Jalkapallon lähitulevaisuus. Suomessa ja maailmalla

deGin

Homma tulee menemään näin..

12min. Sianteurastaja vie saksan 1-0 johtoon.
36min. Klose keltainenkortti. Ajaa rumasti sukille.
Saksa pelaa saksaa. Tylsä ensimmäinen puoliaika. 1-0 tilanteessa tauolle ja muurinen on äänessä. Tapsa "hintti" Suominen hymyilee vieressä ja yrittää näyttää siltä, että ymmärtää jostain jotain.

50min Saksa RP. (Espanjan puolustuksella käsivirhe) voiton avaimet käsissä.
Liekeissä ollut Sianteurastaja ottaa pitkän vauhdin ja painaa pallon voimalla oikeaan tolppaa. Espanjan kansa huokaisee syvään.
69min Alkaa tapahtua. Torres karkaa. Koijaa lehmania zippaamalla taitavasti pallon Saksan maaliin. Peli 1-1

Loppukohden peli ei suinkaan, muut varovaiseksi vaan molemmat haluavat ratkaista ottelun peliajalla. Saksa ei voi pelata saksaa vaan on pakko yrittää. Tulosta ei synny. Klosella alkaa tunteet kuumentua ja 80minuutin kohdalla ottaa toisen keltaisen kortin filmaamisesta ja ajetaan kentältä. Espanja yhdenmiehen ylivoimalla.

Illan kohokohta tulee 88min kohdalla. Lehmanilla pallo. Hän yrittää avata nopeasti pystyyn heittämällä pallon vasempaa laitalinkkiä kohden. Torres haistaa ja pääsee katkaisemaan. Torres käyttää nopeutta ja irtoaa saksan toppareista jotka ovat auttamatta myöhässä.
Pelin ratkaisu käsillä. Espanjalais yleisö huutaa. Torres läpi. Lehman lähtee vastaan, MUTTA likastuu tiukasateesta kostuneella nurmella. Ja Torres kiertää Lehmanin helposti ja sijoittaa pallon varmasti keskelle maalia!!

Espanja voittaa euroopan mestaruuden kahdella torresin maalilla. Ja Saksan sysipaska maalivahti Jens Lehman myydään polku hintaan Arsenalista MyPaan..

....

Ensikaudella Arsenal ottaa tuplan koska Lehmanista on vihdoin päästy eroon. Ja Hollanti voittaa seuraavat jalkapallon arvokisat. Eli 2010 MM!!
Suomi nousee Fifa rankingissa 30 joukkoon. Sami "Sampo" Hyypiä leikkaa päänsä kaljuksi ja palapeli-Jari-Litti-Litmanen oman aikansa maailman paras jalkapalloilija tekee ihmeparantumisen ja comeback on valmis. Suomi EM-Kisoihin 2012.
...

Itse voin (hieman katkerana) olla huomisen illan töissä ja näin ollen sivuutta EM finaalin. Mutta toisaalta mitäpä sitä turhaan katsomaan sillä jalkapallon lähitulevaisuus on kirjoitettu jo tähtiin ^^

...

0

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

        Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
        Yhteiskunta
        234
        3473
      2. Tapettu

        On joku kangaskadulla perjantaina
        Sotkamo
        62
        3062
      3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

        Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
        Maailman menoa
        65
        2653
      4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

        Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
        Maailman menoa
        34
        2547
      5. Työvoimatoimisto

        Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
        Työttömyys
        81
        2112
      6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

        Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
        Maailman menoa
        85
        1909
      7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

        Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
        Maailman menoa
        19
        1875
      8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

        Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
        Maailman menoa
        40
        1842
      9. Mikä aate kaiken pahan takana?

        Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
        Maailman menoa
        91
        1702
      10. Mietin sua liikaa

        Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
        Ikävä
        69
        1063
      Aihe