apua

kaivataan

hukassa on kirjasarja jossa muistaakseni joku velhon tyyppinen joutuu sielunvaellusmatkalle, liittyi jotenkin muinaiseen Englantiin. Kyseessä ainakin viisi vuotta vanha sarja, ellei enemmänkin. Jäi aikoinaan kesken kun Suomessa ei oltu julkaistu enempää osioita.

Hukassa olisi myös eräs kirja, jonka nimi viittasi muinaisiin jumaliin, ja alussa oli pätkä Greg Brownin In the dark with you -kipaleesta. Tässä nuori poika joutui aikamatkalle menneisyyteen pelastaakseen tytön pahiksen kynsistä.

Selkeämpää selitystä ei ikävä kyllä tule mieleen, mutta toivottavasta ehdotuksia tulee vastaan! :)

3

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä..

      jälkimmäiseen, että yhtenä henkilöistä oli muistaakseni Thor, ja päähenkilön vaimo oli kuollut (tykkäsi ilmestyä varoittelemaan). Thor oli (jos nyt en ole ihan hakoteillä) kova rahapelimies.

      • ploosippa

        Tuosta tulee mieleen Neil Gaimanin "American Gods", en tiedä, onko sitä suomennettu. Mutta mitään aikamatkailua siinä ei kyllä muistaakseni harrasteta.


      • taitaa olla
        ploosippa kirjoitti:

        Tuosta tulee mieleen Neil Gaimanin "American Gods", en tiedä, onko sitä suomennettu. Mutta mitään aikamatkailua siinä ei kyllä muistaakseni harrasteta.

        suomeksi Unohdetut jumalat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2472
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2044
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1852
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1465
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1348
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1295
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1261
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1066
    Aihe