Huolestunut kaverista

Kuten otsikosta näkee, oon huolissani kaveristani. Valittaa lihavuuttaan vaikka ei todellakaan sitä ole. On kertonut ahmivansa ruokaa ja yrittäneensä oksentaa muttei ole onnistunut. Tiedän, että lopullisen diagnoosin tekee lääkäri, mut mitä mieltä te ootte?
2487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jutella sen kaa vielä asiasta... Voit vaikka tarkkailla tilannetta, että jos se pahenee niin viet sen johki terapiaan tai ilmotat siitä jollekki aikuselle, jos tuntuu niin voihan sitä heti ilmottaa...

Äänestä

että kaverillasi olisi jonkinasteinen syömishäiriö.
kannattaa yrittää puhua kaverin kanssa vielä vakavasti ja lupaa hänelle että voi puhua sinulle kaikesta luottamuksella. jo tuo oksentamisen yrittäminen kuulostaa vakavalta koska hän olisi valmis sen tekemään jos pystyisi oksentamaan.
kerro kaverillesi että ammattiauttajilla on vaitiolovelvollisuus eikä hänen syömisongelmansa mene kenenkään muun korviin kuin esim.lääkärin/hoitajan jos suostuu puhumaan ammattilaisille. syömishäiriöt ovat hyvin vakavia sairauksia joita sairastaa aivan liian moni nuori ja aikuinen. nuorena alkanut sairaus voi aiheuttaa peruuttamatonta vahinkoa tulevaisuutta ja tietenkin nykyhetkeä ajatellen. surullisen moni jopa kuolee syömishäiröön kun sisäelimet alkavat pettämään ja mitä syvemmälle siihen siarauteen joutuu,sen vaikeampi on koskaan parantua. kuulostaa hyvältä että kaverisi on kertonut sinulle asioistaan joten on hyvä mahdollisuus että kuuntelee sinua myös kun kehotat hakemaan apua ym. toivottavasti ystäväsi saa tarvitsemansa avun nopeasti eikä sulkeudu sairauden maailmaan. muista myös että jos kaverisi sanoo kaiken olevan hyvin niin se ei välttämättä pidä paikkaansa koska syömishäiriöisillä tuppaa olemaan hyvät valehtelulahjat. Nimim. "kokemusta on"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anni kirjoitti:

Kuten otsikosta näkee, oon huolissani kaveristani. Valittaa lihavuuttaan vaikka ei todellakaan sitä ole. On kertonut ahmivansa ruokaa ja yrittäneensä oksentaa muttei ole onnistunut. Tiedän, että lopullisen diagnoosin tekee lääkäri, mut mitä mieltä te ootte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu