Tässä ku oon lueskellu Volvon nykyisiä koneita niin 1.6, 1.8 ja 2.0 koneet ovat Fordin koneita ja dieselit Fordin, Peugeotin ja Citikan yhteisvalmistamia koneita. Ja sit aattelin et ei V8 kone voi olla varmaankaan Volvon kone. Ja netissä surffailtuani lopulta sain sitte selville monien lähteien mukaan että Volvo S80:ssä oleva V8 kone on Yamahan valmistama! Meikäläiselle tavallaan järkytys koska tuntuu ettei Volvo valmista enää omia koneita autoihinsa yhtä paljo niin kuin ennen.. Oon kuitenkin aina pitäny Volvon myllyistä... No nyt sitä tiietään minkälaisia koneita Volvoissa nykyään on.. Kohta joitaki Kiinan 1 sylinterisiäkin prkl!
Volvo S80 V8
5
1697
Vastaukset
- RD 125
Ompahan jotain laadukasta sitten siinäkin autossa kun on japanilaisten tekemä moottori...
- eraser-08
perkele! Ostin nokian kännykän ja kannen alla luki made in hungaru! Kyl ny ottaa pattiin, ku pidin niin suomalaisena.
- olla niin
että tuo Yamahan V8 mylly on niitä äärimmäisen harvoja Volvoissa käytettyjä moottoreita, joita on testeissä kehuttu. Voisi melkein väittää että ainoa joka on pärjännyt kilpailevien merkkejen autoja vastaan myös kulutuksessa jos tehot ovat samat. Yleensähän Volvojen koneet on syöneet sen 20% enemmän kuin vastaavantehoiset kilpailijat, ja enää 15 vuoteen syy ei ole ollut parempi kestävyys/osien posketon ylimitoitus.
- on tosi
kovasti kehuttu kone ja varmasti myös kestävä. Kulutuskin on samantehoisten kesken pienin!!!
- Eihän
noita "puhtaita" volvoja ole kuin 200,700 ja 900 sarja. ja kun 900 sarjan valmistus loppu niin sinne meni kunnon volvokin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417487Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393921Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172188Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261497- 441473
- 331372
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3411190Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411002Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23938Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7917