Radio Novan Arttu Harkki yritti lähetyksessään (26.6) lahjoittaa Porvoon sairaalaan, psykiatriselle osastolle potilaiden käyttöön tarkoitetun television, kahvinkeittimen sekä lukulaseja.
Joutui Harkki kääntymään tavaroiden kanssa pois, kun ei henkilökunta suostunut niitä vastaanottamaan...
Ei kelvannut lahjoitukset sairaalalle
8
1625
Vastaukset
- Tarkenna.
Mistä oli kyse?
- wazxx
Radio Novassa pyörii torstaisin ohjelma, johon kuuntelijat saavat soittaa ja kertoa kokemistaan puutteista ja epäkohdista. Tällä kertaa sinne oli ilmeisesti soittanut osaston potilas.
No kuule niillä on telkkari potilaskäyttöön. Henkilökunta keittää potilaille kahvin ja lasit saa köyhä ilmaseksi.
Kahvinkeitin psykpotilaan käyttöön? Öööööööö?!?- Nodio Rava
aika härski tuossa "pyyteettömässa hyväntekeväisyydessä".
Kaikki eivät aina suostu heidän mainostajikseen.
Jos haluaa auttaa, miksei sitä voi tehdä kaikessa hiljaisuudessa?
Miksi auttamista pitää mainostaa kaikelle maailmalle?- wazxx
On totta, että Radio Novalla on omat intressinsä tämän ohjelman suhteen. Saavathan ne näin ilmaista mainosta. Mielestäni kuitenkin hyviin tapoihin kuuluu vastaanottaa annetut lahjoitukset, tarvitseepa niitä sitten oikeasti tai ei. Tämä tapaus kuvastaa hyvin, kuinka byrokraattisesti yhteiskunnassamme toimitaan.
Ja mitä tulee tällaiseen julkiseen lahjoitukseen, niin se nyt on tämän ohjelman idea. Näin he saavat suoran kontaktin kuulijoihin ja mahdollisiin avun tarvitsijoihin. - Hyväntekijäinen
wazxx kirjoitti:
On totta, että Radio Novalla on omat intressinsä tämän ohjelman suhteen. Saavathan ne näin ilmaista mainosta. Mielestäni kuitenkin hyviin tapoihin kuuluu vastaanottaa annetut lahjoitukset, tarvitseepa niitä sitten oikeasti tai ei. Tämä tapaus kuvastaa hyvin, kuinka byrokraattisesti yhteiskunnassamme toimitaan.
Ja mitä tulee tällaiseen julkiseen lahjoitukseen, niin se nyt on tämän ohjelman idea. Näin he saavat suoran kontaktin kuulijoihin ja mahdollisiin avun tarvitsijoihin.presidentti Tarja Haloselle. Jos ei ota vastaan, niin kutsun Ilta-Sanomien ja Iltalehden tappajatoimittajat paikalle ja kerron kuinka presidentti on ylpeä ja koppava ja epäkohtelias, kun ei ota vastaan kansalaisen lahjaa.
- kylähullu_
Hyväntekijäinen kirjoitti:
presidentti Tarja Haloselle. Jos ei ota vastaan, niin kutsun Ilta-Sanomien ja Iltalehden tappajatoimittajat paikalle ja kerron kuinka presidentti on ylpeä ja koppava ja epäkohtelias, kun ei ota vastaan kansalaisen lahjaa.
Itsekin psykiatrisella osastolla lojuneena sanon, että toinen telkkari olisi melkein parasta mitä siellä voisi olla. Joka ilta vitutti siellä se yksi ainoa telkkari, josta ei saanut katsoa kuin muka niin suosittuja saippuasarjoja. Jos valitti asiasta, olisi tahtonut katsoa vaikka uutisia tai dokumentteja henkilökunta alkoi aina saman laulun, kun ei ole kuin yksi telkkari.
Toisaalta mihinpä siellä toisen telkkarin sijoittaisikaan? - toiselle
kylähullu_ kirjoitti:
Itsekin psykiatrisella osastolla lojuneena sanon, että toinen telkkari olisi melkein parasta mitä siellä voisi olla. Joka ilta vitutti siellä se yksi ainoa telkkari, josta ei saanut katsoa kuin muka niin suosittuja saippuasarjoja. Jos valitti asiasta, olisi tahtonut katsoa vaikka uutisia tai dokumentteja henkilökunta alkoi aina saman laulun, kun ei ole kuin yksi telkkari.
Toisaalta mihinpä siellä toisen telkkarin sijoittaisikaan?puolelle saippuan kattojat ja toiselle urheilun. jako, miesten ja naisten teevee.Kyllähän nyt tuollaisen idean pystyy toteuttaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu126921Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli36856Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47819- 54721
Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143714Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50711Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32693Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187660Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42656Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136655