Kauanko kestää itäminen?

Sadetutka

Koska nurmikon pitäisi vihertyä?

Kylvimme viikko sitten nurmikkoa. Ennen kylvöä ja sen aikana satoi muutaman päivänä, lisäksi kastelimme ennen kylvöä ja sen jälkeen parina päivänä. Nythän ovat sateet Etelä-Suomessa jatkuneet koko viikon. Kosteudesta ei ole pulaa. Ovatko siemenet viallisia, lannoitus pielessä vai kärsivällisyys rajallinen? Milloin pitää huolestua?

4

5005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rupesi

      näkymään ruohoa, kun kylvöstä oli kulunut noin kaksi viikkoa. Märkää oli ainakin maa, kun vettä on tullut kiitettävästi. Eli ei siis teillä vielä huolta.

      • Sadetutka

        Kävin eilen illalla tarkistelemassa tilannetta oikein lähietäisyydeltä ja mustasta mullasta pilkistelee jo hentoja versoja.


      • OLET ONNISTUNUT
        Sadetutka kirjoitti:

        Kävin eilen illalla tarkistelemassa tilannetta oikein lähietäisyydeltä ja mustasta mullasta pilkistelee jo hentoja versoja.

        työsuorituksessa lannotusta lisää niin tulee kunnon nurmikko.


    • nkjds

      Itäminen riippuu mitä heinälajikkeita nurmiseoksessa on. esin (englannin)raiheinä itää nopeasti mutta ei taas sitten talvehdi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe