Kotimaiset adoptiot vähentyneet jälleen

vuonna 2007

Kotimaisten adoptioiden määrä on viimeisten 20 vuoden aikana vähentynyt rajusti. Vuonna 2007 adoptioita tehtiin edellisvuotta selvästi vähemmän.

VUOSI Kotimaisten adoptioiden lukumäärä*
1987 173
1988 165
1989 162
1990 132
1991 129
1992 110
1993 103
1994 72
1995 74
1996 67
1997 64
1998 61
1999 58
2000 61
2001 59
2002 64
2003 43
2004 52
2005 57**
2006 53
2007 44

* Lähteenä Tilastokeskuksen julkaisu http://pxweb2.stat.fi/database/StatFin/vrm/adopt/adopt_fi.asp
Tämän viestin lukuihin on valittu vain kahden vanhemman adoptiot, joissa adoptoitava lapsi on ollut 0-17 vuoden ikäinen. Näin luvuissa ei ole mukana perheen sisäisiä adoptioita (joissa adoptoijana on yksi aikuinen) eikä aikuisadoptioita.

** Vuodelta 2005 tiedetään vähintään 11 tapauksessa olleen kyseessä tapaus, jossa sijaisvanhemmat adoptoivat perheeseensä sijoitetun lapsen (Lähde: http://joypub.joensuu.fi/publications/masters_thesis/tollman_salainen/ ).
Joka vuosi osa kotimaisista adoptioista on sijaiskotiadoptioita. Tilastokeskuksen tilastoista ei voi erotella näiden adoptioiden määrää.

3

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja asenteiden

      kehittymisestä. Tukitoimet paranevat koko ajan, yksinhuoltajuutta ei enää pidetä häpeällisenä, jälkiehkäisypillerien myynti on vapautunut ja abortin saaminen on naurettavan helppoa. Yhä useammalla raskaaksi tulevalla naisella on mahdollisuus pitää lapsi itse yhteiskunnan tukitoimien avulla. Tai hankkiutua ei-toivotusta raskaudesta eroon. Huolestuttavaa kait olisi, jos kotimaisten adoptioiden määrä lisääntyisi. Sehän kertoisi taantumisesta.

    • että..

      ..abortti on koettu paremmaksi vaihtoehdoksi omalle lapselle kuin adoptioon antaminen?

      • alle12-viikkoista

        sikiötä ihmislapsena ja voivat sen tähden ilman omantunnon tuskia abortoida sen. Ne, jotka taas eivät hyväksy aborttia, pitävät nykyisin itse lapsensa. Terve yhteiskunta on sellainen, jossa äidit voivat aina pitää lapsensa, eikä siis synny adoptioon annettavia lapsia, ja jossa orvot saavat kodin sukulaistensa luota. On hyvä jos kotimaiset adoptiot vähenevät!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      164
      4202
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2484
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1302
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1152
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1112
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      102
      928
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe