Vain naisille !

Luin alempaa, emännistä ja miniöistä jotain...ajattelin esittää teille avio/avoliitoissa olevat maaseudun naisimmeiset muutaman kysymyksen. Saatteko mielestänne tarpeeksi hellyyttä ja läheisyyttä siltä isännältänne ?Vai kiusaannutteko, että lähes 24h olette aina yhdessä ? Vai oletteko te niitä pomoja, jotka pompottavat miestä ? Entä,oletteko/koetteko olevanne alistettuja ? Kertokaa ja jakakaa meidän toisten "siskojen" kanssa. Neuvonne ja niksinne saattavat olla joillekkin erittäin tärkeitä.Voi olla niinkin, ettei joillakin maaseud.naisilla ole ketään, kelle puhua. Täällä se onnistuu,olemmehan anonyymeinä. Kiitos nyky-tekniikan.
402969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Rakasta, kärsi ja unhoita. Toimii aika pitkälle.Mieheni löi minua, alkuaikoina, riidellessämme. Siskoni kehoitti heti eroamaan. En kuitenkaan tehnyt niin. Päätin antaa anteeksi.Ja se kannatti.Nyt riidellessämme mieheni ei koskaan kohota kättään,säikähti itsekkin silloin aikoinaan että mikä sai hänet näkemään niin punaista että piti lyödä.Meillä on hyvä liitto, pitkä aika takana. Sen neuvon annan, että antakaa anteeksi ja muistakaa, jos joskus on se toinen tehnyt tai sanonut jotain pahaa,älkää siitä aina muistuttako, kun riitelette. Vanhojen asioiden kaiveleminen syö miestä ja naistakin.ERI ASIA tykkänään alati väkivaltaiset miehet ja miksei naisetkin.Parisuhteen hoitamiseen kannattaa nähdä vaivaa,varsinkin maaseudulla kun on monin paikoin ahdasta te tiedätte. Puolisoa ei saa jättää yksin selviytymään tästä kaikesta..on paljon surullisia tapauksia, kun vaimo ei enää jaksanut olla maaseudulla ja löysi uuden miehen.Eli: rakastakaa, kärsikää ja unohtakaa.Ja eläkää.

Äänestä
  • tuolla ex-miniällä.

    Itse ole maajussin vaimo, mutta molemmat käymme kodin ulkopuolella töissä, maat on vuokralla. En ole siis perinteinen maatalon emäntä.

    Hellyyttä, hmmm.... Tässä keväällä meni pitkä paussi, ettei seksistä/hellyyttä ollut tietoakaan, kun heti kun töistä kotiin tuli, niin alkoi ruoan laitto, jonka jälkeen suoraan puuhommiin.

    Kyllä se niin vaihtelee vuodenaikojen mukaan. Nyt kun isäntä jäi myös kesälomalle, sitä huomaa, että kato mullahan on kiva mies ja taas luistaa avioliitto paremmin.

    Kaapinpaikan meillä määrää aika lailla isäntä, mutta on se johdateltavissakin naisellisin keinoin, joskus ainakin. Väkivaltaa en koskaan sietäisi, en itseltä, enkä mieheltä.

    Äänestä

Kyllä mie saan ja annan hellyyttä.Se onvaan niin, että kö on ollut nämä kylvö ja aiv työt, ei sitä jaksa paljo sitä hellyyttä.Sitä työstä tulee, käy suihkusa ja lyö pääns tyynyyn,siinä se hellyys.Pitää nukkua pitkä yö jos ei oo poikima vahtauksia yöllä, että jaksaa taas.En koe olevani alistettu, enkä ylistetty. Ja hyvin on pyyhkinny.Joo kertokaa vaan muukki,mitä teille kuuluu ja miten menettelettä. Nyt pitää lähtiä kö tuli vieraita.

Äänestä

Se vähän riippuu,milloin mistäkii.Ei se maaseuvulla oo sen kummimpaa, kuin kaupunkissa, luulisin. Suhteet ovat ja meneevät.Uskaltaako kukaan kertoa sitte tällaista: OOTTEKO OTTANEET IKINÄ VIERASTA ? Se on arkipäivää maaseuvulla,ei en minä oo niin pahasti ukollein tehny,tiijän että muutama suurehkonkin maitotilan emäntä kylpyläreissullaan eksyny väärään pettiin.Toivon edelleen ettei miehet lue tätä asiata,olihan tää vain naisille ? Kyllä ne utelijaat pirulaiset kuiteskin tännekkin änkeevät.

Äänestä
  • kun kotona saa mitä haluaa.

    Äänestä

Minusta on mukavaa tehdä työtä yhdessä. Meillä on samanlaiset päämäärät ja arvot elämässä. Jopa lomilla olemme yhdessä eikä tule stressejä. Stressit tulee aivan muista asioista, lähinnä byrokraattien oikuista (ja säistä).

Äänestä

Olen tässä miniänä ja ukon sisko
määräilee aika pitkälle asioista.
Anoppi kuoli vuosi sitten,oli paha
dementtia,sain kuulla kaiken maailman
sanat mitä hänen suustaan tuli.En viitsi
tässä niitä kirjoittaa.
Sen jälkeen on sisko tullut hänen
paikalleen.Onneksi asuu kaukana ettei
ole joka päiväistä.Mutta kun käy
kylässä on kuin joku emäntä talossa.
Menen lukkoon aina kun tulee,olen
mieluummin omissa oloissa silloin.
Pakenen elukoiden luo.
Kaikki pitäis hommat pitäis tehdä
saman päivän aikana,vaikka ei jaksais.
Käski kerran pitää suun kiinni,sanoi
että tässä talossa et isottele.
Erehdyin sanomaan vastaan,sitä hän ei kestä.
Miehen kanssa menee hyvin,vaikka olemme
24 tuntia yhdessä,ei meillä ole mitään
ollut.Yhdessä olo on aina töistä kiinni.
Nyt kun rehun teko ja kaikkea muuta
ei sitä jaksa illalla ajatella muuta
kuin nukkumista.
Tulin tähän taloon aika iäkkäänä
ukkoni oli jo vajaa viisikymppinen
ei milloinkaan ollut naimisissa,
nyt meillä on poika 5 vuotias,
sain 42 vuotiaana hänet.
Ihana poika ja silmäterämme.
Olis toinenkin ,mutta hänen ei
annettu elää kuin 3 kuukautiseksi.
Olen käynyt sitäkin asiaa läpi vielä,
aikaa on mennyt puolitoista vuotta,
kun se tapahtui.
Tuntuu ettei pääse yli.
Sitten se sisko on sellainen että
ei sais olla oma itsensä,minä en
sitten tykkää sellaisista jotka esittää
parempaa kuin ovat.Minä kyllä näytän
itseni,olen oma minä en muuta.
Minua jos kiukuttaa näytän sen.Mutta
ei kaikki pitäis olla niin pirun näyttelemistä
jota en kyllä ala tekemään.
Olen mikä olen muuksi en muutu.
En pompota isäntä sanoo aika pitkälle
kaapin paikan.Emme ole naimisissa,
ja koko paikka on isännän nimissä.
Olen kuin orpo joka ei kuulu minnekään.
Poika on kaikki kaikessa,ainut jonka
omistan laillissti.
Ystäviä ei ole,kun emme käy missään.
Kaikki lomatkin on peruttu tälle kesälle,
kun on satanut niin kamalasti ettei
rehua saa pois pellosta kuin kuorma
kerrallaan.100 milliä tuli vettä
3 päivän aikana.Kaikki lainehtii.Ja
lisää tulee.Olis mukava nukkua joku
aamu pitkää.Mutta minä teen nyt navetta
hommat kun isäntä tekee rehua.
Saa siinä hippasta,muutaman askeleen
ja kyykkyasennon ottaa.
Ei ole paljon elukoita mutta kumminkin
sen verran että pärjää.
Pidän eläimistä,juttelen niille aina
kun lypsän.Onkohan se ihan normaalia,
mutta ne kuuntelee ainakin,eivätkä
käske pitää suuta kiinni.
Voimia vain kaikille naisille ja
kesän jatkoa!
Lähden laittaa aamupalaa porukalle,
tulin vähän aikaa sitten vasta
navetalta.

Äänestä
  • pistää se miehesi sisko pihalle. Se on SINUN eikä hänen koti.Oletko jutellut miehellesi asiasta?? Minun mieheni sisko asuu tuossa naapurissa ja on ns. täräkkä täti joka määrää kaiken ja pyrkii manipuloimaan myös minua. Pitäisi tehdä sitä ja tätä kun sekin paalimuovi nyt sattuu olemaan väärässä paikassa jne. Mutta puhukoot mitä lystää tämä on minun koti ja minun tontti niin so what. Sydämestäni toivon sinulle jaksamista selviytyä elämässä, olet kokenut lapsesi kuoleman ja sen jos mikä antaa voimaa jaksaa eteenpäin. Lapsen kuolemata ei voi ymmärtää, mutta kaikella elämässä tuntuu olevan joku merkitys. Kerroit että juttelet lehmille ja sitä minäkin teen(ei oikeata ystävää kenelle jutella) ne kuuntelee ja katsovat kauniilla suurilla silmillä että mikä se nyt on hätä ja lehmän kylkeen on turvallista nojata. Jaksamisia ja voimia sinulle.

    Äänestä

  • voimia kirjoitti:

    pistää se miehesi sisko pihalle. Se on SINUN eikä hänen koti.Oletko jutellut miehellesi asiasta?? Minun mieheni sisko asuu tuossa naapurissa ja on ns. täräkkä täti joka määrää kaiken ja pyrkii manipuloimaan myös minua. Pitäisi tehdä sitä ja tätä kun sekin paalimuovi nyt sattuu olemaan väärässä paikassa jne. Mutta puhukoot mitä lystää tämä on minun koti ja minun tontti niin so what. Sydämestäni toivon sinulle jaksamista selviytyä elämässä, olet kokenut lapsesi kuoleman ja sen jos mikä antaa voimaa jaksaa eteenpäin. Lapsen kuolemata ei voi ymmärtää, mutta kaikella elämässä tuntuu olevan joku merkitys. Kerroit että juttelet lehmille ja sitä minäkin teen(ei oikeata ystävää kenelle jutella) ne kuuntelee ja katsovat kauniilla suurilla silmillä että mikä se nyt on hätä ja lehmän kylkeen on turvallista nojata. Jaksamisia ja voimia sinulle.

    Kiitos paljon kirjoituksestasi.
    On mukava lukea kun on joku joka ymmärtää
    tälläistäkin ihmistä.
    Onnneksi minulla on poika 5 vuotta joka
    antaa ´voimia mennä päivä kerrallaan
    eteenpäin.Olen puhunut,mutta niillä
    on niin suuri sisarus rakkaus että
    he ovat vain sellasia.Kyllä mieheni
    ymmärtää minun näkökantanikin.
    Sanoo että eihän tuo onneksi monesti
    käy kylässä.Mutta siinäkin on
    toisinaan liikaa.Oikein kun väsyttää
    ja vituttaa niin toinen tulee levänneenä
    kaupunkista kylään.Ja alkaa komennella.
    Mieli tekesi sanoa että mene takaisin
    mistä tulitkin.Kaikki pitäis olla
    tip top paikat.Miten sitä jaksaa ja ehtii
    siivota joka päivä,kunhan kerran viikossa
    siivoa normaalin siivouksen.
    Voimia sinullekin ja kysyn haluaisitko
    tulla minun ystäväksi?

    Äänestä

  • kauniista sanoista kirjoitti:

    Kiitos paljon kirjoituksestasi.
    On mukava lukea kun on joku joka ymmärtää
    tälläistäkin ihmistä.
    Onnneksi minulla on poika 5 vuotta joka
    antaa ´voimia mennä päivä kerrallaan
    eteenpäin.Olen puhunut,mutta niillä
    on niin suuri sisarus rakkaus että
    he ovat vain sellasia.Kyllä mieheni
    ymmärtää minun näkökantanikin.
    Sanoo että eihän tuo onneksi monesti
    käy kylässä.Mutta siinäkin on
    toisinaan liikaa.Oikein kun väsyttää
    ja vituttaa niin toinen tulee levänneenä
    kaupunkista kylään.Ja alkaa komennella.
    Mieli tekesi sanoa että mene takaisin
    mistä tulitkin.Kaikki pitäis olla
    tip top paikat.Miten sitä jaksaa ja ehtii
    siivota joka päivä,kunhan kerran viikossa
    siivoa normaalin siivouksen.
    Voimia sinullekin ja kysyn haluaisitko
    tulla minun ystäväksi?

    niin kerrotaan kuulumisia. [email protected]

    Äänestä

asunut ja viimeiset neljä vuotta ollut lehmien kanssa tekemisissä.Otin miehen ja sain 4 lasta kaupantekijäisiksi oma muksu. Alkutaival oli valoisaa ja aurinkoista, miehen kanssa tehtiin yhdessä töitä minä niitä mitä osasin ja jaksoin mieheni teki raskaimmat työt. Sitten tuli semmonen olo että minunkin (painan n.55kg) pitäisi jaksaa nostaa 100 kg ja sitten kun yritin enempi niin itku tuli kun ei JAKSA.Nyt vuosi sitten mieheni lähti vieraaseen työhön (sitä tympi olla kotona, kun oli aiemminkin ollut muualla töissä), minä hoitelen emolehmät 60kpl ja siinä sivussa kodin lapset (3 käy jokatoinen vkl äitinsä tykönä). Mies tai urakoitsia hommaa kauempaa lehmille ruuan ja minä sitten pyörittelen traktorilla niille ruuat eteen ja laidunnan niitä. Alkuun hellyyttä sain ja annoin ja annan edelleen, mutta lasten kasvaessa tuli mukaan sinun ja minun lapset. Jos torun hänen lasta mieheni on sitten minulle vihainen ja mököttää kun nyt komennan teiniä joka käyttäytyy typerästi ja kiusaa ruorempia. Mutta en voi sanoa että olisin tyytymätön elämääni se on opettanut paljon kun pysymetsästä tänne tulin. Olen saanut mieheltäni sitä rehellisyyttä,turvallisuutta ja rakkautta mitä olen aiemmin kaivannut. Lapset kasvaa ja lentävät pois, mutta me jäämme ja yritämme elää toistemme kanssa ja meidän on kasvettava yhdessä. Välillä parisuhde ja seksi on yhtä juhlaa kun taas joskus.....Hyvää kesää kaikille ja kyllä se aurinko siihen risukasaankin joskus paistaa.

Äänestä

Itse sain maajussista aivan ihanan puolison! Rakkautta, hellyyttä ja huomiota riittää 12 aviovuodenkin jälkeen. Minun vastuulla on pääasiassa koti ja lapset. Lisäksi sitten sikatilan askareissa riittää hommia. Yhteiset työt sujuvat mukavasti. Ihmettelin aina nuorena miksi minulla ei ollut varsinaisesti unelma-ammattia tai kiinnostusta erityisesti mihinkään alaan... Liekö ollut johdatusta, mutta kun tapasin tulevan mieheni 16 vuotta sitten, kaikki loksahti kerralla paikoilleen. Oli helppo aloittaa yhteiselämä, kun ei ollut mitään uraesteitä välissä. Välillä arki on todellista arkea ja lomailuun jää aikaa vähän, mutta yhteiselämä ja yhdessä vietetty aika korvaa osin kaiken. Välillä haaveilen viikon tai kahden yhteisestä lomasta jossakin etelässä, mutta luulen, ettei se ole mahdollista ainakaan lähiaikoina. Onnellinen elämääni maalla!

Äänestä
  • Ihanaa lukea, kuinka, kaikesta vastustuksesta kin huolimatta ootte kaikki elämänmyönteisiä. IHANAA ETTÄ ON TÄÄ PALSTA, ja vain naisille ketju.Kun muistan/muistamme että koneen äärellä on aina AITO ihminen, joka kertoo elämästään, jopa saa purkaa sydäntään.Minäkin olen, miehestäni huolimatta yksinäinen maaseutulainen,karjankasvattaja-hoitaja.Ja kaipaisin toista naista,jonka kanssa märehtiä asioita. Olisi tosi kivaa,

    Äänestä

  • auringonpolttama ... kirjoitti:

    Ihanaa lukea, kuinka, kaikesta vastustuksesta kin huolimatta ootte kaikki elämänmyönteisiä. IHANAA ETTÄ ON TÄÄ PALSTA, ja vain naisille ketju.Kun muistan/muistamme että koneen äärellä on aina AITO ihminen, joka kertoo elämästään, jopa saa purkaa sydäntään.Minäkin olen, miehestäni huolimatta yksinäinen maaseutulainen,karjankasvattaja-hoitaja.Ja kaipaisin toista naista,jonka kanssa märehtiä asioita. Olisi tosi kivaa,

    Ukot on rehunteossa,onneksi sai kaverin
    polkemaan monttua.Ei tarvii yksin riehua.
    Kerrankin päivä ettei sada,jos nyt sais
    rehut tehtyä.Yöllä meni puoli kahteen
    ennen kuin päästiin nukkumaan.
    Aamulla herätys kello puoli kuusi,naapurin
    kili oli tullut lehmiaitaukseen.Arvaatte
    mikä elämä siellä oli,kun ei ole ennen
    sellaista otusta nähneet.Aja ukko ylös
    ottamaan lehmiä kaveriksi navettaan,
    villinehän olivat.Sitten oli lantakone
    rikki kolme päivää,yöllä laitettiin
    letku vielä paikoilleen.Juuri tulin navetasta
    aamulla menin puoli kuusi.Paskoja ajoin
    lantalaan koko päivän.Ja kaksi vasikka
    karsinaa siivosin lannasta.
    Kyllä meinasi jo usko loppua mutta sisulla
    tein loppuun.Nyt laitan ruokaa ukoille
    ja lähden takaisin navetalle lypsylle.
    Olen jo nyt ihan puhki,pitäis 20 lehmää
    lypsää ja ruokkia vielä.
    Sitten en kyllä tee enään mitään.
    Menee tuonne jonnekin seitsemeen tai
    kahdeksaan,kun kaikki on tehty.
    Saa siinä hippasta muutaman askeleen.
    Poika kinuaa leikkimään mutta äiti
    ei kyllä jaksa enään leikkiä.5 vuotias
    on,vanhoilla päivillä piti horista
    että teki vielä yhden.Nykyiselle
    miehelleni ainokainen.Entisestä
    liitosta 2 lasta poika ja tyttö
    ovat jo aikuisia 27 ja 24 vúotiaat.
    Entinen avioliitto oli helvettiä
    17 vuotta fyysisen ja hengisen väkivallan
    uhrina.Loppuunpalaminen antoi potkua
    muuttaa elämä paremmaksi.
    Parempi on nyt ei tarvii turpiin ottaa,
    mutta raskasta näin kesällä.
    Ei ole elossa edes ukkeja tai mummeja
    jotka leikkisi pojan kanssa ja olisivat
    hänen kanssaan.Aina ollut meidän mukana
    pienenä vainuissa ja nyt omissa leikeissään.
    Aina oltava varpaillaan minne menee,katsottava
    aina onko pihalla.
    Ei mullakaan ole ystäviä,jos ei miestä
    oteta lukuun.Ei kelle kertoa sellaisia
    asioita "naisten asioita".

    Äänestä

  • Vielä muutama sana teille Lehmälliset kanssasisaret. Kuulostaa kovin raskaalta teidän maitotilallisten elämä, ainakin näin kesäaikaan. Töitä riittää aamuvarhaisesta iltamyöhään. Usein yönpäällekin. Kunnioitan teitä kovasti ja uskon ettei itsestäni ehkä olisi ollut moiseen. Vaikka sikatilallakin töitä riittää, on elämä kuitenkin jokseenkin kevyempää.Siat kun eivät ole niin kranttuja aikataulun suhteen. Sesonkitöitäkin on vähemmän. Ystäväperhekään jaksaa harvoin tulla vierailulle saati kutsua kylään, mutta ymmärrän kyllä. Jaksamusta teille kaikille. Tämä kun on elämäntapa, josta voi nauttia, vaikka raskastavälillä onkin.

    Äänestä

pitää täyspäisenä,ja kun ei aina ole yhdessä, ehtii ikäväkin sopivasti tulla aina välissä :D Oma työ on tärkeä oman rahan takia,tilalla kyllä töitä piisaa, mutta aina pitäisi pyytää rahaa mieheltä. Ei kiitos,sitä saa kokeilla äitiyslomilla, ja se on nöyryyttävää.

Äänestä
  • Heti sitä ollaan tavaraa jakamassa. Tämä muistutuksena kaikille miehille.

    Äänestä

  • kylpylämies kirjoitti:

    Heti sitä ollaan tavaraa jakamassa. Tämä muistutuksena kaikille miehille.

    tuskin vaimoa edes löytyy. Työpaikka ei ole mikään kaltaistesi kylpyläreissu.

    Kun kotoa saa tarpeeksi, ei ole tarvetta muualle. Liitossa on aina joku särö, jollei yhdessä voi lomailla.

    Tämä muistutuksena kaikille Miehille, pikkupojat jääkööt omaan arvoonsa.

    Äänestä

Parikymmentä vuotta oon ollu maatalon emäntä. Jälkiviisaus se on parasta viisautta. Olisin pitäny pääni monessa asiassa vaan kovemmin, olin niin altavastaajana, kun tulin muualta valmiiseen taloon. Tuli liian nopeasti monta muutosta elämään. Muutto kauas omista sukulaisista, ystävistä ja entisestä elämänpiiristä, tuli lapset ja uudet sukulaiset, uusi elinympäristö. Anoppi ja appi asuvat samalla tontilla. Ei hyvä. Nykyään vasta mies myöntää, että olis pitäny rakentaa itelle tai hänen vanhemmilleen oma talo vähän erilleen.

Rakkautta ja hellyyttä riittää, sen takia sitä kaiken on varmaan kestänytkin. Pitkät työpäivät, EU:n byrokratian, ihmissuhteitten hiipumisen. Ja anoppikin olis varmaan ihan hyvä tyyppi jos asuis kauempana kun kivenheitto.
Minä hoidan kaikki paperiasiat, pankkijutut,eu-paperit, eläinilmoitukset, visut, verokirjanpidon ja muut sellaiset. Isäntä on käytännon maamies.
Isäntä ei tiedä meidän raha-asioista muuta kun että ei ne ihan loppu ole, mutta silti se määräilee kaikesta. Se ei kuitenkaan ole ongelma. Ongelma on esimerkiksi se, että isäntä on eristäytyvä, omissa oloissa viihtyvä, eikä tajua, että minä kaipaan joskus kovastikin ystäviä tai sukulaisia.

Näin kesäaikaan karjtilalla on niin pitkät työpäivät, että ei kerkiä pikkujuttuja murehtia. Jaksamista kaikille.

Äänestä
  • Minunkin on ihan hyvä olla näin. Se meilläkin on, että isäntä, tuo ukkoni, on vähän omissaan viihtyvää sorttia. No kyllä hirvimettällä käy ja on ne kaverit. Yhteiset ystävät vaan puuttuu ja sukulaisissa emme käy. Minä saan mennä kyllä ja yksin.Ei meiltä lähdetä kylpylöihin,yhdessä. En sitte viitti jonku kolmanneksi pyöräksikään sinne mennä.Onkohan yleistä tuo, että maatilan ukot ovat vähän JÖRÖJÄ ?

    Äänestä

  • emäntänä jo vuosia ... kirjoitti:

    Minunkin on ihan hyvä olla näin. Se meilläkin on, että isäntä, tuo ukkoni, on vähän omissaan viihtyvää sorttia. No kyllä hirvimettällä käy ja on ne kaverit. Yhteiset ystävät vaan puuttuu ja sukulaisissa emme käy. Minä saan mennä kyllä ja yksin.Ei meiltä lähdetä kylpylöihin,yhdessä. En sitte viitti jonku kolmanneksi pyöräksikään sinne mennä.Onkohan yleistä tuo, että maatilan ukot ovat vähän JÖRÖJÄ ?

    Kyllä se vähän siltä tuntuu, kun näitä juttuja lukee, ja kun on ollut silmät ja korvat auki vuosien kuluessa, että emännät on joskus aika yksinäisiä. Perheen arki on yleensä emännän vastuulla. Monet isännät kyllä kulkee omissa menoissaan, on metsästystä ja urheilua ja luottamustoimia sun muuta, emäntä sitten pyörittää sitä perheen kotielämää. Sitten kun lapset kasvaa sitä huomaakin, että on yksin.
    Enää ei edes tiedä mihin sitä lähtis harrastuksiin. En edes tunne moniakaan ihmisiä tältä paikkakunnalta, ja joskus kun saa kutsun vaikka tuppervare-iltaan niin huomaa itsensä aika ulkopuoliseksi. Ja kuitenkin olisin halukas ystävystymään ja ottamaan osaa paikkakunnan elämään.
    Onneksi mulla on kasvimaa ja vielä terveyttä, että voin käydä lenkillä lähimaastoissa.

    Toivottavasti sateet loppuu ja saadaan hellettä.
    Hyvää kesänjatkoa kaikille.

    Äänestä

  • emäntänä jo vuosia ... kirjoitti:

    Minunkin on ihan hyvä olla näin. Se meilläkin on, että isäntä, tuo ukkoni, on vähän omissaan viihtyvää sorttia. No kyllä hirvimettällä käy ja on ne kaverit. Yhteiset ystävät vaan puuttuu ja sukulaisissa emme käy. Minä saan mennä kyllä ja yksin.Ei meiltä lähdetä kylpylöihin,yhdessä. En sitte viitti jonku kolmanneksi pyöräksikään sinne mennä.Onkohan yleistä tuo, että maatilan ukot ovat vähän JÖRÖJÄ ?

    Juu, taitavat olla vähän jöröjä ja eivät oikein naisen päälle ymmärrä.. vai???
    Itse olen "seurustellut" kohta vuoden yhden maajussin kanssa, mutta eihän tästä mitään tule, kun toinen on aina kiinni töissään - ympäri vuorokauden!

    Nyt jo juhannuksena luulin, että se on lopullisesti loppu, kun toinen katosi kuin taivaan tuuliin - ei saanut kiinni puhelimella päiväkausiin.. Viimein en edes yrittänyt ja nyt parin viikon tauon jälkeen vasta kuulin koko miehestä! Selitys: kun on näitä työkiireitä, niin ei jaksa..

    Siis "nuori" mies on aina niin väsynyt, ettei jaksa naisiin lähteä kuin muutaman kerran vuodessa! Ja mitäs siitä, jos on töitä, niin toki ne pitää hoitaa, mutta voisihan sitä edes soittaa..????
    Ja kertaakaan ei ole vielä tunteista jutellut.. Silloinkin kun tulee käymään, on niin väsynyt, että melkein pystyyn nukahtaa - juttele siinä sitten "vakavia"!!! En sitten minäkään ole halunnut painostaa, mutta.. Olisi viimein kiva tietää missä mennään! Olenko toiselle vain leikkikalu, vai onko jotain tunteitakin olemassa - vai eikö tämä yksilö edes tiedä mitä sellainen tarkoittaa!!!
    Onhan hänellä vaimokin joskus ollut, mutta "otteista" saa käsityksen kuin ei olisi juurikaan naisen kanssa tekemisissä ollut... Mutta "raamit" on kunnossa ja tuntuu oikein pahalle, että menee tuolla tavalla hyvä mies ihan hukkaan!

    Voiko maalla olla nykyisin todellakin noin rankkaa, ettei kertakaikkiaan ehdi edes ajatella mitään muuta kuin vain työtä???? Yhtäkään kunnollista vapaapäivää ei mies ole viimeisen vuoden aikana ehtinyt pitää! Viimevuotisista osa jäi kokonaan pitämättä ja tämän vuoden puolella ei kai ole edes yrittänyt vielä..

    Mikä avuksi? Sitä on turha ehdottaa, että menisin sinne töihin avuksi - kun ei pyydetä eikä huolita...

    Äänestä

  • +40 kirjoitti:

    Juu, taitavat olla vähän jöröjä ja eivät oikein naisen päälle ymmärrä.. vai???
    Itse olen "seurustellut" kohta vuoden yhden maajussin kanssa, mutta eihän tästä mitään tule, kun toinen on aina kiinni töissään - ympäri vuorokauden!

    Nyt jo juhannuksena luulin, että se on lopullisesti loppu, kun toinen katosi kuin taivaan tuuliin - ei saanut kiinni puhelimella päiväkausiin.. Viimein en edes yrittänyt ja nyt parin viikon tauon jälkeen vasta kuulin koko miehestä! Selitys: kun on näitä työkiireitä, niin ei jaksa..

    Siis "nuori" mies on aina niin väsynyt, ettei jaksa naisiin lähteä kuin muutaman kerran vuodessa! Ja mitäs siitä, jos on töitä, niin toki ne pitää hoitaa, mutta voisihan sitä edes soittaa..????
    Ja kertaakaan ei ole vielä tunteista jutellut.. Silloinkin kun tulee käymään, on niin väsynyt, että melkein pystyyn nukahtaa - juttele siinä sitten "vakavia"!!! En sitten minäkään ole halunnut painostaa, mutta.. Olisi viimein kiva tietää missä mennään! Olenko toiselle vain leikkikalu, vai onko jotain tunteitakin olemassa - vai eikö tämä yksilö edes tiedä mitä sellainen tarkoittaa!!!
    Onhan hänellä vaimokin joskus ollut, mutta "otteista" saa käsityksen kuin ei olisi juurikaan naisen kanssa tekemisissä ollut... Mutta "raamit" on kunnossa ja tuntuu oikein pahalle, että menee tuolla tavalla hyvä mies ihan hukkaan!

    Voiko maalla olla nykyisin todellakin noin rankkaa, ettei kertakaikkiaan ehdi edes ajatella mitään muuta kuin vain työtä???? Yhtäkään kunnollista vapaapäivää ei mies ole viimeisen vuoden aikana ehtinyt pitää! Viimevuotisista osa jäi kokonaan pitämättä ja tämän vuoden puolella ei kai ole edes yrittänyt vielä..

    Mikä avuksi? Sitä on turha ehdottaa, että menisin sinne töihin avuksi - kun ei pyydetä eikä huolita...

    Jätä koko vätys. Ei ole sen arvoinen.Jos seurustelu vaiheessa jo on tuommoinen, mitä sitte jos päätyisitte yhteen todella. Vaikka ennustaja en ookkaan, näen sinulle piiiitkiä ja yksinäisiä iltoja ja päiviä. Omituista, ettei talvellakaan muka ole enempi aikaa ? Kesäkiireet kyllä ymmärrän...maalla on kerittävä lyhyen kevään- kesän ja syksyn aikana. kylvää,korjata,muokata...navettatöitten ohella. Miksi ei ukkokaverisi pidä MAATALOUSLOMAA ? sitähän saa yli 20pv.?.

    Äänestä

  • +40 kirjoitti:

    Juu, taitavat olla vähän jöröjä ja eivät oikein naisen päälle ymmärrä.. vai???
    Itse olen "seurustellut" kohta vuoden yhden maajussin kanssa, mutta eihän tästä mitään tule, kun toinen on aina kiinni töissään - ympäri vuorokauden!

    Nyt jo juhannuksena luulin, että se on lopullisesti loppu, kun toinen katosi kuin taivaan tuuliin - ei saanut kiinni puhelimella päiväkausiin.. Viimein en edes yrittänyt ja nyt parin viikon tauon jälkeen vasta kuulin koko miehestä! Selitys: kun on näitä työkiireitä, niin ei jaksa..

    Siis "nuori" mies on aina niin väsynyt, ettei jaksa naisiin lähteä kuin muutaman kerran vuodessa! Ja mitäs siitä, jos on töitä, niin toki ne pitää hoitaa, mutta voisihan sitä edes soittaa..????
    Ja kertaakaan ei ole vielä tunteista jutellut.. Silloinkin kun tulee käymään, on niin väsynyt, että melkein pystyyn nukahtaa - juttele siinä sitten "vakavia"!!! En sitten minäkään ole halunnut painostaa, mutta.. Olisi viimein kiva tietää missä mennään! Olenko toiselle vain leikkikalu, vai onko jotain tunteitakin olemassa - vai eikö tämä yksilö edes tiedä mitä sellainen tarkoittaa!!!
    Onhan hänellä vaimokin joskus ollut, mutta "otteista" saa käsityksen kuin ei olisi juurikaan naisen kanssa tekemisissä ollut... Mutta "raamit" on kunnossa ja tuntuu oikein pahalle, että menee tuolla tavalla hyvä mies ihan hukkaan!

    Voiko maalla olla nykyisin todellakin noin rankkaa, ettei kertakaikkiaan ehdi edes ajatella mitään muuta kuin vain työtä???? Yhtäkään kunnollista vapaapäivää ei mies ole viimeisen vuoden aikana ehtinyt pitää! Viimevuotisista osa jäi kokonaan pitämättä ja tämän vuoden puolella ei kai ole edes yrittänyt vielä..

    Mikä avuksi? Sitä on turha ehdottaa, että menisin sinne töihin avuksi - kun ei pyydetä eikä huolita...

    ihan yhtäkkiä siellä vaan käymässä ilman suurempia ilmoitteluja ja katsella onko edes kotosalla vai onko muita heiloja ruokaa laittelemassa.

    Äänestä

  • mutta kantsisi käydä kirjoitti:

    ihan yhtäkkiä siellä vaan käymässä ilman suurempia ilmoitteluja ja katsella onko edes kotosalla vai onko muita heiloja ruokaa laittelemassa.

    Nainen alkoi seurustaa vanhapojan kaa.Oli kans mv. ja aina mukamas kiire. No, nainen teki yllätys visiitin.Mies oli lypsyllä. Nainen ootti tuvassa. Puhelin soi, nainen(eila) vastasi. Toisessapäässä oli nainen,joka esitteli ittens mv-miehen morsiameks, olivat seurustelleet jo ennen kun oli eilan tavannut.Eila oli aikas järkyttynyt.Suhde loppui,selityksiä kyllä ukolla riitti. Aatelkaa, olis pitänyt molemmat morsiamet.Minun mielestäni täysi moukka ja ei ees pidä naista ihmisenä, vaan sexileluna.

    Äänestä

  • tuttava nainen . ... kirjoitti:

    Nainen alkoi seurustaa vanhapojan kaa.Oli kans mv. ja aina mukamas kiire. No, nainen teki yllätys visiitin.Mies oli lypsyllä. Nainen ootti tuvassa. Puhelin soi, nainen(eila) vastasi. Toisessapäässä oli nainen,joka esitteli ittens mv-miehen morsiameks, olivat seurustelleet jo ennen kun oli eilan tavannut.Eila oli aikas järkyttynyt.Suhde loppui,selityksiä kyllä ukolla riitti. Aatelkaa, olis pitänyt molemmat morsiamet.Minun mielestäni täysi moukka ja ei ees pidä naista ihmisenä, vaan sexileluna.

    jos voi saara molemmat!

    Äänestä

  • akka vaan. ... kirjoitti:

    Jätä koko vätys. Ei ole sen arvoinen.Jos seurustelu vaiheessa jo on tuommoinen, mitä sitte jos päätyisitte yhteen todella. Vaikka ennustaja en ookkaan, näen sinulle piiiitkiä ja yksinäisiä iltoja ja päiviä. Omituista, ettei talvellakaan muka ole enempi aikaa ? Kesäkiireet kyllä ymmärrän...maalla on kerittävä lyhyen kevään- kesän ja syksyn aikana. kylvää,korjata,muokata...navettatöitten ohella. Miksi ei ukkokaverisi pidä MAATALOUSLOMAA ? sitähän saa yli 20pv.?.

    No kun talvella on metsäkoneella töitä... Sitä riittää näköjään kanssa yötä myöten. Kesällä on taas eläinten (lähimain 100 päätä) hoidon ja peltotöiden lisäksi aina joku todella iso rakennusprojekti meneillään! Niin oli viime kesänä kuin myös nyt... Ja kun tuntuu säät vielä sotkevan vähän jokaista hommaa, niin aikataulut ei pidä millään.
    Onhan tämä mies sanonut monet kerrat, että työtä on liikaa yhdelle miehelle, mutta kun on leikkiin lähtenyt, niin...
    Ilmeisesti hän ei vaan naista siihen mukaan kaipaa (kun yhdestä on eroon päässyt)!? On kai vähän pettynyt naisiin - säikähtänytkin eroaan???

    Eikä sinne voi mitään yllätysreissua tehdä, kun iäkkäät vanhemmat asuvat siinä tilalla "vahtimassa"... Asuivat aikaisemmmin muualla, mutta ovat tuleet nyt takaisin (on helpompaa niin).

    Taitaa olla toivoton tapaus... Harmi kun muuten mies on tosi kiva tyyppi - sellainen hellyttävä..
    Sitä olen vaan miettinyt, että eikö ole mitään "naisellista" keinoa, millä saisi tuollaisenkin erakon tunteet heräämään kunnolla??? Vinkkejä, hyvät sisaret...!!!

    Äänestä

  • +40 kirjoitti:

    No kun talvella on metsäkoneella töitä... Sitä riittää näköjään kanssa yötä myöten. Kesällä on taas eläinten (lähimain 100 päätä) hoidon ja peltotöiden lisäksi aina joku todella iso rakennusprojekti meneillään! Niin oli viime kesänä kuin myös nyt... Ja kun tuntuu säät vielä sotkevan vähän jokaista hommaa, niin aikataulut ei pidä millään.
    Onhan tämä mies sanonut monet kerrat, että työtä on liikaa yhdelle miehelle, mutta kun on leikkiin lähtenyt, niin...
    Ilmeisesti hän ei vaan naista siihen mukaan kaipaa (kun yhdestä on eroon päässyt)!? On kai vähän pettynyt naisiin - säikähtänytkin eroaan???

    Eikä sinne voi mitään yllätysreissua tehdä, kun iäkkäät vanhemmat asuvat siinä tilalla "vahtimassa"... Asuivat aikaisemmmin muualla, mutta ovat tuleet nyt takaisin (on helpompaa niin).

    Taitaa olla toivoton tapaus... Harmi kun muuten mies on tosi kiva tyyppi - sellainen hellyttävä..
    Sitä olen vaan miettinyt, että eikö ole mitään "naisellista" keinoa, millä saisi tuollaisenkin erakon tunteet heräämään kunnolla??? Vinkkejä, hyvät sisaret...!!!

    No minä yllätin ja muuten vieläki, niin että ilmestyn kesken hommien (siis maatilatöiden)joissa en voi/osaa auttaa,viemällä korilla kaffeeta ja voileipiä.Ukkoni sanoi,että olipa kiva ku tulit.Kerran yöllä, kuivaajalle vein hälle syömistä, juomista ja itseni..oli romanttista,elokuun kuutamoyö....Ukkoni sanoo arvostavansa myös sitä, etten nalkuta ja valita. Kyllä se sinunkin ukkosi ilahtuu jos yllätät hänet.Minä kyllä teen traktorihommiakin, ettei sillä.Jos sillä sun ukollasi on paljon peltoja kaukanakin, niin mee joskus hyttiin mukaan, puhekaveriks.Ja kun metsään lähdet mukaan, kuka tietää mitä siellä saattaakaan sattua...kun kone sammutetaan...rohkeutta, siskoseni.Miehet ovat kaikki uroksia, että kyllä luonto hoitaa lopun....

    Äänestä

  • nykyjään emäntä. ... kirjoitti:

    No minä yllätin ja muuten vieläki, niin että ilmestyn kesken hommien (siis maatilatöiden)joissa en voi/osaa auttaa,viemällä korilla kaffeeta ja voileipiä.Ukkoni sanoi,että olipa kiva ku tulit.Kerran yöllä, kuivaajalle vein hälle syömistä, juomista ja itseni..oli romanttista,elokuun kuutamoyö....Ukkoni sanoo arvostavansa myös sitä, etten nalkuta ja valita. Kyllä se sinunkin ukkosi ilahtuu jos yllätät hänet.Minä kyllä teen traktorihommiakin, ettei sillä.Jos sillä sun ukollasi on paljon peltoja kaukanakin, niin mee joskus hyttiin mukaan, puhekaveriks.Ja kun metsään lähdet mukaan, kuka tietää mitä siellä saattaakaan sattua...kun kone sammutetaan...rohkeutta, siskoseni.Miehet ovat kaikki uroksia, että kyllä luonto hoitaa lopun....

    Olen monta kertaa yrittänyt edes vihjaista tuollaiseen suuntaan, mutta mies ei ymmärrä ollenkaan! Tulee helposti vastaus, että eihän häntä edes löytäisi sieltä metsästä tai sitten vaan, ettei siellä taukoja pidellä. Tai kun olen sanonut mielelläni lähteväni juuri vaikka juttuseuraksi koneeseen, niin vastaus on, että se pomppii eikä ole ollenkaan mukava paikka... Siis kaikki "kiva" tyrmätään täysin!

    Et tainnut lukea aikaisempaa viestiäni - ei minua ole kertaakaan edes kutsuttu käymään koko tilalla!!! Ja kun asun yli 100 km:n päässä, niin ei sinne noin vain mennä etsiskelemään, että mistähän se mies mahtaisi löytyä, kun en tunne koko paikkakuntaa.....

    Juuri noinhan minä haluaisinkin tehdä, kuten kerroit - tuo on juuri sitä mistä haaveilen!!!

    Äänestä

  • +40 kirjoitti:

    Olen monta kertaa yrittänyt edes vihjaista tuollaiseen suuntaan, mutta mies ei ymmärrä ollenkaan! Tulee helposti vastaus, että eihän häntä edes löytäisi sieltä metsästä tai sitten vaan, ettei siellä taukoja pidellä. Tai kun olen sanonut mielelläni lähteväni juuri vaikka juttuseuraksi koneeseen, niin vastaus on, että se pomppii eikä ole ollenkaan mukava paikka... Siis kaikki "kiva" tyrmätään täysin!

    Et tainnut lukea aikaisempaa viestiäni - ei minua ole kertaakaan edes kutsuttu käymään koko tilalla!!! Ja kun asun yli 100 km:n päässä, niin ei sinne noin vain mennä etsiskelemään, että mistähän se mies mahtaisi löytyä, kun en tunne koko paikkakuntaa.....

    Juuri noinhan minä haluaisinkin tehdä, kuten kerroit - tuo on juuri sitä mistä haaveilen!!!

    Voi voi sinua. Helpoin olisi todeta, että jätä koko ukko. Mutta kun ihastuu, rakastuu, ei niille tunteille mitään voi.Olen kyllä onnekas, että meillä ukon kans homma toimii. Vaikka on paljon töitä, varsinkin hänellä.On se kumma, että heti teilasi sun hyvän ehdotuksesi.Jos se kuule vaan sua testaa ? Kokeilee mikä oot naisiasi, on sellaistakin ollut.Kun on kerran eronnutkin, saattaapi olla arka, ei halua avautua ja päästää liika lähelle,jos kuitenkin sinut menettää,jotain tällaista voi hän kokea..kai.Onnistuisiko sun muuttaa lähemmäksi?Ukkohan ei varmaan lähde. Ja muistathan, että kaikki voi muuttua,yllättäin.

    Äänestä

  • tyytyä yhtehen kirjoitti:

    jos voi saara molemmat!

    oikein.

    Äänestä

Ootteko naiset käyneet lukemassa, vain miehille? Sielä ne äijät pillittää,ei ole akkaa, tai hän läks.Pitäisivät paremmin, kohtelisivat kuin ihmistä,jäis se sulostuttaja sinne.Oma vika jos ei hellyyttä tipu.Äijät ne osaa olla raivostuttavia, jotkut.työtä. työtä, työtä ja sit illalla kaatuu sänkyyn. Keskustele, saati muuta kivaa, siinä.

Äänestä
  • en sano että olet tyypillinen nainen vaan ihmeellinen nainen
    sinä et voi tietää mitä esim minä olen joutunut
    naisten taholta kestämään en rupea
    tässä sitä käymään läpi mutta sen
    se on saanut aikaan että n.s; rima on korkeella
    siis en huoli tänne ketään naisia vaikka tiedän
    että tulijoita olisi on vain tullut suoria kyselyjä
    ja myös laitettu n.s :ystävä tutkimaan tilannetta
    mitä minä olen joutunut kokemaan lapsena ja
    nuoruudessa naisten taholta niinvoin vain toivoa
    että maailma olisi suvaitsevanpi paikka myös
    meille ilman isää kasvaneille

    ne väitä että eikö olisi mukavaa nukkumaan
    mennessä laittaa kädet naisen ynpärille ja
    nukahtaa siihen ja aamulla herätessä nähdä
    toisen uniset silmät ,tukka takussa ja yö
    vaatteet rypyssä .sitä mitä muuta siellä voisi
    tehdä niin ..

    Äänestä

  • eräs mies.. kirjoitti:

    en sano että olet tyypillinen nainen vaan ihmeellinen nainen
    sinä et voi tietää mitä esim minä olen joutunut
    naisten taholta kestämään en rupea
    tässä sitä käymään läpi mutta sen
    se on saanut aikaan että n.s; rima on korkeella
    siis en huoli tänne ketään naisia vaikka tiedän
    että tulijoita olisi on vain tullut suoria kyselyjä
    ja myös laitettu n.s :ystävä tutkimaan tilannetta
    mitä minä olen joutunut kokemaan lapsena ja
    nuoruudessa naisten taholta niinvoin vain toivoa
    että maailma olisi suvaitsevanpi paikka myös
    meille ilman isää kasvaneille

    ne väitä että eikö olisi mukavaa nukkumaan
    mennessä laittaa kädet naisen ynpärille ja
    nukahtaa siihen ja aamulla herätessä nähdä
    toisen uniset silmät ,tukka takussa ja yö
    vaatteet rypyssä .sitä mitä muuta siellä voisi
    tehdä niin ..

    Oot kohdannut vaan sit niitä huonoja tapauksia ? Ja kuitenkin jossain on löytymättä HÄN, joka olisi juuri sua varten tehty.Jolla ei ole mitään ennakkoasenteita joka ei narise, vaan olisi tasapäinen kanssasi, iloissa ja suruissa, etsi hänet, voi olla lähempänä ku arvaatkaan.

    Äänestä

  • eräs mies.. kirjoitti:

    en sano että olet tyypillinen nainen vaan ihmeellinen nainen
    sinä et voi tietää mitä esim minä olen joutunut
    naisten taholta kestämään en rupea
    tässä sitä käymään läpi mutta sen
    se on saanut aikaan että n.s; rima on korkeella
    siis en huoli tänne ketään naisia vaikka tiedän
    että tulijoita olisi on vain tullut suoria kyselyjä
    ja myös laitettu n.s :ystävä tutkimaan tilannetta
    mitä minä olen joutunut kokemaan lapsena ja
    nuoruudessa naisten taholta niinvoin vain toivoa
    että maailma olisi suvaitsevanpi paikka myös
    meille ilman isää kasvaneille

    ne väitä että eikö olisi mukavaa nukkumaan
    mennessä laittaa kädet naisen ynpärille ja
    nukahtaa siihen ja aamulla herätessä nähdä
    toisen uniset silmät ,tukka takussa ja yö
    vaatteet rypyssä .sitä mitä muuta siellä voisi
    tehdä niin ..

    rima on korkealla, mutta muista että älä liian korkealle laita.käy niinkuin mieheni ex rouvalle joka nosti riman niin korkealle että löysi miehekseen paikallisen juopon.en kyllä ymmärrä miksi hän valitti että mieheni(hänen ex) haisee hielle ym. paskalle, ryyppää jne. mutta joka päivä hän käy pesulla ja pesun jälkeen laittaa hyvän hajuista miesten tuoksua ja EN voi sanoa että haisee hielle vaikka tekee kovaasti ruumiillista työtä eikä ryyppää muita enempää.6 vuotta olen nyt ollut hänen vaimonaan ja en vaihtaisi pois, vaikka töitä kyllä riittää.minä itse kahden eron jälkeen päätin että en ota miestä mutta se hyvä sattui osumaan kohdalle.ihmisen ei ole hyvä olla yksin
    :D) tsemppiä sinulle,kyllä se joskus kolahtaa ei etsien vaan eläen.

    Äänestä

  • vanhapiika ... kirjoitti:

    Oot kohdannut vaan sit niitä huonoja tapauksia ? Ja kuitenkin jossain on löytymättä HÄN, joka olisi juuri sua varten tehty.Jolla ei ole mitään ennakkoasenteita joka ei narise, vaan olisi tasapäinen kanssasi, iloissa ja suruissa, etsi hänet, voi olla lähempänä ku arvaatkaan.

    niin todennäköisyys että minä kuolen vanhanapoikana
    on 100 % . en usko siihen että olisi vain yksi oikea
    - siis HÄN- . sitä narinaa olen kuullut ihan tarpeeksi
    ja kuinka laiskoja ja saamattomia veteliä
    me miehet olemme .ja aina on kuitenkin työt tulleet tehtyä.
    onneksi huominen on lähellä
    ja naiset kauvenpana kuin kukaan arvaa .

    Äänestä

  • eräs mies . kirjoitti:

    niin todennäköisyys että minä kuolen vanhanapoikana
    on 100 % . en usko siihen että olisi vain yksi oikea
    - siis HÄN- . sitä narinaa olen kuullut ihan tarpeeksi
    ja kuinka laiskoja ja saamattomia veteliä
    me miehet olemme .ja aina on kuitenkin työt tulleet tehtyä.
    onneksi huominen on lähellä
    ja naiset kauvenpana kuin kukaan arvaa .

    Eikö naiset kiinnosta ? No, mikä sitten kiinnostaa? Ei ihmisen ole hyvä yksinään olla, toteaa jo raamattukin. No, sanotaan siellä toisinkin päin, ettei ole hyvä mennä...no, kuitenkin ihminen on saxuaalinen olento, etkö sinä tarvi koskaan mitään purkautumiskeinoa ? siis siinä mielessä...ääh kauhean vaikeaa edes kirjoittaa asiasta,ymmärrät kyllä...

    Äänestä

  • miksi????? ... kirjoitti:

    Eikö naiset kiinnosta ? No, mikä sitten kiinnostaa? Ei ihmisen ole hyvä yksinään olla, toteaa jo raamattukin. No, sanotaan siellä toisinkin päin, ettei ole hyvä mennä...no, kuitenkin ihminen on saxuaalinen olento, etkö sinä tarvi koskaan mitään purkautumiskeinoa ? siis siinä mielessä...ääh kauhean vaikeaa edes kirjoittaa asiasta,ymmärrät kyllä...

    kun on digipoksi.

    Äänestä

  • miksi????? ... kirjoitti:

    Eikö naiset kiinnosta ? No, mikä sitten kiinnostaa? Ei ihmisen ole hyvä yksinään olla, toteaa jo raamattukin. No, sanotaan siellä toisinkin päin, ettei ole hyvä mennä...no, kuitenkin ihminen on saxuaalinen olento, etkö sinä tarvi koskaan mitään purkautumiskeinoa ? siis siinä mielessä...ääh kauhean vaikeaa edes kirjoittaa asiasta,ymmärrät kyllä...

    niin kyllä naiset kiinnostaa ja onhan ne tarpeet
    täälläkin . onneksi on terveet kädet.
    ja on kans tullut luettua sitä isootakirjaa
    kyllä siellä on maininnat noista asioista
    vaikka en ole uskovainen ,tuli vaan luvattua
    että luen sen läpi ..joskus .
    juu mun purkaantumis konstit on polkupyörä ja auto,
    autoilua vaan rupeaa rajoitaan toi bensan hinta.
    en purkaa itseäni viinan kautta en ikinä ole ottanut
    ryyppyäkään , vettä saa hanasta ja maitoa tankist
    juu siksi siis ei niitä naisia löydy.
    joo ei varmaan kukaan ymmärtänyt hyvä jos yksikin
    jotain tajus eres jotain .
    onneksi tili sade päivä että voi roikkua
    hetken netissä .aamu lypsyn jälkeen ootin kunnon
    torkut sillä aikaa kun askares vaattet oli
    pyykki koneessa

    Äänestä

  • siitä että kirjoitti:

    rima on korkealla, mutta muista että älä liian korkealle laita.käy niinkuin mieheni ex rouvalle joka nosti riman niin korkealle että löysi miehekseen paikallisen juopon.en kyllä ymmärrä miksi hän valitti että mieheni(hänen ex) haisee hielle ym. paskalle, ryyppää jne. mutta joka päivä hän käy pesulla ja pesun jälkeen laittaa hyvän hajuista miesten tuoksua ja EN voi sanoa että haisee hielle vaikka tekee kovaasti ruumiillista työtä eikä ryyppää muita enempää.6 vuotta olen nyt ollut hänen vaimonaan ja en vaihtaisi pois, vaikka töitä kyllä riittää.minä itse kahden eron jälkeen päätin että en ota miestä mutta se hyvä sattui osumaan kohdalle.ihmisen ei ole hyvä olla yksin
    :D) tsemppiä sinulle,kyllä se joskus kolahtaa ei etsien vaan eläen.

    maatilojen naiset?? tai no miehellä on viljatila ja on talon ulkopulella töissä ympäri vuoden. Onko olemassa mitään keskustelupalstaa meille naisille??

    sitä etsien

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


akka vaan ... kirjoitti:

Luin alempaa, emännistä ja miniöistä jotain...ajattelin esittää teille avio/avoliitoissa olevat maaseudun naisimmeiset muutaman kysymyksen. Saatteko mielestänne tarpeeksi hellyyttä ja läheisyyttä siltä isännältänne ?Vai kiusaannutteko, että lähes 24h olette aina yhdessä ? Vai oletteko te niitä pomoja, jotka pompottavat miestä ? Entä,oletteko/koetteko olevanne alistettuja ? Kertokaa ja jakakaa meidän toisten "siskojen" kanssa. Neuvonne ja niksinne saattavat olla joillekkin erittäin tärkeitä.Voi olla niinkin, ettei joillakin maaseud.naisilla ole ketään, kelle puhua. Täällä se onnistuu,olemmehan anonyymeinä. Kiitos nyky-tekniikan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu