Volvo S80 V8

Että tällasta

Tässä ku oon lueskellu Volvon nykyisiä koneita niin 1.6, 1.8 ja 2.0 koneet ovat Fordin koneita ja dieselit Fordin, Peugeotin ja Citikan yhteisvalmistamia koneita. Ja sit aattelin et ei V8 kone voi olla varmaankaan Volvon kone. Ja netissä surffailtuani lopulta sain sitte selville monien lähteien mukaan että Volvo S80:ssä oleva V8 kone on Yamahan valmistama! Meikäläiselle tavallaan järkytys koska tuntuu ettei Volvo valmista enää omia koneita autoihinsa yhtä paljo niin kuin ennen.. Oon kuitenkin aina pitäny Volvon myllyistä... No nyt sitä tiietään minkälaisia koneita Volvoissa nykyään on.. Kohta joitaki Kiinan 1 sylinterisiäkin prkl!

5

1724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RD 125

      Ompahan jotain laadukasta sitten siinäkin autossa kun on japanilaisten tekemä moottori...

    • eraser-08

      perkele! Ostin nokian kännykän ja kannen alla luki made in hungaru! Kyl ny ottaa pattiin, ku pidin niin suomalaisena.

    • olla niin

      että tuo Yamahan V8 mylly on niitä äärimmäisen harvoja Volvoissa käytettyjä moottoreita, joita on testeissä kehuttu. Voisi melkein väittää että ainoa joka on pärjännyt kilpailevien merkkejen autoja vastaan myös kulutuksessa jos tehot ovat samat. Yleensähän Volvojen koneet on syöneet sen 20% enemmän kuin vastaavantehoiset kilpailijat, ja enää 15 vuoteen syy ei ole ollut parempi kestävyys/osien posketon ylimitoitus.

      • on tosi

        kovasti kehuttu kone ja varmasti myös kestävä. Kulutuskin on samantehoisten kesken pienin!!!


    • Eihän

      noita "puhtaita" volvoja ole kuin 200,700 ja 900 sarja. ja kun 900 sarjan valmistus loppu niin sinne meni kunnon volvokin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8456
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      422
      7687
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5285
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      4939
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4719
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      213
      3105
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      2974
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      2856
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      73
      2810
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      24
      2476
    Aihe