ja ympäröivää aluetta punoittaa. Miksi? Mustelma se ei voi olla.
Laskimotukos?
säären verisuoni
1
1378
Vastaukset
- tulehdus
Pinnallinen laskimotulehdus?
"Ihon laskimo on kipeä, sen ympärys on punoittava, turvonnut ja kuumottava. Suonen kohdalla tuntuu aristava kova juoste, joka johtuu pintalaskimon tukkeutumisesta. Pintalaskimon tukkeumasta ei tukos lähde liikkeelle, joten keuhkoveritulpan vaaraa ei ole. Yleisoireena voi olla kuumetta."
"Paikallista laskimotulehdusta voi hoitaa kotikonstein, jos se liittyy selvästi laskimoon eikä siihen liity kuumetta. Jalassa käytetään tukisukkaa ja raaja pidetään mahdollisuuksien mukaan koholla. Kylmäpakkaus auttaa kipuihin. Tulehdukseen kannattaa käyttää tulehduskipulääkkeitä, jotka hidastavat tulehduksen leviämistä ja estävät uusiutumista. Lääkitys auttaa yleensä 3–5 päivässä. Paikallisesti käytettävä antikoagulanttivoide saattaa nopeuttaa paranemista.
Punoitus ja turvotus häviävät tavallisesti 2–3 viikossa. Tukkeutunut suoni voi tuntua kiinteänä juosteena kuukausien ajan, mutta se ei ole varallista." (Lähde: terveysportti)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.748517Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662825Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182058- 1572001
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️201959Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381871Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301720- 461525
- 1021487
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256