xsara hdi -01 on pari vuotta temppuillut käyntiin lähdön kanssa, sammuillut risteyksissä sekä nykinyt ajettaessa. Valtuutetut huoltajat ovat selvitellee vikaa aika-ajoin ja paljon on osia vaihdettu kuten siirtopumput, painepumput ilmanvastusmittarit etc. Aina maksaa. Nyt sitten vika olisikin ohjainyksikössä, joka aiheuttaisi haamuvikoja eripuolille autoa( usko nyt tämäkin)Ao. yksikön toimivuutta ei voi autoliikeen mukaan testata ja on siten kertakäyttöinen, ettei voida asentaa kuin kerran autoon (siis uusi).Maksaa sellaiset 1500 euroa. Ihme testerit on käytössä kun ei kuitenkaa voida testata. NO Tietääkö joku mistä tässä on kysymys ja onko kukaan keksinyt miten näitä korjaillaan tai ohjelmoidaan? Nämä huoltoliikeiden testerit kun antavat mitä sattuu tuloksia. Tämäkin auto on aina huollettu vastuutetussa liikeessä määräajoin ja testattu testereillä useita kertoja. kuitenkaan ei voida sanoa onko se ohjainyksikkö rikki vai ei.Viimeisin ilmoitus testeriltä on, että imuilmanlämpötila ei ole oikea. Anturit on kyllä testattu.Ja joka kerta testaus maksaa vaikka ei sillä tehdä mitään.
ohjainyksikkö / tietokortti
Älä tuhlaa rahojasi merkkih...
91160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pari vuotta olet jaksanut autosi kanssa temppuilla? Eikö vaihtoi johonkin toimimaan merkkiin olisi paikallaan ennemmin kuin pistää vielä muutaman tuhannen euron kapistukseen 1500 euroa korjaukseen aiempien korjausten lisäksi?
Nuo tarkastus kohteittesi nimikkeet viittaavat siihen, että sinulla on natsiheteka eli saksmannin tekemä auto. Tännehän ne kaikki joilla on muissa merkeissä vikoja niin kääntyvät valittamaan. Menehän sinne natsiheteka osastolle.
Kyllä se imuilma on väärän lämpöistä kun luvattiin normaalia lämpimänpää kesää ja nyt onkin normaalia kylmempää. Laatusaksalainen haluaa prenium luokan ilmaa.
Nää uudet diiselili on ihan kivoja mot ,jos ei oo täpikää niin ,jos ostat diiselin niin kaikki eletroniikka ON radiossa.
se vaan on niin.
Ompa tullut järkeviä kannanottoja asiaan.
Tuo kysymyksesikin oli "TYHMÄ" eli nuo asiat eivät sovi Citroeniin. Ovat omasta päästäsi tai käytettynä ostamastasi "riisikupista".
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
korteissa on sellainen että se ei toimi kuin ajoittain. 99 on sellaista että ei toimi lainkaan. En usko vian olevan kortissa/ohjauslaatikossa vaan liittimien huonoissa kosketuksissa/kosteudessa joka muuttaa tunnistimien arvot toiseksi kuin pitäisi.
Imuilman lämpötila-anturin testaus johtoineen ja liittimineen ei ole mikään big deal. Yksi mahis on imupaineen tunnistin/liitin sekä sen letku; vuotaako/onko tukossa. Se mittaa ilmanpainetta turbon jälkeen ja säätää polttoaineen ruiskutusmäärän "pohjan".
Jos menet vikailmoitushistorian kanssa Koivuhaan Vehoon niin siellä on muutama hemmo jotka löytävät melko helposti vian. Olen itse saanut sieltä todella asiantuntevaa apua juttuihin joissa luulin olevan isompaakin ongelmaa. Tämä ei ole maksettu mainos.
Liitin vikaa olemme tässä omatoimisestikin tuumineet ja yrittäneet jopa etsiä. Pitäisi vain älytä löytää oikea liitin. Harmi, ettei käytössä ole kunnollista kaaviota johdotuksista. Täytynee vielä panostaa siihen puoleen ennen kuin aloittaa kortin vaihdon.
Kiitos asiallisesta kannaotosta.
ja käy ne kaikki läpi yksitellen. Puolisen tuntia vie aikaa. Suurennuslasi on oiva apuväline jolla näkee hyvin kosketuspinnat. Vaikka CRC 5-56:lla suihkaisee niihin ja muutaman kerran kiinni/auki.
Olisi kiva kuulla ne tunnistimet jotka on vaihdettu jo.
Mitä turhia kiittelemään, tuli vaan nuo mieleen. Piilovika on ärsyttävä ja repii hermoa. Etenkin kun auto on muuten tosi hyvä.