kesätauti

Joo, ensin alkoi Jussin jälkeen kova kurkkukipu, sitten alle vrk:ssa nousi kuume, jota kesti 2-3 päivää 38 astetta. Nyt kamala räkätauti päälle.
Nielu punoittaa, ja pientä yskää. Olo aivan p...
Muilla vastaavaa? miten kauan kestäny parantua?
Huh huh...
81159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

jussina sain antibiootit, kuume laski, mutta vieläkin yskä haittaa yöisin nukkumista.

Äänestä
  • Mihin syöt antibioottia? keuhkoputkentulehdukseen?angiinaan? vaiko poskiontelontulehdukseen? ts. mikä oli diagnoosisi?
    Tosi sitkeää taitaa olla tämä. Mulla ainakin olo vaan pahentunut, kiitos kamalan räkätaudin, vaikka kuumetta ei enää olekkaan :(
    Ikävää sairastaa kesällä himassa, kun muut kirmailevat ulkona..
    Tsemppiä kaikille!

    Äänestä

Sama täällä, mulla alkoi juhannusaattona, kuume nousi yhtäkkiä 38. Vieläkin yskittää ihan hirveästi, ääni poissa viidettä päivää. Saattaa kuulemma kestää kauan, kahdesta viikosta kuukauteen.

Äänestä

kurkku kipeä ja lihaksia särkee, toinen pv menossa. Huuhtelin illalla kurkkua suolavedella ja se auttoi vähäsen, lisäksi otin c- vit ja valkosipulitabletteja. Nyt juon mehua ja toivon, että huomenna olisin jo suht. normaalissa kunnossa. Mulla on tainnut jäädä lievemmäksi, kun syön säännöllisesti vitamiineja.

Äänestä

viikon ollut kurkkukipeä ja pientä lämpöilyä. antibiootit sain mutta nieluviljelystä saan vastauksen vasta maanantaina..hirveä yskä ja nuha ja kurkku täynnä limaa. ja täysin voimaton olo.. lääkäri sanoi että buranaa vaan ja töihin..ihan kun siellä paranis kun työ ei oo muutakun puhumista.

Äänestä

jep,tänään iski 38,6 kuumetta ja kauhea kurkkukipu. sain kolme päivää saikkua vain. mahtaako mennä flunssa kolmessa päivässä ohi..enpä usko. nyt on kuulemma liikkeellä kuumetta kurkkukivun kanssa.

Äänestä
  • niin ja ääni on mennyt täysin,enkä ole koskaan ennen menettänyt ääntäni. Panadolia naamaan ja hiukan helpottaa,laskee kuumeen aika nopsasti.

    Äänestä

  • jäi vielä sanomatta kirjoitti:

    niin ja ääni on mennyt täysin,enkä ole koskaan ennen menettänyt ääntäni. Panadolia naamaan ja hiukan helpottaa,laskee kuumeen aika nopsasti.

    myös. H****tin pahaolo! 8( Kauheat vilunväristykset, keuhkoputkeen sattu julmetusti yskiessä, ja jalat ei taida kovin kauaa kantaa... =/ Tämä on minulla 3.pv "taudissa" (joku vaan mietti ehtiikö siinä parantua). Uuh. Painelen kuumaan suihkuun, ja koitan sitten kehittää jotakin "troppia". Kamalaa olla aikuisen kipeä, kun ei ole päänsilittelijöitä ja mehun lämmittäjiä ympärillä. :´(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muilla? kirjoitti:

Joo, ensin alkoi Jussin jälkeen kova kurkkukipu, sitten alle vrk:ssa nousi kuume, jota kesti 2-3 päivää 38 astetta. Nyt kamala räkätauti päälle.
Nielu punoittaa, ja pientä yskää. Olo aivan p...
Muilla vastaavaa? miten kauan kestäny parantua?
Huh huh...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu