täysin syvältä kotoisin.
Täällä ei myöskään esiinny niin usein mitään vittuilua, vaikka välillä tietysti aiheesta kiistellään. Mikäs siinä, mutta ei kuitenkaan hyökätä jonkun päälle henkilökohtaisesti ainakaan niin usein kuin muilla foorumeilla.
Minne ovat kadonneet vanhat kirjoittajat ja miksi. Uncle-posse, AA:ton ajatus, Agentti-Oranssi ja monet muut joita en edes enää muista nimimerkeiltään ovat kadonneet.
Minne ja miksi?
Ihan totta, agentti oranssi ei ole pitkiin aikoihin enää kirjoitellutkaan. Enpä minäkään täällä aina roiku, vaan kun viinanpiru nostaa päätään. Ihan kivaa vertaistukeahan täältä saa ja saa itse purkaa ajatuksiaan. Muistaakseni vuosi sitten oli tosiaan muutamia ahkeria kirjoittajia vakinimimerkeillä, en minäkään enää muista niiden nimiä. Saattaa tosin olla niinkin, että pidemmän aikaa raittiina ollutta ei enää tämä palsta niin kiinnosta.
tapasin unclepossen joitain kuukausia sitten. Kertoi ostaneen vanhuudenpäiviksi ison talon jostain kaukaa maaseudulta ja kunnostelevan sitä "saattohoitopaikaksi", eli aikoo muuttaa sinne.
Sanoi, tässä on jotain juopottelun tilalle".
Hyvin tuolla tuntui menevän, raittiina oli kuulemma ollut.
Kyllä minä palstaa seurailen, mutta vähän on tullut kirjoiteltua, kieltämättä. Täytynee ryhdistäytyä ja alkaa taas lähiaikoina viemään sanomaa vielä kärsiville.
Vääriä, suorastaan tuhoisia käsityksiä alkoholismin nujertamisesta on niin paljon... Taistelua tuulimyllyjä vastaan - sitähän kirjoittelu tällä palstalla on, mutta silti on syytä pitää totuutta esillä - siis sitä, että alkoholismi ei ole sairaus, vaan valinta. Ja sen voi nujertaa tekemällä uusia, parempia valintoja.
Heitit mielenkiintoisen jutun, itse olen ollut mainosalalla 20 vuotta ja asia on tullut usein, usein ja vielä hyvin usein vastaan. Tykkäsin aiemmin kirjoitella, mutta valitsin vaikeamman visualistin uran. Samaan aikaan kännissä enemmän ja vähemmän. Kirjoitin 3 kk sitten huvikseni (ensimmäistä kertaa) tekstin yhteen kirjoituskilpailuun ja voitin sen. Oli tosi pöllähtänyt ja pysähtynyt olo. Tänään on ollut kiva lueskella mainitsemiesi nikkien tekstejä:) Harkitsen oman nikkini käyttöönottoa - nimenomaan tällä sivustolla.
no mainosalalla itsekin 25 vuotta. tosin viime aikoina lähinnä työttämänä. onhan se ollut, että töitä miettiissä iltäsella kotona niitä lennokkaimpia ideoita on tullut, jopa hyviä selvinpäinkin katseltuna. ammattitauti tälläkin alalla.
harkitsisin parikin kertaa vakinikin käyttämistä täällä. itse erehdyin muutama vuosi sitten kirjoittelemaan tänne rekatulla nimmarillani. alkoi tulemaan kuraa niskaan kirjoitti mistä tahansa ja mitä tahansa. myös banneja sateli rutkasti. syynä palstalla riehunut sota aa/muut.
viime vuodet olen kirjoitellut periaatteessa joka kerta eri nimmarilla. pääsee asia esiin persoonan sijasta. sitäpaitsi eikös netin parhaita puolia sananvapauden kannalta liene anonymiteetti....
anteeksi typot ja että en käytä versaalia, eeepc, vasuri tukee konetta sohvalla maatessa ja minulla vähän liian isot sormet.
Myöskään vee-e ei ole kirjoitellut enää pitkään aikaan, tai ei ole vain osunut silmiin. Tosin niissä ketjuissa oli aika monesti tuota AA-sotaa, se on tuntunut nyt jääneen vähän pois, mikä on hyvä juttu. En itsekään niin välitä rekatusta nimmarista, välillä täällä on tosiaan esiintynyt jonkun nimimerkin jahtaamista.
Mutta samaa mieltä noista kirjoittajista, monella tuntuu olevan sana hallussa, joten ei se viina nyt kaikkia aivosolujakaan ole vienyt...
Ylös sieltä sohvalta, minäkin ampasen ulos vaikka vasen poski on mustelmilla, kun yx hullu iski turpaan viime perjantaina. Oikein naurattaa. Ja sut tunnistaa kuitenkin gemenoista vaikka nikkiä vaihtaisitkin. Ps. Ärsyttävä toi banneri oikeassa reunassa "Työnantaja voi tarvita juuri sinua"! Heh.