Kohteita joita ei saa missata?

berliiniin lähtijä

Niin eli siinä oli kysymykseni :D

4

2444

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      Haus am Checkpoint Charlie.

      • KariK

        Jos muuri ja sen historia kiinnostaa, kannattaa mennä Bernauerstrasselle Nordbahnhofin lähelle, missä on entiseen vartiotorniin tehty laajaan valokuva- ja elokuvamateriaaliin perustuva näyttely kaupungin jaosta. Sisäänpääsymaksua ei ole ja pohjakerroksessa on myös kahvila ja aiheeseen keskittynyt kirjakauppa; teokset ovat kyllä enimmäkseen saksankielisiä. Toisaalta jos matkamuistoja haluaa, kuten Kiinassa tehtyjä "aitoja" puna-armeijan lakkeja niin Checkpoint Charlie on ihan oikea paikka. Muuria oli ainakin äskettäin jäljellä pitkä pätkä Muhlenstrassella Spreen rannalla Ostbahnhofilta Oberbaumbrucken suuntaan; entiseen DDR:n vartiotorniin oli näköjään tehty hieman resuisen näköinen hotellikin.


    • Suomiporo

      Kannattaa osallistua New Berlin toursin kävelykierrokselle, kestää muutaman tunnin ja siinä tulee käytyä kaikki tärkeimmät nähtävyydet läpi.

      Homma toimii tippipohjalta, eli kun kierros on ohi annetaan omatunnon mukaan tippiä oppaalle. Esim. 5-10 eur per nuppi ei ole minusta paha hinta. Homma kestää taukoineen noin 3-4 tuntia ja opastus on englanniksi.


      http://www.newberlintours.com/nbt/

      • Keithstrasse 6b b

        Ihanan hemaiseva ja ymmärtäväinen nainen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      168
      1112
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      747
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      201
      595
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe