raivaan suon reunaa jossa kasvaa hieskoivua ja raudusta. kumpaa jätän pystyyn vai onko nuita yleensä eroteltu.
raudus vai hieskoivu
6
1212
Vastaukset
- selluloosa?
Kuten edellä, käyttö ratkaisee. Riippuu siis omistajasta, onko hänen käyttö- tai myyntikohteena selluloosa- ja vaneriteollisuus (hieskoivu) vai puuseppä (raudus). Puusepät eivät käytä hieskoivua alalajeineen, mutta rauduskoivulla on kysyntää.
Kuitupuuta ei ole yleensä eroteltu, vain KoK.
Jos kyseessä on maisemallinen ratkaisu, kannattaa jättää molempia. Parhaassa tapauksessa ne voivat risteytyä keskenään. Yleensä suositellaan jätettäväksi 9-10 metriä raivaamatta ojan reunasta, ettei puut tipu ojaan. Ovat puut sitten taimikkoa tai vaikka tukkia.- inssin kutkale
Jos kyseessä turvemaa niin ei ainakaan raudusta kannata jättää koska se ei kehity kunnon tukkipuuksi turvemaalla. Hieskoivua taas ei periaatteessa kannata kasvattaa missään jos vaan jotain muuta puulajia (mänty/kuusi) on alla kasvamassa.
- suon reunalla
inssin kutkale kirjoitti:
Jos kyseessä turvemaa niin ei ainakaan raudusta kannata jättää koska se ei kehity kunnon tukkipuuksi turvemaalla. Hieskoivua taas ei periaatteessa kannata kasvattaa missään jos vaan jotain muuta puulajia (mänty/kuusi) on alla kasvamassa.
Rehevillä soilla ja soistuneilla kankailla kannattaa kasvattaa hieskoivua. Näin ei tarvitse ojittaa ja turmella vesistöjä. Hieskoivu kasvaa kosteammassa kuin mikään muu suomalainen puulaji.
- inssin kutkale
suon reunalla kirjoitti:
Rehevillä soilla ja soistuneilla kankailla kannattaa kasvattaa hieskoivua. Näin ei tarvitse ojittaa ja turmella vesistöjä. Hieskoivu kasvaa kosteammassa kuin mikään muu suomalainen puulaji.
Varmasti hieskoivu kasvaa suonreunalla jollain lailla ja etenkin jos monimuotoisuutta pidetään tällä alueella merkittävänä.
Jos taasen puhutaan tehokkaasta metsänkasvatuksesta ja varsinkin tukkipuun kasvatuksesta ei hieskoivu ole missään olosuhteissa kannattavin puulaji...valitettavasti. Kasvaa kyllä hyvin reilun kymmenen metrin pituuteen mutta viimeistään tämän jälkeen alkaa haarautuminen, pensastuminen ja ennenkaikkea lahoaminen. Hyvällä tuurilla hieskoivusta pystyy yhden kunnon tukin saamaan tyveltä...aina ei sitäkään..
Koivukuitua nyt tuskin kannattaa pelkästään kasvattaa.
Ojitukset pystyy tekemään vesistöjä turmelematta ja jos vaara ettei onnistu niin jätetään nämä alueet sitten luonnon huostaan.
- koivukas
Rauduskoivua kivennäismaille ja hieskoivua tirve ja rapamaille.
- koivukas 2
Siis rauduskoivua kivennäismaille ja hieskoivua turve ja rapamaille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362769Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs182587100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432278Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201871Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381592Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511555- 381483
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 291215
- 261151