rahaa

lahjaksi...

Miten kuuluu toimia, riittääkö 50euroa/pariskunta lahjaksi matkatilille? Onko kellään mitään kaunista virkettä, kun laitatte tilille sen rahan, entä laitatteko korttiin maininnan siitä kuitenkin??? Entä kun hääpari toivoo rahaa, mutta eivät ole laittaneet tilinumeroa, laitanko vain setelit kirjeeseen vai onko edelleen joku shekki käytäntö ok, vai onko jotain uusia kivempiä käytäntöjä tullut???

2

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morsian ja vieras

      Mielestäni 50 euroa pariskunnalta on juuri sopiva lahja. Muistan lukeneeni jostain että 20-25 euroa per aikuinen on summa, joka tulisi häälahjaan minimissään laittaa.

      Kaikki eivät kyllä tätä periaatetta noudata. Meidän häälahjalistassa on myös alle 20 euron arvoisia tuotteita (hinnat näkyvillä) ja kuitenkin yksi pariskunta valitteli, ettei heillä ole varaa ostaa niistä mitään... Mutta 50 euroa riittää matkakassaan aivan hyvin!

      • varaa maksaa

        30€/hlö, toivottavasti ei ole pokkaa mennä häihin syömään. Ruoka on nykyään MELKO KALLISTA.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1683
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1103
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1076
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1013
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe