palvelun (lue=voitelun) luomakunnan krnuunulta !
Joku saattaa levon,sairauden tai työnsä vuoksi tarvita rauhaa,jota ei yhtään edistä holtittomasti ja monotoonisesti räkyttävä rakki !
Missä on koiran omistajan vastuu ja eläinsuojelijan moraali ?
Joku saattaa levon,sairauden tai työnsä vuoksi tarvita rauhaa,jota ei yhtään edistä holtittomasti ja monotoonisesti räkyttävä rakki !
Missä on koiran omistajan vastuu ja eläinsuojelijan moraali ?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Älä sinäkään hyvä ihminen tee mitään tyhmää, ellet halua tuomiota historian parhaimmalta käräjäoikeudelta.
Koska koira on juridiikassa irtainta omaisuutta, niin siihen ei pure mikään laki. Eli sellaista lakia ei Suomessa ole, joka kieltäisi koiralta haukkumisen. Monet ovat käräjillä yrittäneet vetoamalla kotirauhan häirintään, mutta hävinnet.
Haukunta olisi rangaistavaa, jos asianomistajat/todistajat pystyisivät osoittamaan, että kyseessä on välillinen tekeminen, eli koiran omistaja haukuttaa koiraa tahallaan.
Saa räkyttäjä mitä tilaa! t:rakkien vihaaja
Vittu sinäkin netissä roikkuva paskaperse!!!!!!!!
Sääli,että synnyit.
Kyllä vaan naapurilaki antaa oikeuden valittaa alati räksyttävästä rakista. Ja läpi on menneet tuomiot. Sisällä pitää pitää. Siellä on joku kohta, jossa viitataan jatkuvaan meluhaittaan. Eli pääsäääntöisesti ainakin yöaikaan. Työkaverini piti pitää poliisin käskystä työpäiviensä aikana koiransa sisällä jatkuvan haukkumisen takia. Minullakin on koiria, useita, eivät kyllä hauku kuin silloin tällöin ja yössä ovat sisällä.
nimimerkkisi olla rakkienvihaama?
toivoit pääseväsi Rauhaan. Eikös sieltä potilaat siirretty jo aika päiviä Lappeenrantaan?
täällä itkeä?Etkö osaa mennä naapuriin soittamaan ovikelloa ja valittamaan sinne?
paljon turvallisempaa vikistä täällä palstoilla
onko sulla munaa kertoa kuka olet?:) Eipä taida olla, poika :) Ja silti vittuilet muille noin. Vellihousu. Kohta äitis antaa sulle piirakkaa, hyvää yötä :)
Missä "räkyperse" räkyttää...hoidan asian edullisesti ja "ammatti taidolla"! t:tuhma setä
,, mutta haukkuva koira toimii vain yhdessä tilanteessa,,,,,ORAVANMETSÄSTYKSESSÄ
Suvaitsevuutta ja molemmin puolista . Toisen huomioon ottamistahan tämäkin asia vaatii.
usien on niin pienistä asioista kiinni se harmooninen asuminen ja lähtökohtaisesta aina ensin on hyvä tarkista se oma käytös ja lähteä siitä parantamaan hyvin vointia ja rauhallista-sopuisaa asumista !
mitä luulet saavuttavasi jos tänne kirjoitat?eikö olisi parempi mennä naapuriin ja ilmoittaa oma kantasi.jos rupeat myrkyttää toisen koiraa ni paskaa ite saat silmille sen jälkeen.
sivistyneesti,uhkailtu, irvistelty ,peloiteltu ja käytetty henkistä väkivaltaa,,,ja sekään ei ole auttanut,ei ole enää suuri synti siitä tänne kirjoittaa !