F.secure ilmoitti, että koneessani on tuommoinen virus, eikä pystynyt poistamaan sitä. Sen sijaan tuli vain teksti, että kohde on nimetty uudelleen. Mitä se tarkoittaa? Pääsenkö jotenkin eroon tuosta viruksesta? Mitähän se aiheuttaa?
Email-Worm.Win32.Brontok.ct (virus)
Apua
92092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se on vaaraton koska F-Secure on nimennyt sen uudelleen,kannattaisi varmuudeksi asentaa ja ajaa Malwarebytes' Anti-Malware.
kun se kerran on nimetty uudelleen niin ei pääse tekemään niin helposti tuhojaan... Ja jos se FS on viisas niin lienee laittanut jonnekin karanteeniinkin sen viruksen....
Näin sitä käy windowsin kanssa pelatessa... Juu juu, ei kaikille mutta aika monelle kyllä...
:)
vikasietotilassa jossei secure pysty poistamaan. ja muista että ne jää muhiin järjestelmän palautukseen. eli ensin se pois päältä.
Jos haluat antaa neuvoja niin anna edes järkeviä neuvoja. Järjestelmän palautusta EI otea pois päältä.
Mietippä tilannetta missä Örkki.A tuhoaa winukalle elintärkeitä tiedostoja, ne saadaan takaisin järjestelmän palautuksesta jos tarvis ja jos se on käytössä.
Se tyhjennetään vasta viimeisenä.
Moro. Minulla valitti F-Secure eilen samaa. "Email-worm.win32.Brontok.ct" laitoin "Puhdista (Suositus)", ei kuulema onnistunut, mutta FS nimesi tiedoston uudelleen. Tämän jälkeen hälytys tuli uudemmankerran, ja nyt viisaampana katsoin lisätiedot.
c:/msworks/pfiles/office/ppv/
Polku: pptview.exe
Laitoin tällä kertaa, "Poista tartunnan saanut tiedosto." ja poistaminen ainakin ilmoituksen mukaan onnistui.
Lähtikö viirus tuolla, vai mitä luulette?
F-Secure on vitsi!Kaveri soitti kun kun Secure ei pystynyt poistamaan Troijalaista.MalwareBytes Anti-Malware ladattiin koneelle ja suoritettiin scannaus tuloksena 51 troijalaista ym.k backboor tiedostoa,koneella oli ollut Secure vuosia ja sitä oli scannattu sillä säännöllisesti, kuiteskin Malwarebytes löysi tuollaisen määrän viruksia.Ohjelma ajetaan normaalitilassa ja se boottataan välillä jolloin virukset poistetaan,vikasietotiloja ei tarvita.Käyttäkää mitä haluatte ,mutta tämä oli vinkki kokemuksen perusteella.
itellä tuli joku saman tyylinen win32 worm ja sattumoisin alkoi windows kaatuilemaan sen jälkeen eli siis ei ole mitään muuta tehtävissä kuin koittaa asentaa windows uudelleen. :(
F-Secure ilmoitti eilen samasta pöpöstä, oli sama mukamas viidessä eri tiedostossa, kaikki kuitenkin Power Pointtiin liittyviä. Tämä samainen Brotok on löytynyt muistakin anti-virusjärjestelmistä, ei pelkästään F-Securesta. Googlatkaa ja katsokaa.
Sophoksen sivuilta löytyy pöpöstä kuvaus ja teknistä infoa. Kävin omat rekisterit läpi ja mitään infossa mainittuja rekisterimuutoksia en havainnut. Tulipa mieleen, olisiko tällä kertaa vikatikki?
False positive tuohan on.
-Changes in version 2008-06-27_07:
Removed: Email-Worm.Win32.Brontok.ct [1]-
http://virus.blogs2k.com/2008/06/28/2008-06-27_07/