voiko mennä

jos mies on kristitty ja nainen muslimi?? onko se mahdollista?? voiko vihkimisen suorittaa myös suomessa, missä paikkaa?? pitääkö minun kääntyä islamin uskoon jos haluan mennä marokkolaisen naiseni kanssa naimisiin suomessa?? kiitän jokaista joka vastaa asiallisesti =) shukran =)
7339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olen ollut niissa piireissa.
Myos vaimosi ja lapsesi tapetaan.

Äänestä

>jos mies on kristitty ja nainen muslimi?? onko se mahdollista?? voiko vihkimisen suorittaa myös suomessa, missä paikkaa?? pitääkö minun kääntyä islamin uskoon jos haluan mennä marokkolaisen naiseni kanssa naimisiin suomessa?? kiitän jokaista joka vastaa asiallisesti =) shukran =)



Shukran sinulle! Näytä Imaamille! Oletko ympärileikkatu? :)

Äänestä

Naisesta itsestään, jos hän ei koe olevansa harras muslimi, avioituminen ei varmaankaan tuo ongelmia, mutta jos taas on "tiukempi" muslimi, niin sitten voi tulla ongelmia liitossa, esim. just alkoholin suhteen. Toinen juo, ja toinen ei.
Toinen juttu tietysti on se, millaiset suhteet naisella on sukulaisiinsa, heidänkin mielipide vaikuttaa suurelti.

Äänestä
  • sunnimuslimi ja hänellä on erittäin hyvät suhteet muuhun sukuunsa. Hän käyttää päätä peittävää huivia. en juo enkä polta enään koska rakkaani sai minut siitä pahasta eroon =) eli periaatteessa vihkiminen olis mahdollista vaikka olen kristitty, jos tulkitsin asian oikein?? onko muita pareja joissa mies kristitty ja nainen muslimi vihitty?? kertokaa kokemuksia =) olisin erittäin kiitollinen kaikesta tiedosta =) kiitos kaikille jotka vastaavat/ ovat vastanneet =)

    Äänestä

  • rakkaani on kirjoitti:

    sunnimuslimi ja hänellä on erittäin hyvät suhteet muuhun sukuunsa. Hän käyttää päätä peittävää huivia. en juo enkä polta enään koska rakkaani sai minut siitä pahasta eroon =) eli periaatteessa vihkiminen olis mahdollista vaikka olen kristitty, jos tulkitsin asian oikein?? onko muita pareja joissa mies kristitty ja nainen muslimi vihitty?? kertokaa kokemuksia =) olisin erittäin kiitollinen kaikesta tiedosta =) kiitos kaikille jotka vastaavat/ ovat vastanneet =)

    islamin mukaan et missään nimessä voi avioitua kristittynä musliminaisen kanssa, Suomen lain mukaan voit. loppu onkin sitten teidän (ja sukujen) välinen asia.

    Äänestä

Se vaan on siitä kiinni löydätkö sopivan vaimoehdokkaan. Kaikki muslimit eivät ole fundamentalisteja vaikka moni täällä tuntuu niin uskovan.

Äänestä

>jos mies on kristitty ja nainen muslimi?? onko se mahdollista?? voiko vihkimisen suorittaa myös suomessa, missä paikkaa?? pitääkö minun kääntyä islamin uskoon jos haluan mennä marokkolaisen naiseni kanssa naimisiin suomessa?? kiitän jokaista joka vastaa asiallisesti =) shukran =)


Ratkaisuksi: Menkää kotiin! Ja mitä Jumala sanoo, se ei voi olla syntiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


naimisiin?? kirjoitti:

jos mies on kristitty ja nainen muslimi?? onko se mahdollista?? voiko vihkimisen suorittaa myös suomessa, missä paikkaa?? pitääkö minun kääntyä islamin uskoon jos haluan mennä marokkolaisen naiseni kanssa naimisiin suomessa?? kiitän jokaista joka vastaa asiallisesti =) shukran =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu