Alempana on arvovaltaisia vl:ä sanonut että "saivat edes 1/3 pidettyä vl-uskossa, lahko ei loppuisi".
Samoin on kirjoituksia, että vl-oppi ei voi sallia ehkäisyä, koska lahko loppuisi. SRK ilmeisesti tietää tämän ja ei salli oppiin mitään muutoksia.
Suviseuroissakävijämäärä on selvästi pienentynyt sitten 10 vuoden aikana. Kirjoituksia on myös, kuinka monta perheestä on jättänyt uskonsa. Taitaa olla 1/2-3/4. Usein nuoriso.
On keinottelua pitää vahvasti voimassa ehkäisykielto, jotta saa pysymään lahkon jokseenkin kasassa. Saattaisi asia olla niinkin, että jos asiat olisi päinvastoin, sallittaisiin pienemmät perheet, suurempi osa jäisi vl-lahkoon.
Samoin on kirjoituksia, että vl-oppi ei voi sallia ehkäisyä, koska lahko loppuisi. SRK ilmeisesti tietää tämän ja ei salli oppiin mitään muutoksia.
Suviseuroissakävijämäärä on selvästi pienentynyt sitten 10 vuoden aikana. Kirjoituksia on myös, kuinka monta perheestä on jättänyt uskonsa. Taitaa olla 1/2-3/4. Usein nuoriso.
On keinottelua pitää vahvasti voimassa ehkäisykielto, jotta saa pysymään lahkon jokseenkin kasassa. Saattaisi asia olla niinkin, että jos asiat olisi päinvastoin, sallittaisiin pienemmät perheet, suurempi osa jäisi vl-lahkoon.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pyrkii maailmanvalloitukseen. Muslimit tekee sen katkomalla vääräuskoisten kurkkuja, jolloin muslimien osuus kasvaa. Koraani käskee tappamaan vääräuskoiset. Ne jotka eivät niin tee, ei voida sanoa muslimeiksi, koska muslimi elää koraanin mukaan. VL:ät taas ovat kieltäneet ehkäisyn. Se on toinen konsti. Tehottomaksi jää sekin.
luuloa muslimeista. Ne jotka väittävät Koraanin käskevän tappamaan, lukevat sitä kuin piru Raamattua!
Raamatussa puhutaan lisääntymisestä.
Raamatun mukaan pitäisi tuoda esille, että Jumalan tahto on, että uskovaisilla olisi suuret perheet.
On nimittäin joillekin ahdistavaa ajatella, minkähän kokoisen perheen minulle on Jumala tarkoittanut. Tuomitseekohan Jumala sen, ettemme silloin tai tällöin yhtyneet, vaikka teki mieli.
Pitäisi riittää, että on sellainen mieli, että haluan suuren perheen ja rukoilla voimia ja terveyttä, että saattaisi ottaa lapset vastaan iloisin ja vapain sydämin. Luther käytttää muistaakseni tälläistä ilmaisua jonkin palvelutehtävän suhteen. Ei pakotettuna, vaan hyvällä mielellä.
Näin myös kaikki lapset saisivat kokea olevansa toivottuja, olkoonpa heitä sitten 6, 8, 12 tai jopa 16.
Asia on oikein, mutta asenteessa on usein vaatimuksen henki: "Uskovainen ei ehkäise missään tilanteessa..." Tämähän johtaa siihen, että jossakin tilanteessa joudutaan uhraamaan lasten äiti ja syntyvä lapsikin suorastaan omanvanhurskauden alttarille, että muutkin näkisivät, kuinka tunnollisesti vanhemman veljen perhe saattoi kyntää kymmentä sarkaansa...
Ja kuitenkin tuolle veljelle tuli iankaikkinen vahinko.
"Sananl. 20:4
Kylmän tähden ei tahdo laiska kyntää; sentähden hän elonaikana kerjää, ja ei saa mitään.
Aam. 6:12
Taitavatko hevoset kalliolla samota? taidetaanko sitä härjillä kyntää? sillä te muuttelette oikeuden sapeksi ja vanhurskauden hedelmän koiruohoksi,
Luuk. 17:7
Mutta kenellä teistä on palvelia, joka kyntää taikka karjaa kaitsee, ja kuin hän metsästä kotia tulee, että hän sanoo kohta hänelle: mene rualle?
1. Kor. 9:10
Taikka, eikö hän sitä kaiketi meidän tähtemme sano? sillä meidän tähtemme on se kirjoitettu: että se joka kyntää, hänen pitää toivossa kyntämän, ja joka riihtä tappaa, hänen pitää toivossa riihtä tappaman, että hän toivostansa osalliseksi tulis."
noita asioita.
Viittaukseni voit lukea tuhlaajapojan vertauksesta siitä kohdasta, jossa kerrotaan tuhlaajapojan vanhemmasta veljestä:
- ei ollut koskaan rikkonut Isän antamaa, käskyä.
- oli hoitanut Isänsä peltolohkoja ja oli taampana,
- ei saattanut puhutella veljeään veljeksi, vaan sanoi isälleen: "tuo sinun poikasi...",
- vuosien uurastuksesta huolimatta ei ollut saanut iloita,
- syytti Isäänsä siitä, että oli joutunut raatamaan eikä ollut saanut iloita ystäviensä kanssa,
- ei tahtonut tulla yhteiseen ilojuhlaan, koska halveksi veljeään,
- Isä sanoo hänelle: "Niin sinunkin piti tulla..." Siis menneessä aikamuodossa. Hän siis joutui iankaikkiseen pimeyteen ja eroon Jumalasta.
Eikä Jumalan Sanaan?
Ilmeisesti vl poppoo itse kun sitä Totuuden totuuden kustannuksellakin yrittää pitää kasassa.