Volvo S80 V8

Että tällasta

Tässä ku oon lueskellu Volvon nykyisiä koneita niin 1.6, 1.8 ja 2.0 koneet ovat Fordin koneita ja dieselit Fordin, Peugeotin ja Citikan yhteisvalmistamia koneita. Ja sit aattelin et ei V8 kone voi olla varmaankaan Volvon kone. Ja netissä surffailtuani lopulta sain sitte selville monien lähteien mukaan että Volvo S80:ssä oleva V8 kone on Yamahan valmistama! Meikäläiselle tavallaan järkytys koska tuntuu ettei Volvo valmista enää omia koneita autoihinsa yhtä paljo niin kuin ennen.. Oon kuitenkin aina pitäny Volvon myllyistä... No nyt sitä tiietään minkälaisia koneita Volvoissa nykyään on.. Kohta joitaki Kiinan 1 sylinterisiäkin prkl!

5

1766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RD 125

      Ompahan jotain laadukasta sitten siinäkin autossa kun on japanilaisten tekemä moottori...

    • eraser-08

      perkele! Ostin nokian kännykän ja kannen alla luki made in hungaru! Kyl ny ottaa pattiin, ku pidin niin suomalaisena.

    • olla niin

      että tuo Yamahan V8 mylly on niitä äärimmäisen harvoja Volvoissa käytettyjä moottoreita, joita on testeissä kehuttu. Voisi melkein väittää että ainoa joka on pärjännyt kilpailevien merkkejen autoja vastaan myös kulutuksessa jos tehot ovat samat. Yleensähän Volvojen koneet on syöneet sen 20% enemmän kuin vastaavantehoiset kilpailijat, ja enää 15 vuoteen syy ei ole ollut parempi kestävyys/osien posketon ylimitoitus.

      • on tosi

        kovasti kehuttu kone ja varmasti myös kestävä. Kulutuskin on samantehoisten kesken pienin!!!


    • Eihän

      noita "puhtaita" volvoja ole kuin 200,700 ja 900 sarja. ja kun 900 sarjan valmistus loppu niin sinne meni kunnon volvokin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4208
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4022
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3138
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3031
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3004
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2726
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2463
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2085
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2015
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe