nivelpsoriin

apua elämänmuutoksilla

Kirjoitanpa tännekin, miten pääsin omasta nivelpsoristani eroon. Tilanne oli jo aika paha, en päässyt oikein rappuja ylös tai alas, saati kyykystä ylös ilman apua. Ruokavälineet eivät pysyneet käsissä. En antanut periksi vaan perehdyin aiheeseen. Jostain sain tietää, että nivelreumaatikoille saattaa auttaa kasvisruokavalio, tulokset ovat olleet fifty-fifty. Niinpä sitten päätin kokeilla ja jätin lihan pois. (Tiedän, ettei nivelpsori ole nivelreuma). Kolmen kuukauden päästä kaikki oireet katosivat ja sillä tiellä olen nyt ollut kohta 15 vuotta.

Suosittelen yrittämistä, sehän on kovin helppoa ja voin kertoa, että lopputulos vaivan väärtti. Muutoinkaan jonkun ajan päästä lihaa ei edes kaipaa ja olo on muutoinkin kevyt. Kalaa ja kanaa olen pitänyt ruokavaliossani, jotta saan proteiiniä jostain. Mutta punainen liha on ehdottomasti mustalla listala.

5

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen kokenut

      erityisesti naudan lihan ja erityisesti marinoidun lihan (natriumglutamaatti aiheuttaa mm. nivelvaivoja) jätettyäni keski-ikäisen oloni kohonneen huimasti.

      Marinoituja lihoja yhteen aikaan runsaasti syötyäni sain kaikenmaailman nivelkipuja, jäykkyyksiä ja huimauksia, toisinaan oli kuin joku ihme panta päässä höntti olo.

      Jätin lihat, läksi vaivat!

    • Kauris1960

      Hyvä kun olet saanut jostain apuja.-itsekokeilemalla se vaaan usein onnistuukin-mulle esim.keitetty peruna, hapanleipä , kuorimaton kurkku jne. ei käy-sen oppii "pikkuhiljaa "oman kroppansa tuntemaan-joskusvaan tuntuu ,ett kaikki tää on suurempi ongelma muille kun itelle.Paremmmanolontiellä henkinen balanssi/rentoutuminen on ykkösenä-eli aikaa ja rauhaa itsellesi b, vaikka olisitkin kiireinen uraputkimies/nainen!

    • Tipitiitta

      Hei, kerroit että punaisen lihan pois jättäminen auttoi niveloireisiin. Pääsitkö samalla eroon myös iho-oireista. terv kohta 25 vuotta nivelpsorin kanssa taivalta tehnyt

    • ..jos sinulla auttoi

      Kiva jos auttoi. =[ Olen gluteeniton lakto-ovovege ollut lähemmäs 20 vuotta ja minun niveltautini senkun etenee. Nivelkivuissa kärvistelen nyt kolmatta vuotta. Ensimmäiset nivelmuutokset on todettu. Metotreksaatti ei sopinut ensinkään, oxiklorin täysin hyödytön. Tällä hetkellä kokeilussa Arava.

      • ap-

        enpä olekaan käynyt katsomassa näitä viestejä. Eli en päässyt ihopsorista eroon, se rehottaa. Mutta kun nivelet toimii, sormet ja jalat, niin sekin oli jo voitto. Silloin kun asiaa tutkin reumapotilaiden osalta, lopputulos oli 50-50% eli voi olla että auttaa, voi olla ettei. Joka tapauksessa olen elävä esimerkki siitä, että kannattaa ainakin yrittää. Ei siinä ainakaan mitään menetä eikä tartte vetää myrkkyjä kroppaansa.

        Jätin muuten samalla kaikki ne aineet pois, jotka aiheuttavat kihtiä. En nyt ihan niitä kaikkea muista, koska osalle olen allerginen luonnostaan. Löytynee netistä nekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      372
      2033
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1326
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1193
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1087
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      946
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      122
      890
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      818
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe