Biologiakysymys

Mikä lintu synnyttää?
Mä oon luullut että kaikki linnut munii.
9371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

minusta se muniminenkin on jonkin sortin synnyttämistä :-D
Mutta jos viittasit tähän;

Huomenta sinullekkin
Kirjoittanut: ex_sakuli 27.6.2008 klo 09.51
........lintujen syntymät.........

Puhuin lintujen syntymisestä ,en synnyttämisestä sillä kyllähän ne linnunpoikaset syntyvät silloin kun kuoriutuvat munistaan,muna vastaa lapsen naisen kohdussa olemista,vai ovatko sinusta kananmunat jo kanojen lapsia vai vasta aihioita??

Hei aurinko paistaa,linnut laulaa on sentään toive että kesä vihdoinkin pääsisi alkuun.
Älä myrkytä mieltäsi hakemalla hakien riidanaihetta,mitä se kannattaa ???

Äänestä

Mistä sä sit oot saanu päähän että joku synnyttäis? Eikös ne kaikki muni. Enhän mä mikään bilsanmaikka oo, että yhtä hyvin voin olla väärässäkin.

Äänestä

ookko sä nähny koskaa lepakon munii ?

Äänestä

Kyllä se ihan tieto on ja oikea tieto, linnut ei synnytä eläviä poikasia, ne poikaset muuttuvat elollisiksi olennoiksi vasta muninnan jälkeen kehittyessään munassa kuoriutumisvalmiiksi.

Kaloissa on molempia, on niitä jotka kutevat ja poikaset siis kehittyvät emon elimistön ulkopuolella ja on myös niitä jotka synnyttävät eläviä poikasia.

Äänestä
  • En tiennytkään kalojen synnyttävän eläviä poikasia. Huom. "valaskala" ei ole kala, vaan nisäkäs.

    Äänestä

  • voitko mainita? kirjoitti:

    En tiennytkään kalojen synnyttävän eläviä poikasia. Huom. "valaskala" ei ole kala, vaan nisäkäs.

    ihan oikeita kaloja jotka synnyttävät, esimerkiksi hammaskarpeissa on lajeja jotka synnyttävät kutemisen sijaan.
    Tunnet varmaan akvaariokaloja, miekkapyrstö, miljoonakala ja platy ovat hyviä esimerkkejä eläviä poikasia synnyttävistä kaloista.

    Äänestä

"Ilolintu" saattaa synnyttää, jos ehkäisy epäonnistuu.

Äänestä

mites sitten kun linnulla on hirveän monta munaa mahassa. En ole vielä yhtään lintua nähnyt lentävän joka olisi epätavallisen pyöreä ja isomahainen?

Äänestä
  • ei ne munat siellä yhtaikaa ole valmiina, vaan uusi alkaa valmistuu kun edellinen on munittu, linnutha yleensä munii useamman päivän.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kertokaa mulle kirjoitti:

Mikä lintu synnyttää?
Mä oon luullut että kaikki linnut munii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu