Millaista on käytännössä opiskella psykologianlaitoksella?
Miten selviää tajuttomasta kirjamäärästä/tenteistä -onko aikaa edes syömiseen?
Mikä oli alin pisteraja, jolla pääsi Turkuun kyseistä lukemaan?
:)
Kiitois, kiitos, kiitos
psykologistit :)
1
635
Vastaukset
- mööööööööö
Oma näkökulmani on sivuaineopiskelijan (Turun yliopistossa), olen tehnyt psykasta perusopinnot. Ala on varsin kiintoisa, mutta ainakin perusopintojen opiskelu hieman tylsähköä - paljolti yksityiskohtaisten kirjojen pänttäystä hankaliin tentteihin, joissa kysytään yksityiskohtia. Esimerkiksi kerran esseekysymyksessä (1/3) pyydettiin luettelemaan välittäjäaineita, jotka yli 500 sivun kirjassa luetteloitiin yhdellä sivulla.
Psykassa tieteenalana hieman häiritsee se, että siinä jylläävät useat koulukunnat ja ainakin jossain määrin (vieläkin) kilpailevat Suuret Teoriat. Esimerkiksi persoonallisuuteen löytyy useita poikkeavia näkökulmia (piirreteoriat kuten Big Five, tyyppiteoriat, kognitiiviset teoriat, psykoanalyyttiset teoriat jne.). Siis teoriarunko on aika hajanainen ja kiistanalainen. Tosin "eksaktiakin" psykaa on tarjolla, biologista psykologiaa eli neuropsykologiaa.
Joka tapauksessa ala on kiinnostava, se käsittelee hyvin merkittäviä kysymyksiä: ajattelua, kehitystä, persoonallisuutta, aivojen toimintaa, kieltä, mielenterveyttä jne. Ei toki ole syytä olettaakaan, että vaikeisiin kysymyksiin olisi saatavissa helppoja ja suoria vastauksia.
Oikeastaan halusin huomauttaa, että sanaa "psykologisti" ei kannata käyttää psykologin asemasta, koska psykologismi tarkoittaa filosofiaan ja matematiikkaan liittyvää käsitystä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Psykologismi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127287
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374265törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373762Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001980- 321467
- 351458
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi701456Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1791122Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121108Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030