Taas on palstalle pesiytynyt joku yli-innostunut Linux-fani jonka mielestä ylityhmäksi Windowsin käyttäjäksi tekeytyminen on jotenkin hauskaa. Ehkä se sitä olikin alkuunsa joskus vuosia sitten mutta nyt jutut alkaa maistua jo puulta.
Eikö tosiaan ole enää ketään joka yrittäisi ihan asiaperustein puolustella Windowsin järkevyyttä?
Menee mielekkyys koko palstalta. Eikö tämä pitäisi olla paikka yleiseen, käyttäjän kannalta tietotekniikan kehityksen parantamiseen johtavaan väittelyyn eikä mikään puujalkavitsien levityskanava?
Eikö tosiaan ole enää ketään joka yrittäisi ihan asiaperustein puolustella Windowsin järkevyyttä?
Menee mielekkyys koko palstalta. Eikö tämä pitäisi olla paikka yleiseen, käyttäjän kannalta tietotekniikan kehityksen parantamiseen johtavaan väittelyyn eikä mikään puujalkavitsien levityskanava?
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Taas on palstalle pesiytynyt joku yli-innostunut Linux-fani jonka mielestä ylityhmäksi Windowsin käyttäjäksi tekeytyminen on jotenkin hauskaa."
Mieti nyt vähän itsekin, mitä mieltä tuossa nyt olisi ja mitä järkeä on liata omaa pesäänsä? Nuohan varmaan ovat oikeestikin wintussu-käyttäjiä jotka vetää niin överiks ton homman että joku luulee, kuten sinä, että kyseessä olis muka yli-innostunut linux-fani. Noi wintussu-käyttäjät on niin pirun kieroja, samalla tavalla kuin nykyhallituksen ministeritkin ja koko hallituspuolueiden edustajatkin!
Kolmen kopla pääsi ilmeisesti kesälomalle, Wind, Torvi ja Pena siis. Joku aika takaperin uumoilin että mahtavatko möröt päästä selleistään kesälomille ja valitettavasti niin taisi käydä. Se on paha tämä sairaanhoidon resurssipula kun jo niin vaikeat tapaukset lasketaan vapaalle jalalle tänne postailemaan ihan mitä sattuu.
Juueikiitos! Kyllä nuo ihan viimeiset viestit ovat tosiaan menneet alle kaiken arvostelun eikä niitä enää huumoriksikaan voi sanoa. Mutta toivottavasti tämä on taas tällainen aallonpohja ja kohta päästään järkevämpiin keskusteluihin. Täällä on nyt joku "Una Vista Bomber" joka pistää pökköä pesään, kai sekin kohta jo väsyy ;D
Ei ole ensimmäinen kerta kun trollaus kiihtyy lomakauden kynnyksellä. Tämä on kuitenkin aikaa jolloin merkittävä osa työssäkäyviä Windowsin orjia vapautuu hetkeksi terveen ajatustoiminnan sumentavasta haittaohjelmien jahtauspaniikista ja silloin on ehkä aikaa vaikkapa kokeilla Linuxia.
Ja se on eräiden tahojen kannalta PAHA asia se. :D
Windowsin, Linuxin, OsX:n väilisen vertailun kaikki keskeiset perustelut on jo moneen kertaan perusteltu eikä siitä luusta enää vain löydy pureskeltavaa. Pitkään jo keskustelut on jauhanut samoja mantroiksi muuttuneita hokemia eikä mitään uutta sanottavaa sillä saralla ole.
Ei varmaan kukaan (ainakaan moni) käytä windowsia siksi, että kuvittelisivat sen olevan hyvän, vaan siksi ettei tarvitse ajatella yhteensopivuuksia. Maksulliset sisällöt on vähän hankalia vaikkapa Linuxille (vai miten uskot onnistuvan musan oston vaikka anttilan tai cdon.comin verkkopalvelusta tai leffojen vuokrauksen?). Kyse ei ihan täsmälleen ottaen ole välttämättä siitäkään kuinka paljon noita palveluita käyttäisi, vaan siitä ettei ihmiset halua jäädä niiden ulkopuolelle.
Jos DRM sun muu kapitalistinen hapatus on vähän hankala juttu linuxille, niin toisaalta linuxin suosion kasvaessa tulee verkkoon alati mölyävä joukko joka pommittaa asiakaspalveluita vaatimuksilla saada palvelua myös ja sikäli kaupalliset tahot väistämättä joutuvat ratkaisemaan sen miten linuxkäyttäjille suljettu materiaali jaetaan.
on tosiaan tehty linuxille turhankin hankalaksi ellei peräti mahdottomaksi, mm. juuri tuo Downloads NetAnttila ja johtunee siitä että se käyttää SecUNDA Castin secundasysteemiä. Sen sijaan latauksia vois yrittää esim. S-kaupparyhmän www.poimuri.fi sivustolta, HS musiikkilataamosta musiikkilataamo.hs.fi tai vaikka gigantin musalataamosta, sivua en ikävä kyllä nyt muista. Nuokin saattaa kyllä edellyttää tiettyjä "sorvauksia" mutta toisaalta noista voi ainakin osan musiikkia ladata myös mp3:sina jolloin ne toimii kaikissa käyttiksissä jos vaan mp3-koodekki on asennettuna.
"Eikö tosiaan ole enää ketään joka yrittäisi ihan asiaperustein puolustella Windowsin järkevyyttä?"
No ei varmastikkaan, siinä olisi sellainen savotta edessä. Vistan jälkeen viimeisetkin Windowsfanit ovat tulleet totuuden eteen eikä kukaan enää keksi ainoatakaan syytä Windowsin järkevyyteen.
Vista on kyllä pahasti keskeneräinen, vaikkakin SP1-pävitys korjasi tilannetta. Omasta mielestäni ei ole mitään hyötyä/järkeä hehkuttaa jonkin käyttiksen paremmuutta ja etsimällä etsiä epäkohtia muista. Windows ei ole täydellinen, sen myönnän ja varmaan moni muukin on samalla linjalla. Vistaa en ole ottanut käyttöön, ja tuskin edes lähiaikana otankaan. Pienet kokeilut mitä olen Vistalla tehnyt, niin olen pyörittänyt Vistaa virtuaalikoneen päällä.
MacOS X on tietenkin vaihtoehto, mutta silloin olet sidottu Applen laitteistoon. Aika moni käyttää tietokonetta myös pelikäytössä, suurin osa kaikista peleistä tehdään edelleenkin ainostaan Windows alustalle, ja esim. MacOS X käännös tehdään joskus jos tehdään.
Olisikohan mahdollista, että kukaan järkevä ei enää löydä asiaperusteita Windowsin puolustamiseen asiaperustein menettämättä uskottavuuttaan ja kunniallisuuttaan.
Sellaista on tietotekniikan kehitys että kuplat puhkeavat sielläkin ja joillekin se voi tehdä kipeää, kun ikuiseksi luulemansa maailmankuva romahtaa.
Elämää on M$n ulkopuolellakin ja jopa parempaa.
Mulla vista home premiun ja kunnon rautaa järkky tehoilla ja täytyy sanoa että vista on todella hyvä käyttis! kaikki toimii kuin unelma ja se vanha xp oli kyllä kans hyvä mut se on jo muinais jäänne tähän vistaan verrattuna! suosittelen kaikille tätä vistaa...täälläkin muuten haukkuu moni vistaa vaikkei ole koskaan sitä edes käyttänyt?no hyvää kesää vaan kaikille! t:vistaan rakastunut
>...home premiun ja kunnon rautaa...
Jotenkin tuosta saa sellaisen kuvan että et ole koskaan kokeillutkaan oikeata käyttöjärjestelmää. Korjaa toki jos olen väärässä.