Sanokaa miksi pitäisi ostaa apple? Kertokaa hyvät/huonot puolet.
Olen todellakin huono tekniikassa, en ymmärrä oikein mitään. Eli siis kertokaa mitä siinä koneessa pitäis olla? Oon ihan puulla päähän lyöty jos ostan koneen ja sitten en ymmärrä mitään siitä...
Jos ostan kannettavan, millainen nettiyhteys? käytän sitä kotona ja matkoilla myöskin. Paljonko maksaa kannettavan ylläpito kuukaudessa? (nettiyhteys)
Laajakaista Appleen? (entäs matkoilla???) Entäs virusten torjunta...
Ei nyt tule mieleen muita kysymyksiä, mutta kerron jos tullee, toivottavasti joku auttaa! :)
Olen todellakin huono tekniikassa, en ymmärrä oikein mitään. Eli siis kertokaa mitä siinä koneessa pitäis olla? Oon ihan puulla päähän lyöty jos ostan koneen ja sitten en ymmärrä mitään siitä...
Jos ostan kannettavan, millainen nettiyhteys? käytän sitä kotona ja matkoilla myöskin. Paljonko maksaa kannettavan ylläpito kuukaudessa? (nettiyhteys)
Laajakaista Appleen? (entäs matkoilla???) Entäs virusten torjunta...
Ei nyt tule mieleen muita kysymyksiä, mutta kerron jos tullee, toivottavasti joku auttaa! :)
Vastaukset 16
Vanhimmat
tuon otskkosi väittämän, lisää vaan oma-aloitteisuutta, niin saat joskus aikaiseksi järkevän kysymyksen.
"Cool"
Hiljaisia
Hyvä jälleenmyyntiarvo
- Lelu käyttöjärjestelmä
- Ei Windowsia mukana
- Ylihintaisia uusina
- Takuu ei korvaa juuri mitään
Mutta et ole ammattilainen. Mac OS X on parempi käyttöjärjestelmä kuin Windows Vista.
Cool
Hiljaisia
Hyvä jälleenmyyntiarvo
Tehokkaat prosessorit
Parempi ja nopeampi käyttöjärjestelmä joka pysyy kunnossa jokaisella ilman uudelleenasennuksia
Olemattoman vähän haittaohjelmia
Kokonaisuuteen nähden kohtuuhintaisia
Takuu toimii erinomaisesti ja huoltoja on Suomessa monta, myös virhevastuu toimii
- Yleensä vain kaksi USB-paikkaa
- Edullisimmat hinnat löytyvät suurimpien Mac-myyjien ulkopuolelta
Tuskin olet osakkeita ostamassa, koska Apple on firman nimi, joka tosin 1980-luvun puoliväliin myös valmisti samannimisiä koneita. Nykyiset konemallit kuuluvat Macintosh tuoteperheeseen ja kannettavista käytetään nimitystä MacBook.
Jos Macit eivät olisi olleet huomattavasti parempia kuin muut PCt, niin ne olisivat kadonneet Atarin ja Amigan myötä. Windowsin enemmistöasema ei perustu paremmuuteen vaan M$n ovelaan sopimukseen aluksi IBMn kanssa ja sen mukana kuristusotteeseen kaikista kloonivalmistajista ja kauppiaista, jotka pakotetaan myymään vain M$-tuotteita. Tämä paremmuus on viimeinkin tajuttu laajemmaltikin, koska Macin markkinaosuus on kasvanut melkoista vauhtia, vaikka halpismalleja ei ole eikä niitä myydä joka marketissa.
Kuitenkin vertailtaessa ominaisuuksia ne ovat luokkansa edullisimpia.
Laajakaistat toimivat siinä kuin muillakin ja langattomasta WLAN paikallisverkosta käytetään nimitystä Airport.
Virusten torjuntaa ei ole tarvinnut tällä vuosituhannella eikä vielä ole näköpiirissä tarvetta, vaikka joitakin yritelmiä on ollut.
Kone on sopiva sellaiselle, joka ei halua nikkaroida bittien kanssa, koska se vain toimii.
Mokkulatkin toimivat mikäli mokkulat yleensä toimivat.
Kannettavissa on valmiina mikrofoni ja kamera, joten mitään irtorensseleitä ei tarvita. Tosin Skype-puheluissa on kätevää käyttää iPodin korvanappeja kaiun estämiseksi.
MacBookien virtakaapelissa on helposti irtoava magneettikiinnitys, jotta konetta ei nykäistä lattialle, vaikka joku kompuroisi kaapelin kanssa.
Haittana voisi joku pitää mesetyspuolta, mutta sehän on vain pikkulapsille - Skype ei syrji ketään.
Lisätietoja löytyy: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&subcat=770
http://www.hopeinenomena.net/
http://fimug.fi/ suomalainen käyttäjäyhdistys
http://www.apple.com/fi/macbook/
Eli mac:ssa ei ole mitään ohjelmaa jolla voisi keskustella henkilön kanssa joka käyttää meseä?
Ei taida olla valmiina mutta saahan sellaisen asennettua.
tietokonehan on erinomainen laite johon voi asentaa ohjelmia. Maciin voi asentaa ohjelmia käytännössä rajattoman määrän ilman että kone ohjelmien paljoudesta hidastuu, myös Microsoft Messengerin tai jonkin vastaavan.
Mitä tarkoittaa henkilö joka käyttää meseä, onko tällainen henkilö valmistettu Redmondissa vai miten tämä ehdoton mesen käyttö on häneen koodattu?
"Sanokaa miksi pitäisi ostaa apple? Kertokaa hyvät/huonot puolet."
Panasonic taas tekee mielestäni vielä parempia
läppäreitä kuin Apple mutta olkoot. Makuasioita. Tietokone kun tietokone ja Apple tekee hyviä tietokoneita. Hyviä puolia se, että ei varsinaisesti ole mitään huonoa. Tykkään Macbookin tavasta pistää ilmanvaihto takaosaan eikä pohjaan, voi pitää paremmin sylissä ja sängyllä. Helppokäyttöinen ja kaikin puolin laadukkaita
"Eli siis kertokaa mitä siinä koneessa pitäis olla?"
Nettiyhteys jos nettiä käytät.
"Paljonko maksaa kannettavan ylläpito kuukaudessa? (nettiyhteys)"
Riippuu yhteydestäsi mutta "parikymppiä kuussa". Lisäksi Mac OS X -käyttöjärjestelmään olisi hyvä 3v välein ostaa uusi versio. Maksaa 129€.
"Laajakaista Appleen? (entäs matkoilla???)"
Nettiä saa niin nopeaa kuin on tarjolla ja on varaa maksaa. Jos hommaa 3G:n niin ulkomailla kyllä maksaa käyttö pirusti.
"Entäs virusten torjunta..."
Ei tarvitse.
Onko mielestäsi mitään syytä miksi ostaa mac eikä jotain hyvälaatuista pc kannettavaa, jossa on vista sekä ubuntu. Jos helppokäyttöisyyden jättää laskuista niin itse en oikeastaan näe miksi pitäis ostaa mac. Onko muka macin rauta niin paljon pc:tä parempaa? Tehojahan pc:hen saa jo enemmän ja paljon halvemmalla kuin maciin. Jos käyttää pääkäyttiksenä ubuntu:a niin käsittääkseni tämä on kyllä vähintään samaa tasoa kuin mac. Puhumattakaan siitä, että sitten on käytettävä myös windows, jota toisinaan varmasti kaipaa. Mac kun ei pyöritä kuitenkaan ihan kaikkea mitä haluaisi sen pyörittävän. Tai ainakin siinä joutuu käyttämään kaikenlaisia väliohjelmia. Mac:in kannattajat saarnaavat helppoudesta. Onko tällainen käyttö oikeasti enää yhtään sen helpompaa kuin käyttää vistaa ja ubuntu:a?
Kiinnostuin näistä panasonic kannettavista. Mikä on näiden kohtuuhintaisten panasonic läppäreiden taso? Käsittääkseni nuo todella kestävät läppärit maksavat useita tonneja.
"Onko mielestäsi mitään syytä miksi ostaa mac eikä jotain hyvälaatuista pc kannettavaa, jossa on vista sekä ubuntu."
On se Mac myös PC. En tiedä kannettavaa missä olisi valmiina kaksi käyttistä.
"Jos helppokäyttöisyyden jättää laskuista niin itse en oikeastaan näe miksi pitäis ostaa mac. Onko muka macin rauta niin paljon pc:tä parempaa?"
Applen PC rauta on hyvää mutta hyvää PC rautaa löytyy muiltakin valmistajilta.
"Jos käyttää pääkäyttiksenä ubuntu:a niin käsittääkseni tämä on kyllä vähintään samaa tasoa kuin mac."
No miten sen nyt ottaa.. Mac OS X on tuotteistettu paremmin mutta Ubuntussa on laajemmin ohjelmistoja ja ne on helpompi asentaa ja tässä ylläpitokulut on ilmaiset, ja on myös turvallisempi kuin Mac OS X. Jos pieni suuntaus yrityskäyttikseen ei haittaa niin Suse olisi kyllä loistava mutta tässä ohjelmistoja on hieman vähemmän valmiina.
"Puhumattakaan siitä, että sitten on käytettävä myös windows, jota toisinaan varmasti kaipaa."
Ei sitä Windows Vistaa kyllä yleensä kaivata mihinkään jos parempikin käyttis löytyy. Ennemmin kaipaa Ubuntua. Kannattaa nyt oikeasti selvittää koneen käyttötarkoitukset, sitten päättää käyttis hinnan ja tarjonnan ohella mikä soveltuu tähän käyttötarkoituksiin parhaiten ja ostaa koneen sillä. En näe tuplabootissa mitään mukavaa ja helppoa.
"Mac:in kannattajat saarnaavat helppoudesta."
Ubuntu menee helppoudessa joissain asioissa ohitse (etenkin ohjelmien asennus) mutta Mac OS X menee sitten joissakin asioissa missä tuotteistus on pidemmälle.
"Kiinnostuin näistä panasonic kannettavista. Mikä on näiden kohtuuhintaisten panasonic läppäreiden taso?"
No ne ei mitään kohtuuhintaisia ole ne Panasonicin läppärit. Panasonicilla kyllä löytyy parempaa rautaa kuin Applelta mutta hinta varmaan lähtee 2000€. Toughbook on ainakin joku 4500€. Dellillä oli myös joku kestävempi kannettava mutta ei niin hyvä, olisko jotain 2500€ tasoo..
Lenovon Thinkpadit on hyviä ja hieman laadukkaampia kuin Applet. Niitä on Susella, Windows Vistalla ja Ubuntulla saatavilla.
Se kyllä nyt kiinnostaa mitkä on koneen käyttötarkoitukset ja millä budjetilla, että osaisi suositella.
Budjetti: max 2000€
Käyttö:
Mesettely
Nettisurffailu
Nettipelit (selain)
Pokerin pelaaminen
Mahdollisesti joidenkin kunnon pelien pelaaminen. Ei mitään kaikkein raskaimpia tosin
Opiskelutöiden ym. teko
Kuvien tallennus ja muokkaus
Elokuvien katsominen
Waretus
Itselläni on tähän asti ollut pöytäkone xp:llä. Mielestäni käyttis on ihan siedettävä, mutta tämä roskaantuminen ja virukset ovat alkaneet ärsyttämään. Vista no kuulemma käyttiksenä raskas ja siksi se ei kuulosta kovin houkuttelevalta vaihtoehdolta.
Ubuntu ja Mac OS X vaikuttavat hyviltä viruksettomuuden ja keveytensä takia. Näissä vain hieman epäilyttää että saanko näihin kaikkia ohjelmia joita haluan. Esimerkiksi jos koulun työt pitää tehdä jollain tietyllä ohjelmalla eikä tästä löydy sitä niin vitutus on kova. Myös jos kiinnostun jonkun pelin pelaamisesta niin sehän ei todennäköisesti näissä koneissa toimi.
En suoranaisesti pelkää sitä että koneen kanssa joutuu hieman räpeltämään. Minua ei kuitenkaan kiinnosta nämä käyttikset jos niissä on kohtuuttoman paljon säätämistä joihin ei saa kunnon ohjeita. Mikään ohjelmointitason räplääminen minua ei kiinnosta, mutta hyviä ohjeita osaan kyllä seurata. Hieman epäilyttää kuinka paljon näihin OS X:n ja Ubuntun ongelmiin saa apua. Ja aina pitää pitää yhteensopivuus mielessä myös lisälaitteita hankkiessa.
Hieman myös epäilyttää että onko muka kaikki läppärit niin susia kuin niistä väitetään. Esimerkiksi jotkut asuksen mallit 1400 € hintaluokissa vaikuttavat ainakin ominaisuuksiensa perusteella oikein mallikkailta läppäreiltä.
http://fi.zepto.com/Shop/Notebook.aspx?notebookid=636
Minulle täysin uusi merkki tuo. Onko nuo mistään kotoisin?
vaikka sitä, minkä takia vain äärettömän harva Maciin siirtynyt haluaa sen jälkeen enää ajatellakaan johonkin muuhun (siis Windows-esiasennettuun) merkkiin palaamista. On varmaan mojovia syitä siihen, että lähes koko (varsin huomattava) siirtymä on jo pari kolme vuotta ollut Windowsista Maciin eikä toisin päin.
Apua Macin ongelmiin saa paremminkin kuin Windowsin kohdalla, jos osaa käyttää nettiä ja Mac-foorumeja. Melkein kaikki osaa. Lisäksi ne ongelmat ei juuri koskaan ole tasoa "alusta ja asenna kaikki uudelleen".
Asuksen kannettavat ovat kelpoja viihdekannettavia juurikin tuossa hintaluokassa. Ostaisin sellaisen pelaamiseen. HP:n yrityskannettavat on myös kelpoja, että se ei tosiaankaan pidä paikkaansa, että Applet olisi vain hyviä.
Opiskelutöiden tekeminen nyt riippuu vahvasti alasta mutta yleensä riittää kun on toimistopaketti. Jos tarvitsee jotain kaavoja kirjoitella niin LaTeX on niihin omiaan ja parempaa laskinta voi kaivata. Ohjelmointia et ilmeisesti ole opiskelemassa mutta siihen tarvisi ohjelmointityökalut. Media-alalla sitten niitä työkaluohjelmistoja mitä on käyttämässä.
Jos on media-alaa opiskelemassa tai jotain graafista hommaa niin ottaisin ehdottomasti Mac OS X:n mutta muuten Ubuntu toimisi paremmin. Etenkin kaikessa tietotyössä Ubuntu on omiaan. Warettamisesta en tiedä kun Ubuntulla ei ainakaan ohjelmistoja tarvitse warettaa kun ne on oikeastaan kaikki mukana. Mac OS X:llä ei ole ja olettaisin waretuksen olevan hankalempaa kun yleensä ihmiset maksaa ohjelmista.
Elokuvien katselussa molemmat toimii, ja tällä hetkellä Ubuntussa kyllä on parempi pelitarjonta. Sille löytyy kyllä kunnon pelejäkin mutta ei välttämättä sitä mieleistä. Jos pelaat jotain tiettyä nettipokeria niin en tiedä tästä, pokeri pelejä kyllä löytyy varmasti kaikille ja kyllä ne Javalla toteutetut hommat toimii mitä verkossa on. Java on kyllä Mac OS X:ään paremmin tuotteistettu kuin Ubuntuun. Ubuntussa pitää pari pakettia klikata koneelle.
Torrenttisoftat yms. löytyy kyllä kaikkiin, mutta jos ohjelmistoista ei inspaa maksaa niin Ubuntu olisi varmaan parempi vaikka tuotteistus ei ole niin viimeisteltyä. Toisaalta Ubuntun vahvuus on se, että siihen löytyy varmaan paremmin ohjeita kuin mihinkään muuhun käyttikseen.
http://www.linuxkauppa.fi/tryhma/1
Tuollahan niitä Ubuntukoneita on ja juurikin sitä Znotea on paljon. Se Thinkpadi tuolla onkin Susella, että puhuin paskaa, että sitä saisi Ubuntulla. Sinun tapauksessa ottaisin Ubuntukoneen, sillä siinä on peli- ja ohjelmatarjota paljon parempi.
En sitten tiedä opiskeluistasi mitä opiskelet, että olisiko joku toinen parempi. 2000€ budjetilla ei kyllä Applekaan olisi huono kun sillä budjetilla ostaisi myös ne softat ettei niitä tarvitse wareksia.
Eli siis. 3G nettiyhteys :o ? vai mikä... Semmonen ettei hidastele, on meillä nytkin joku laajakaista. Tuommonen musta digiboksin näköinen juttu, eikai sellasta kannettavaan? sori oon tyhmä.
Asun kuopion lähellä, mistä sen voisi saada, vai pitäiskö tilata? mistä mahdollisimman halvalla.?