Kumpi on sinulle tärkeämpää:
1.
A.) Usko ja luottamus Jumalaan ja Jeesuksen työhön.
B.) Usko ja luottamus SRK:hon ja vanhoillislestadiolaiseen herätysliikkeeseen Jumalan valtakuntana.
Minkä ansiosta pelastut:
2.
A.) Yksin uskon kautta Jeesuksen sovintotyön tähden.
B.) Vl-seurakunnan kautta julistetun synninpäästön johdosta.
Oma tausta:
3.
A.) Olen tavallinen uskovainen.
B.) Olen vl-uskovainen.
1.
A.) Usko ja luottamus Jumalaan ja Jeesuksen työhön.
B.) Usko ja luottamus SRK:hon ja vanhoillislestadiolaiseen herätysliikkeeseen Jumalan valtakuntana.
Minkä ansiosta pelastut:
2.
A.) Yksin uskon kautta Jeesuksen sovintotyön tähden.
B.) Vl-seurakunnan kautta julistetun synninpäästön johdosta.
Oma tausta:
3.
A.) Olen tavallinen uskovainen.
B.) Olen vl-uskovainen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
1.
C.) En usko satuolentoihin kuten Jumalaan enkä mihinkään maalliseen höpöhöpö-organisaatioon.
2.
C.) En koe tarvitsevani mitään pelastumista.
3.
C.) Olen ex-vl, nykyinen agnostikko.
...Ateistien ja Agnostikkojen unohtamisesta.
On ihan totta, että Vl-uskosta ei erota vain sen vuoksi että Raamattu opettaa toisin. Vl-uskosta erotaan myös siksi että ei enää uskota koko Jumalan olemassaoloon. Kaikenlaisten tulisaarnojen jälkeen tuo on ymmärrettävää. Enkä tarkoita väheksyä ateistisia perusteluita muutoinkaan. Jumala on uskonasia ja itse olen tullut siihen johtopäätökseen että Jumala on olemassa, mutta sillä ei ole mitään tekemistä SRK:n tai Vl-herätysliikkeen julistamien harhojen kanssa.
1. a
2. a
3. a
ja vl:llä?
Nämä kysymykset on aseteltu niin, että en osaa vastata muuta kuin, että se väärä oppi pitää jättää kokonaan pois ja ostaa koko pelto, jos haluaa tulla Jumalan Valtakuntaan sisälle.
Kiteytettynä ero tavallisen uskovaisen ja vl: välillä voisi sanoa olevan tämä että perinteisessä kristinuskossa opetetaan syntisen ihmisen saavan syntinsä anteeksi kun hän uskolla turvautuu Raamatun lupaukseen syntien anteeksiannosta. Lisäksi pelastuksen välittävät sakramentit, joita Luterilaisuudessa on kaste ja ehtoollinen, kun nämä otetaan uskolla vastaan.
Vanhoillislestadiolaisessa uskossa noihin EvLut.kirkon peruspilareihin ei uskota, vaan synnit täytyy saada anteeksi omalta joukolta Jeesuksen sijaan.
Kysymysten on tarkoitus herätellä vl-uskoisia havainnoimaan sitä, mikä heidän uskonsa kohde oikein on.
Jumalan armosta.
Miten se poikkeaa muusta elämisestä?
...Seurakunna kautta...
Vl-usko ei ole tähän päivään mennessä tunnustanut lähes sataan vuoteen sitä että pelkkä Raamattu riittäisi ja että yksin Raamattua lukemalla voisi löytää pelastavan uskon kuten Raamatun tarkoitukseksi on siihen itseensä kirjattu:
"Tämä on kirjoitettu siksi, että te uskoisitte Jeesuksen olevan Kristus, Jumalan Poika, ja että teillä, kun uskotte, olisi elämä hänen nimensä tähden." (Joh. 20:31)
Raamatussa ei käsittääkseni erikseen mainita, että vl on ainoa oikea oppi.
Olen hämmästynyt moisesta väitteestä.
Eräässä kohdassa Raamattua sanotaan, että kaikki, jotka Herraa huutavat avuksi, pelastuvat tai jotain sinne päin.
Näin ollen eri uskonnot ovat tasa-arvoisia, mitä pelastukseen tulee.
Mutta eri uskonnot eivät ole ihmisen kannalta tasa-arvoisia. Monet uskonnot polkevat ihmisoikeuksia ja varsinkin naisten oikeuksia, mikä minusta on suuri vääryys ja epäkohta, enkä ymmärrä naisia, jotka vapaaehtoisesti hyväksyvät alistamisen uskonnon nimissä.
Raamattu ei käske naista alistumaan, vaan ne väärät tulkinnat Raamatun sanasta, käskevät naisen alistumaan ja tottelemaan. Ihmettelen ketä he tottelevat ja kenelle he kuvittelevat olevansa alamaisia.
AAA
vl-mielessähän "tavallinen uskovainen" on armosta osaton, uskomaton ;D eli pelkkä "pakana", yleiskielessä termit: tavallinen uskovainen vl-uskovainen, riittävät erottamaan taustaltaan erilaiset ihmiset
..Eikö ne ole jotkut isommat seurat vl:llä meneillään Sievissä. Vl:t eivät näe SRK-organisaatiota tai liikettään Jumalan valtakuntana, vaan heidän tavallaan uskovien ihmisien sydämmiä. Sen rajat kulkevat Jumalan lasten sydämmestä sydämmeen, kuten eräs vl-puhuja totesi. Tietenkin nämä ihmiset yhteisönä ovat tuon organisaation ja liikkeen olemassaolon takana.
Olen itse entinen vl, kyseenalaistaja ja etsijä.
"Usko ja luota niihin, jotka etsivät totuutta. Epäile niitä jotka sanovat löytäneensä sen".
1. A
2. A
3. Pikkuesikoinen
1.A ja B
2.A ja B
3.A (kososlainen)
Omasta mielestäni kysymykset ovat toistensa poissulkevia ainakin siinä mielessä jos ajatellaan että kumpi on tärkeämpi?
>> 3.A (kososlainen)
Mikä on "kososlainen"?
Vaikka tuosta teetettiin ja tehtiin parannusta 70-luvulla, niin minulle on jäänyt hämärän peittoon ainakin ne, jotka ovat itse luokiteleet itsensä "kososlaisiksi". Tarkoitatko SVR:ää? eli 70-luvulla erotettujen yhdistystä?
1.a
2.a
3.b
Sinulla on siellä Sievissä langaton verkko eksoottisissa kohteissa.
1.
A. Ehdottomasti, muita vaihtoehtoja ei ole osaltani.
2.
A. Sama juttu.
3.
A. Olen
Vastaus:
1 A
2 A
3 A, mutta en kovinkaan aktiivi.
Terveisin Alpo Murberger