http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200806287870769_ul.shtml
Sivistynyt maaima alkaa pian puhdistuksen,,
Sivistynyt maaima alkaa pian puhdistuksen,,
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on kaltaisia kirjoittajia, on turha puhua sivistyksestä yhtään mitään.
Iran on selkeästi uhka sivistykselle toisin kuin Israel.
http://www.hs.fi/tulosta/1135219163695
"USA listaa Iranista useita uhkia
Julkaistu: 16.3.2006 09:43
stt–reuters–afp–hs
Yhdysvaltain uudessa kansallisessa turvallisuusstrategiassa Iranista mainitaan ydinohjelman lisäksi useita muita huolenaiheita, kertovat uutistoimistot.
Asiakirjassa Iran avustaa terrorismia, uhkaa Israelia, yrittää estää Lähi-idän rauhanprosessia, hajottaa Irakin demokratiaa ja kieltää vapauden iranilaisilta. Ongelmat voidaan ratkaista vain, jos Iran muuttaa politiikkaansa ja sallii vapauden, sanotaan turvallisuusstrategiassa.
Yhdysvallat aikoo saada myös Pohjois-Korean ydinaseohjelmaa koskevat neuvottelut jälleen jatkumaan.
Haasteita Yhdysvaltain kansalliselle turvallisuudelle on raportin mukaan myös Irakissa ja Lähi-idässä sekä Venäjällä ja Kiinassa. "
http://global.finland.fi/public/?contentid=88592&contentlan=1&culture=fi-FI
Lainaus:
"Kansainvälistä painostusta ja Yhdysvaltain kaunaa Irania vastaan lisäävät myös väitteet, joiden mukaan shiia-valtainen Iran tukee Libanonissa Israelia vastaan toimivaa shiialaista sissijärjestöä Hizbollahia sekä shiiataistelijoita Irakissa. Irakissa sunni- ja shiiataistelijoiden yhteenotot ovat yhä tavallisempia ja verisempiä, ja vievät maata kohti sisällissotaa. Sotkeutumalla Israelin ja Irakin konflikteihin Iran vaikeuttaa entisestään rauhan syntymistä Lähi-idän alueelle."