italiaano ja matkustus?

reissaaja:)

Meillä on pienenmoinen ongelma meidän italiaanon kanssa matkustaminen. Koira tuli meille ongelma kodista reilu puoli vuotta sitten ja on hyvin arka. Ollaan yritetty totuttaa autoon, koska matkustetaan paljon, viikon päästä ois pidempi reissu lappiin edessä.

Itkee ja huutaa autossa, maantieajossa rauhoittuu yleensä hetkeksi. Meillä on hyvin ilmastoitu auto ja koiralla oma kuletuskoppi matkustamista varten. Voisko kärsiä matkapahoinvoinnista? Onko koirille sellasia lääkkeitä? Kellään keinoja jotka auttais?

kiitos jo etukäteen vastauksista :)

2

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • [tatti]

      Ennen reissua vositte käydä koiran kanssa ajelemassa ihan pieniä matkoja.Eka vaika olisitte vaan auton ulkopuolella ja antaisit koiran nuuskia sitä, ja kun koira nuuskii tai uskaltautuu auton lähelle kehut ja annat namun, (jos koira ei ota namua niin kehut vaan sitä reippaalla änellä). Sitten voitte siirtyä autoon ja ajella 5min, sitten vähän pidempään...Ja namuja vaan, sekä kehuja.
      Tietääkseni koirille on olemassa jotain matkapahoinvointi lääkkeitä. Sitä kannattaa kysyä eläinlääkäritä tai apteekista.
      Toivottavasti oli apua ja hywää Lapin reissua!:D (tovottavsti korakin nauttii :))

    • voi auttaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      360
      2838
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2276
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1959
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      66
      1592
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1149
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      8
      932
    10. 39
      810
    Aihe