olette ilomantsin kirppareista?
mitä mieltä
rikala
12625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ONNEE VAIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ja siihen aikaan se oli todella surkea. Pitäisi kuskata etelämpää kunnollista halpatavaraa Ilomantsin kirppareille.
Hei! Ilomantsissa on hyviä kirppareita. Kesäaikaan kirppispöytiä on torilla varsinkin aurinkoisina päivinä ja siellä voi vapaasti tinkiäkin jos on tarpeen. Entisen Toripuodin tiloissa on nykyään kukkakauppa jonka alakerrassa on muutama pöytä. Kierrätyskeskus löytyy Lukinin tiloista Kauppatieltä, siellä on melkeen kaikkea tavaraa. Rajassa on yksi kirppis mutta se ei ole minulle tuttu.
Löydössä ja Lahjassa oli ennen erittäin hyvä kirppis, mutta se on valitettavasti lopetettu. Ilomantsissa myynnissä olevat kirppiskamat on vaihtelevaa laatua, hinnat kohtuulliset ja itsestäsi on kiinni mitä ostat mitä et. Tänne ei tarvita mitään Etelä-Suomen krääsää, ilomantsilaiset ostaa samanlaista kirppiskamaa kuin muutkin ha myy myös.
vika ei ole kirppareissa vaan ihmisissä jotka ylihinnoittelevat tuotteensa.
lasten käytetty kypärä 50e. uusi 39e. naisten vanhat mustat korkkarit 47e. vanhat farkut 25e samoin hupparit...
joku tolkku hintoihin, tarkoituksenahan on kierrättää ei tehdä vuoden tiliä.
Aivan samaa mieltä. Ilomantsissa ei ole ymmärretty kirppiksen ideaa: käyttökelpoinen itselle tarpeeton tavara halvalla kiertoon. Tahtoisin muistaa, että kirppiksellä ei saa uutta krääsää myydäkään.
Ne ketkä tuo ns. välitysmyyntiin ja itse hinnoittelevat tuotteensa monesti pyytävät aivan järjettömiä hintoja kulahtaneista rytkyistään.
Eikä varmaan ole köyhyydestä kiinni, sillä kuitenkaan nämä kamppeet ei ole köyhimmän kansan osan ostamaa tokmanni-laatua.
Näyttää vain Ilomantsissakin olevan aika paljon typerän ahneita ihmisiä! Varmaan näitä ikänsä jossain kunnantalolla tai terkkarilla töissä olleita, joilla on suht. hyvä palkka, mutta sentistäkin pidetään kiinni kynsin hampain. Säälittävää!
Vertailuna voisin mainita Lieksan hintatason Kirppareilla!
Esimerkiksi Pankakosken kierrätyskirppis myy tähän hitaan laadukasta kamaa:
Lasten turvakypärät 2-5 euroa, naisten kengät 2-3 euroa, farkut 1,50-5 euroa, hupparit 2-7 euroa!
jos laitat halvanhinnan kauppa kyllä käy. mutta samatavara on parinpäivän päästä eri lokerossa myynnissä tuplahintaan kuka vetää välistä
teille sentin perään itkijöille, että joku työtön köyhä jopa ryhtyisi pulaamaan näillä räteillä. Ja niistä saisi pari euroa leivänlisää.
Ahneus, se maailmaa pyörittää, enempi kuin seksi jonka suhteen varmaan olette yhtä kitsaita ukoillenne.
kyllähän näitä kirppareita alkaa olla joka kulmassa. Muutenkin koko kylä näyttää köyhältä ja kurjalta..ihmiset ajavat vanhoilla autonrähjillä ja kunnollisia vaateliikkeitä ei ole. Toivottavasti venäläiset ja kultakaivos tuovat rahaa, tarvetta on.
Välistävetäjiä on. Joka aamu kiertävät kirpparit, ja kaikki edullinen kelpaa, sitten vaan uusi hinta ja Joensuuhun myyntiin. Tai mikä vielä törkeintä ,jopa samaan paikkaan omalle pöydälle tuplahinnalla.
Olis täällä niitäkin, jotka ne mielellään ostais edullisesti ja omaan käyttöön ja tosi tarpeeseen.
Että miettikää sitä keinottelijat.
Joensuussa ei kirppistavara näillä Ilomantsin hinnoilla saati sitten korotetulla välistävetohinnoilla liiku mihinkään, joten sinne on turha viedä. Siellä jo paremmin ymmärretty kirppiksen idea. Pajula mikä Pajula.