Mieli tekisi kovasti Käsivarren Lappiin heinä-elokuussa, mutta ne hyönteiset... Tietääkö kukaan, millainen hyönteistilanne on Pohjois-Suomessa tänä suvena? Uskaltaako herkkähipiäinen etelän mies lähteä sinne.
Lapin hyönteistilanne?
13
1528
Vastaukset
- Konstit
Kyllä se on kylymää pietelly, niin ettei niitä kuiten vielä oikein kovasti ole. Taitaa kuiten tulla ko lämpenee. Tule tänne vain, mutta käväse Ruottin puolelta tullessa ostamassa semmosta ainetta ko Nordic Summer, niin ei kiusaa elukat. Se on tervapohjanen voije, eikä siinä ole mithän kemikaaleja. Ei mene nahka tiukale.
Sillä on muuten semmonenki vaikutus, että se nostaa kauhiasti mieskuntoa. Annappa olla, ko olet pari viikkoa kairassa ja laitat sitä päivittäin, niin jopa maalikylhin tullessa tekkee mieli.
Tänne vain....- aurinkokelillä
tervapohjanen kun on, niin auringossa palaa nahka rakoille.
- on....
aurinkokelillä kirjoitti:
tervapohjanen kun on, niin auringossa palaa nahka rakoille.
varottava, että ei muutu tervasukseksi talvella, on se niin äsyä voidetta.
- Kairafotari
Muualta en tiedä mutta ainakin Koillis Lapissa Savukoskella niitä on kiusaksi asti.
Heinä-elokuussa sääsket,mäkäräiset, polttiaiset ja paarmatkin voivat tehdä vaellusretkestä hankalan. Riippuu tietenkin paikasta, vesistöjen rannat ja suot ovat pahimmat. Liikkuessa ei niistä ole kovin paljon harmia, mutta pysähtyessä hikisenä lepäämään ne ovat pian paikalla - Rinkkuri
Kiitos vinkeistä! Nyt tuntuu ihan siltä, että taitaa olla parasta vaihtaa Lapin-vaellus pyörävaellukseen jossain etelämpänä. Mukavaa puuhaa sekin.
- hekkähipiäinen....
Ei vaellusta nyt muutaman hyönteisen takia kannata väliin jättää.
Ei niitä koskaan ole kiusaksi asti ollut.
- ei ole ollu
näin hyvää räkkää. Tää antaa uskoa ettei mailman loppu vielä tullukkaan.
- ymmärrä...
mitä välii sillä on kuinka niitä sääskii on tuolla...ohan siihen keksitty aineita, ettei ne sillees kiusaa. jos tolle periaatteelle alettais ettei voi ulkoilla ku on räkkäaika niin, pitäis vissi muuttaa pois täältä, meinaan ku oven aukasee niin ohan niitä aikalailla. mutta ei se haittaa kuhan ei anna sen haitata=) ite asun tosiaan länsilapissa ja on räkkää, ens kuussa mennään vaeltammaan pohjosemmaks, eikä sen takii kyllä peruta, että ois liikaa syöjii ulkosalla=)
- utelias--u
No kait se on kuiteski kiva tietää etukäteen, mikä on reissulla vastassa. Onhan noita sääskettömiäkin kausia lapissa ollut, joten ei kait synti, jos kysyy.
Varmaan itsekkin seurailet säitä ennen reissun alkua, että mistä tuulee.... - utelias--u
utelias--u kirjoitti:
No kait se on kuiteski kiva tietää etukäteen, mikä on reissulla vastassa. Onhan noita sääskettömiäkin kausia lapissa ollut, joten ei kait synti, jos kysyy.
Varmaan itsekkin seurailet säitä ennen reissun alkua, että mistä tuulee....Etelän eläjillä ei ole samanlaista immuniteettia noihin hyttysenpistoihin, kun lappilaisilla.
Vaimokin on aivan paukamilla pistosten jälkeen, kun itselle ei jää mitään jälkiä. - pohjosessakaan ole
utelias--u kirjoitti:
Etelän eläjillä ei ole samanlaista immuniteettia noihin hyttysenpistoihin, kun lappilaisilla.
Vaimokin on aivan paukamilla pistosten jälkeen, kun itselle ei jää mitään jälkiä.tota ei se noin yks selitteistä oo. siis äitini on ihan syntyjään ja koko suku täältä lapista ja ei ole immunitettii, kamalat pakurat nousee sääskenpistoista. onneks on kuiteski noita lääkkeitä keksitty=), joten ei sillees oo ongelma.
- ihan normaalisti
utelias--u kirjoitti:
No kait se on kuiteski kiva tietää etukäteen, mikä on reissulla vastassa. Onhan noita sääskettömiäkin kausia lapissa ollut, joten ei kait synti, jos kysyy.
Varmaan itsekkin seurailet säitä ennen reissun alkua, että mistä tuulee....säätietoja kattotaan ei miteskään ylimääräsesti ennen reissuu. ja ei jätetä tekemättä reissuu, jos sattaa ja tuulee niin sitte vaatteet sen mukkaan. muuteski aina varaudutaan kaikkeen, ku säät vaihtelee tosi nopeaa tuntureilla=)
- tänä kesänä?
ihan normaalisti kirjoitti:
säätietoja kattotaan ei miteskään ylimääräsesti ennen reissuu. ja ei jätetä tekemättä reissuu, jos sattaa ja tuulee niin sitte vaatteet sen mukkaan. muuteski aina varaudutaan kaikkeen, ku säät vaihtelee tosi nopeaa tuntureilla=)
Olin heinä - elokuun vaihteessa tyynessä lämpimässä säässä Inarin Hammastunturissa viikon. Oli varattu paljon Offia - vaan ei käytetty kertaakaan!! Notta tämmöne vuosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2343493- 623092
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I652663Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk342557Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve832130Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851909Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191885Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401842Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.931711Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691063