volvo penta

tietääkö kukaan mistä saisin ostettua pentan vetolaitteeseen nostomoottorin???muistuttaa niinku virranjakajaa...vai täytyykö vaihtaa koko kilpi johkin isompaan???nyt kyseessä 270.nen...kaikki hesan purkaamot on koluttu jo..: )
4671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minäkin etsin nostomoottoria ,mutta kun en löytänyt niin tein semmoisen viritelmän että tein
pakoputken päähän sangan josta vaijeri ylös putken kautta moottoritilaan. Siellä on pieni kulmavaihde josta kammella kiertämällä saa vetolaitteen ylös. Sangasta menee ohut vaijeri vetyolaitteen lukolle joka aukeaa kun vaijeria vedetään . Vaihtoehtoisesti voisi laittaa jonkin halvan sähkövinssin joka nostaa ,niin voisi nostaa vain nappia painamalla.Olen ollut tyytyväinen tähän ,ja on paljon nopeampi kuin alkuperäinen nostaja.

Äänestä

Kun nappia painaa niin surisee, mutta mitään ei tapahdu. En ole jaksanut ruveta selvittelemään vikaa. Olen nostanut rantautuessa vetarin (270) uppoavalla köydenpätkällä (lenkki) ylös. Vapaalla ja ajoasennossa vetarin pakkilukko ei kai saisi olla päällä muutenkaan.

Ohjekirjassa sanotaan jotain: Sähkömekaaninen. On kai tarkoitettu myös ajonaikaiseen trimmaamiseen, vai kuinka? Olen myös miettinyt jotain vinssi/vaijeri-ratkaisua tai sitten nostolenkki ja "hiilihanko" systeemiä. Pencentraltra saisi varmaan uuden laitteen, mutta arvattavasti hintava!

Äänestä
  • nostomoottoria ei ole tarkoitettu ajon aikana trimmaamiseen. Ei sitä voi siihen käyttää, eikä se sitä kestä.

    Äänestä

  • R K-S kirjoitti:

    nostomoottoria ei ole tarkoitettu ajon aikana trimmaamiseen. Ei sitä voi siihen käyttää, eikä se sitä kestä.

    joo,mullahan niinku olis se runko mut se sähömoottori kyljestä uupuu,enkä oikei tiä minkä/mistä sen moottorin siihen keksis..kun ei koko pakettii mistää saa/löydy...eikä älyn lahjat riitä,että keksis jonku fiksun korvaavan/toimivan ratkaisun..jos ideoita on niin ottaisin mieluusti niitä vastaan:[email protected] kiitos!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


väsynyt etsimään... kirjoitti:

tietääkö kukaan mistä saisin ostettua pentan vetolaitteeseen nostomoottorin???muistuttaa niinku virranjakajaa...vai täytyykö vaihtaa koko kilpi johkin isompaan???nyt kyseessä 270.nen...kaikki hesan purkaamot on koluttu jo..: )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu