Volvo S80 V8

Että tällasta

Tässä ku oon lueskellu Volvon nykyisiä koneita niin 1.6, 1.8 ja 2.0 koneet ovat Fordin koneita ja dieselit Fordin, Peugeotin ja Citikan yhteisvalmistamia koneita. Ja sit aattelin et ei V8 kone voi olla varmaankaan Volvon kone. Ja netissä surffailtuani lopulta sain sitte selville monien lähteien mukaan että Volvo S80:ssä oleva V8 kone on Yamahan valmistama! Meikäläiselle tavallaan järkytys koska tuntuu ettei Volvo valmista enää omia koneita autoihinsa yhtä paljo niin kuin ennen.. Oon kuitenkin aina pitäny Volvon myllyistä... No nyt sitä tiietään minkälaisia koneita Volvoissa nykyään on.. Kohta joitaki Kiinan 1 sylinterisiäkin prkl!

5

1757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RD 125

      Ompahan jotain laadukasta sitten siinäkin autossa kun on japanilaisten tekemä moottori...

    • eraser-08

      perkele! Ostin nokian kännykän ja kannen alla luki made in hungaru! Kyl ny ottaa pattiin, ku pidin niin suomalaisena.

    • olla niin

      että tuo Yamahan V8 mylly on niitä äärimmäisen harvoja Volvoissa käytettyjä moottoreita, joita on testeissä kehuttu. Voisi melkein väittää että ainoa joka on pärjännyt kilpailevien merkkejen autoja vastaan myös kulutuksessa jos tehot ovat samat. Yleensähän Volvojen koneet on syöneet sen 20% enemmän kuin vastaavantehoiset kilpailijat, ja enää 15 vuoteen syy ei ole ollut parempi kestävyys/osien posketon ylimitoitus.

      • on tosi

        kovasti kehuttu kone ja varmasti myös kestävä. Kulutuskin on samantehoisten kesken pienin!!!


    • Eihän

      noita "puhtaita" volvoja ole kuin 200,700 ja 900 sarja. ja kun 900 sarjan valmistus loppu niin sinne meni kunnon volvokin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe