2. Varoitus ja häätö?

Pari päivää sitten tuli 2. varoitus taloyhtiöltä järjestysmääräysten rikkomisesta.(Asunto on siis yksityisen kautta vuokrattu).
Kirjeessä lukee,että yhtiön hallitus on esittänyt vuokranantajalle,että hän purkaisi vuokrasopimuksen mahdollisimman pikaisesti.
Samainen kirje on siis toimitettu tiedoksi asunnon omistajalle.

Eli,kuinka pitkä on irtisanomisaika??
Voiko joutua samantien pihalle?
5935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kun vuokrasopimus puretaan siinä ei ole määrätty aikaa mutta yleensä kohtuullinen aika annetaan vuokralaiselle poistua eli max. n 2 viikkoa, riippuu tietysti vuokranantajasta. Tietysti ensin pitää saada purkamisilmoitus toimitettua vuokralaiselle todistettavasti, ei riitä että laitetaan vaan kirje postiin.

t. ile LKV

Äänestä

rikoit? Kiinnostaa siks kun itellä kans tullu jo yks varotus liian kovasta äänestä yöllä.

Äänestä
  • No lähinna musiikin soittoa yöllä..Myös poliisit on käyny :/

    Äänestä

  • Jesaus kirjoitti:

    No lähinna musiikin soittoa yöllä..Myös poliisit on käyny :/

    syytä tutustua talon järjestysmääräyksiin. Kyllä kai sinä ynnä muut tiedätte, että metelöinti (myös musiikin kuuntelu) yöllä on kielletty. Päivälläkään ei saa aiheuttaa meteliä eikä kuunnella musiikkia niin lujaa, että se naapuriin kuuluu. Jos elää kuin metsässä, niin silloin on parasta muuttaa maalle tai hommata omakotitalo, että saa möykätä niin paljon kuin sielu sietää.

    Äänestä

Onpa lepsu taloyhtiö.
Meillä annetaan yksi lain vaatima varoitus ja sitten se on menoa, jos tavat eivät parane.
Häirikköidioottia ei auta edes Maamme -laulu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jesaus kirjoitti:

Pari päivää sitten tuli 2. varoitus taloyhtiöltä järjestysmääräysten rikkomisesta.(Asunto on siis yksityisen kautta vuokrattu).
Kirjeessä lukee,että yhtiön hallitus on esittänyt vuokranantajalle,että hän purkaisi vuokrasopimuksen mahdollisimman pikaisesti.
Samainen kirje on siis toimitettu tiedoksi asunnon omistajalle.

Eli,kuinka pitkä on irtisanomisaika??
Voiko joutua samantien pihalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu