xsaran 200tkm huolto

olisko kellään tietoa mitä pitää sisällään xsaran vm.99 200tkm huolto ja paljonko suurin piirtein maksaa? jos huollon pystyy tekemään itse niin täytyykö se huollosta ilmoittava mittari nollata jossain? Kiitoksia jo etukäteen vastauksista
8920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

yksi tärkeä elementti siinä on jakohihnan vaihto

Äänestä

80000 kilsan välein.Eipä siinä muutakuin paikkojen tarkistus ettei putkistossa ole vuotoja siis missään putkissa.Kytkin jos pitää ääntä niin se kannattaa vaihtaa ajoissa ettei tule isoa remonttia.Akseliston tukikummien tarkistus että onko ehjiä,taka-aksilan laakereitten kunto jos pyörät on vinossa.Kannattaa laittaa rasvanipat taka-aksilaan ettei mene laakerit jumiin ja sit rikki.Jarrut että toimii kunnolla.Elikä niitten sylintereitten herkistäminen että pääsee liikkumaan kunnolla liukupinnoilla.Ja tietty öljyt ja suodattimet ja tulpat:)

Äänestä
  • huoltoväli jakohihnalle on 120tkm

    Äänestä

  • diisselissä kirjoitti:

    huoltoväli jakohihnalle on 120tkm

    bensakoneelle.Omassa se oli 80000 kilsaa ja vaihto.

    Äänestä

  • olikin kirjoitti:

    bensakoneelle.Omassa se oli 80000 kilsaa ja vaihto.

    Ohjekirjassa 1.6 16v koneen jakohihnan vaihtoväli on 100 000km/10vuotta!!! Ja olen asian tarkastanut merkkiliikkeestä!

    Äänestä

  • vm.03 kirjoitti:

    Ohjekirjassa 1.6 16v koneen jakohihnan vaihtoväli on 100 000km/10vuotta!!! Ja olen asian tarkastanut merkkiliikkeestä!

    et näin se menee!!!
    1.6 nuhapumpuis ei hihna joudu niin kovalle rasitukselle mitä 2.0 vts:s mallissa

    Äänestä

siitä huollosta ilmoittava merkkiä ei tarvii nollata jos itse huollot tekee.Sammuu kyllä kun hetken auto on käynnissä.Omassa se paloi 2vuoden ajan mitä auto minulla oli mutta vain hetken aikaa.

Äänestä
  • Painat trippimittarin napin pohjaan ja käännä virrat päälle ja odotat että mittariin tulee 20.000,ja siinä se on.

    Ei tarvitse katella kahta vuotta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jep.... kirjoitti:

olisko kellään tietoa mitä pitää sisällään xsaran vm.99 200tkm huolto ja paljonko suurin piirtein maksaa? jos huollon pystyy tekemään itse niin täytyykö se huollosta ilmoittava mittari nollata jossain? Kiitoksia jo etukäteen vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu