säären verisuoni

on kosketusarka

ja ympäröivää aluetta punoittaa. Miksi? Mustelma se ei voi olla.
Laskimotukos?

1

1503

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulehdus

      Pinnallinen laskimotulehdus?

      "Ihon laskimo on kipeä, sen ympärys on punoittava, turvonnut ja kuumottava. Suonen kohdalla tuntuu aristava kova juoste, joka johtuu pintalaskimon tukkeutumisesta. Pintalaskimon tukkeumasta ei tukos lähde liikkeelle, joten keuhkoveritulpan vaaraa ei ole. Yleisoireena voi olla kuumetta."

      "Paikallista laskimotulehdusta voi hoitaa kotikonstein, jos se liittyy selvästi laskimoon eikä siihen liity kuumetta. Jalassa käytetään tukisukkaa ja raaja pidetään mahdollisuuksien mukaan koholla. Kylmäpakkaus auttaa kipuihin. Tulehdukseen kannattaa käyttää tulehduskipulääkkeitä, jotka hidastavat tulehduksen leviämistä ja estävät uusiutumista. Lääkitys auttaa yleensä 3–5 päivässä. Paikallisesti käytettävä antikoagulanttivoide saattaa nopeuttaa paranemista.
      Punoitus ja turvotus häviävät tavallisesti 2–3 viikossa. Tukkeutunut suoni voi tuntua kiinteänä juosteena kuukausien ajan, mutta se ei ole varallista." (Lähde: terveysportti)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      873
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      629
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      488
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      69
      428
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      406
    Aihe