Ohjaus narisee

Ostin just V70 vm.2001, tuotu Saksasta joskus 2004, kilometrejä n.180 000. Joskus rattia kääntäessä kuuluu ikäänkuin hankaavaa narinaa -ei aina mutta joskus. Ikäänkuin jossain olis jokin kuiva liitos tms. Kellään ollut samaa oiretta ja mistä vois olla kyse? Olen kyllä varannut jo ajan huoltoon että tsekkaavat auton sillä silmällä, että löysinkö helmen vai sian :)
43587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Just joo, puoli miljoonaa ajettu Saksan tuonti. Kone siinä on sökö, aja paaliin!!!

Äänestä

Tarkistappa tehostajan remmi jos se vaikka lipsuu ja luistaessaan narisee ohjauksen ääriasennossa.

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta kommentista, mainitsen asiasta kun vien auton tsekattavaksi. Toivottavasti sain helmen enkä sikaa - teki sen verran ison loven kukkaroon.

    Äänestä

  • Ämmä kirjoitti:

    Kiitos asiallisesta kommentista, mainitsen asiasta kun vien auton tsekattavaksi. Toivottavasti sain helmen enkä sikaa - teki sen verran ison loven kukkaroon.

    suihkutat spray vaseliinia tai esim CRCtä: polkimien yläpuolella läpivientikumi tuliseinässä rattiakselille. Se aiheuttaa yleensä talvisin narinaa. Ja itsellä kesäisinkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ämmä kirjoitti:

Ostin just V70 vm.2001, tuotu Saksasta joskus 2004, kilometrejä n.180 000. Joskus rattia kääntäessä kuuluu ikäänkuin hankaavaa narinaa -ei aina mutta joskus. Ikäänkuin jossain olis jokin kuiva liitos tms. Kellään ollut samaa oiretta ja mistä vois olla kyse? Olen kyllä varannut jo ajan huoltoon että tsekkaavat auton sillä silmällä, että löysinkö helmen vai sian :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu