Saarijärven reitti esitellään Suomen melontaoppaassa. Kokemukseni mukaan reitti ei ole sen veroinen kuin kirja kuvaa. Luultavasti syy on koskien kiveäminen kalastusta varten. Meloin reittiä merikajakilla, jolla ei kivikoissa oikein pärjää. Reitistä on hyvä kartta, mutta siihen merkittyjä rantautumispaikkoja ei ole maastossa. Luulisin, että reittiä eivät juuri melojat käytä.
Reitti alkaa Kyyjärven Kallioniemen leirintäalueelta. Hyvä aloituspaikka, mutta kesällä 2008 leirintäalue ei ole käytössä. Pääsee sinne kyllä aloittamaan. Kyyjärvi ja sen jälkeiset Oikarinjoki ja Kiminginjärvi ovat hyviä ja komeita melottavia.
Kiminginjoki on noin 10 km pitkä pikkujoki, josta lähes puolet on kivikkoisia koskia. Aikaa kuluu kahlaamiseen.
Ruukinkosken jälkeen on taas näyttäviä mutkittelevia jokiosuuksia pientilojen peltojen ja metsien halki. Pieni koski loppuosuudella menee läpi. Karstulaan saavutaan Pääjärven kautta. Kokonaismatka sinne on 35-40 km.
Kokemuksia Saarijärven reitin latvavesiltä
Arctic Cat
0
808
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612981- 422377
- 311863
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa771723Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771285- 391260
- 791080