Neuvokaa avioehdon tekemisessä,millainen olisi järkevä ja tarkoituksen mukainen sanamuoto. Tilanne seuraava. Omistan rivitalo-asunnon,josta pankkivelkaa. Olen menossa naimisiin naisen kanssa,jolla ei omaisuutta. Rivitalo-osake minun nimissä. Lapsia ei ole kummallakaan,eikä tule. Perintöä tulossa molemmille myöhemmin. Kuoleman varalla kaikki voidaan jakaa puoliksi,mutta haluaisin avioeron varalle avioehdon,että voin pitää asuntoni ja oman perintöni. Onko se mahdollista,ja jos on niin mikä on oikea sanamuoto avioehtopaperissa.
Vastaukset 1
- Perusavioehto
Tuossahan toimii aivan perusavioehto:
"Me allekirjoittaneet sovimme, että avioliittomme päättyessä avioeroon, ei kummallakaan meistä ole avio-oikeutta toisen puolison ennen avioliittoa tai sen aikana hankkimaan tai perintönä saamaan omaisuuteen, sen sijaan tulleeseen omaisuuteen tai tällaisen omaisuuden tuottoon. Jos avioliittomme päättyy toisen puolison kuolemaan, on avio-oikeus voimassa molemminpuolisesti.
Tämän avioehtosopimuksen hyväksymme ja sitoudumme sitä noudattamaan."
Koska olette lapseton pariskunta, eikä kummallakaan ole aiemmista liitoista lapsia, on tärkeää että avioehdossa mainitaan, että se on voimassa ainoastaan liiton päättyessä eroon.
Tällä on merkitystä perintöverojen kannalta, jos varakkaampi osapuoli sattuisi kuolemaan ensin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921536
- 831052
- 67957
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su368919Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177904- 93807
- 64613
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60612- 37578
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta162560