Terve!
Haluaisin kuulla käyttäjiltä kokemuksia näistä tai jos joku vaikkapa osaisi jopa suoraan verrata näitä kahta autoa? Myös 540i:n ominaisuudet näihin kahteen kiinnostaa.
Suunnitteilla vaihtaa oma 2litrainen isompaan.
Haluaisin kuulla käyttäjiltä kokemuksia näistä tai jos joku vaikkapa osaisi jopa suoraan verrata näitä kahta autoa? Myös 540i:n ominaisuudet näihin kahteen kiinnostaa.
Suunnitteilla vaihtaa oma 2litrainen isompaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Noista vaihtoehdoista ehdottomasti tuo 540i.
Esim kulutus tuossa 535:ssa jopa suurempi kuin 540.
Tuo 530 v8:na on mielestäni sellainen väliin putoaja. 540 loistava auto ajaa tehoa ja vääntöä riittää vaikka muille jakaa. Osa noista tosin on jo "raiskattu" pilalle mutta jos löydät hyvin huolletun ja noin 200 tkm ajetun niin ota se. Noissa ainut huono puoli on se automaatti laatikko jos ollut asiattomalla käytöllä. Muuten sekin toimii loistavasti etkä sen jälkeen muuta halua.
Kulutus tuolla 540:llä maantiellä 8-9.5l/100km riippuen ajotavasta.
kysy lisää jos jotain olen nimittän kaksi vuotta tuollaisen omistanut. Ja nyt hieman kaduttaa kun vaihdoin pois.
540i on kyllä unelmien täyttymys. Yhtenä toiveena olisi kuitenkin manuaali ajoelämyksien maksimoimiseksi. Ja 540:ssä niitä ei tunnu löytyvän. Ehdin jo luulla että niitä ei ole manuaalina edes ollut tarjolla kunnes törmäsin saksassa erääseen 6-vaihteiseen touring malliin.
Tuolla käsivaihteistolla pystyisi kuitenkin hiukan pelaamaan kulutusta kaupunki ajossa, vai mitä mieltä olet? Osaatko kertoa 530i manuaalin kulutuksesta? Tosin 70 hevosvoiman tehovaje 540:een nähden on varmaan tuntuva?
Eräs todella hieno 535i manuaali -89 on tarjolla. 270tkm. Alpin weiss. 2.om 1900e Tax free. Siihen kiillotetut koottavat BBS 16" ja madallus. Ei tarvitse muuta.
Tuohan on tietysti maku kysymys mutta tuohon 540i:iin sopii todella hyvin automaatti. Ei se kaipaa manuaalia. Tuolla automaatillahan voit ajaa myös ns. manuaalin tapaan. Käyttää "pakko" vaihteita elikkä ajelee 2:lla tai 3:lla jne. Samoin tuossa 540:n automaatissa on "sport" asento laatikolle jos haluaa urheilullisen tavan.Eli ajonautinto EI mielestäni kasva manuaalilla päin vastoin.
Kulutus tuolla 530 v8:lla on samoissa lukemissa kuin 540, ehkö kaupungissa hieman vähemmän. Tuo 535:nen on keskikulutukseltaan kaikista janoisin. Kaikki kenellä tuollainen on ollut ihmettelivät tuon 540.n kulutusta. Tuolla 535:llä kun ei maantielläkään päässyt alle 10l.
Tosin kutoskoneen äänimaailma on hieno mutta ei voita kasia.
Omalla 540:llä pääsin kaikki ajot huomioiden keskikulutukseen 11.8 100km mitattu ajotietokoneella siten, että nollasin toisen kulutus lukeman vuoden alussa ja ajoin syyskuun loppuun kunnes tarkastin.
Sillähän se selviäisi. 525i 24 venttiilistä on suositeltu. Se oli pirteä muttei säväyttänyt. Taitaa olla kuitenkin lähes yhtä nopea kuin 535. 540 siis paras! :D
On noista varmasti taloudellisin ja jää hieman tuolle 535:lle mutta jos sillä ei ole väliä niin sitten ehdottomasti 540 ja tomaatilla. Kun tai jos noita käyt ajamassa niin kokeile useampi saatat huomat isoja eroja. Varsinkin jos pitäjä on ollut "teini-tuuning" eli joku nuori kaveri.Silloin on melkovarmasti ollut myös kumin poltossa ja jos autoaatti niin saattaa olla tulossa laatikko remppaa eikä se ole halpaa.
Kyllä tarkoituksena olis hankkia ihan alkup.aluilla oleva papmodel. Ehdottomasti! Niitä on saksassa kyllä tarjolla, myös isompi koneisia. Tämä valkoinen 535 on juuri sellainen. Se 525 ei mallina tule kysymykseen, sen jo päätin testattuani vaikka ilmeisesti järki valinta olisikin.
Jos kerran germaanista aiot hakea niin sitten ehdottomasti 540. Kadut kuitenkin jälkeen päin jos sitä et tuo.
rakentaa ongelmajätettä suomen teille. Hyi hyi.....
Joo, etkä sinä voi asialle mitään hehe. Kiitos Bemukalle kommenteista.
Tottakai 540i noista selkeästi edysteksillisin ja nopein on. Lisäksi autoissa on yleensä todella kattava varustus ja on jo esim. airbag. Hinnatkin ovat eri kuin 535:ssa. Hyvän 540i:n hinnalla alkaa jo saamaan vähän enemmän ajettuja M5:sta. Jos valittavana on 530 kasipannulla ja 535 kuutosella, valitsisin 530. Pikkasen tehokkaampi ja kulutus pienempi.
Väittäisin, että tämä vanha suora kuutonen on paljon kestävämpi ja paikan tullen paljon helpompi huollettava/korjattava kuin V8.
Lisäksi siihen vanhaan saa helposti nokka-akselin jolla huipputeho nousee lähemmäs 250 heppaan.
Vakionahan se on suorastaan matalavireinen.
Itselläni on ollut 535i juuri tuolla koneella enkä parhaalla tahdollakaan voi sitä moittia tehottomaksi tai juopoksi.
Näissä hommissa tuo "edistyksellisyys" tarkoittaa ainoastaan sitä, että esim. vesipumpun kilahtaessa ja lämpöjen noustessa tappiin selvitään M30 koneella satojen eurojen operaatiolla kun taas "edistys" tuo mukanaan yli 2000 erkin painajaisen !!!
Olen kuullut et noi 3.5 olis herkkiä kansi vioille? Mitenkähän mahtaa olla noissa V8:ssa? Varmasti halvempi korjauttaa tuo kutonen. Siis pelkällä nokka-akselilla lähes 250hv? Mitkähän muutokset Alpina on tehnyt tuohon koneeseen, niillähän oli B10(vapari) mihin ilmoitettiin 254hv...