ja kesäloma. käytiin yökävelyllä koirien kanssa. ei ristinsielua missään.
tänään ostin mansikoita ja Lucky kerjäsi niitä. annoin sitten kaikille mutta ainoa joka söi oli Lucky. söi kaikkien muittenkin mansikat ;-))))
syökö teidän koirat mansikoita?
tänään ostin mansikoita ja Lucky kerjäsi niitä. annoin sitten kaikille mutta ainoa joka söi oli Lucky. söi kaikkien muittenkin mansikat ;-))))
syökö teidän koirat mansikoita?
Vastaukset 8
Vanhimmat
meil ainaski koirat viettää säännöllist elämää ja niit ei yäl raahata lenkil, yöl nukutaa.
mutta en nyt usko että nuo koissut niin pahana pitää päästä yökävelylle. onneksi niittenkään ei tarvi nousta aamulla töihin vaan saavat nukkua.
ihans samoin häiriintyyvät ku itekki häiriinnyt jos koiras vaatii sua keskenunien yöl ulos, vaik ripuloimaa,,
kuitenkaan väkipakolla raahaa koiria ulos. mun entinen Hihu oli sellainen ettei halunnut aamulla ulos. sai nukkua sitten lounastaukoon. silloinkaan ei aina ollut kovin halukas nousemaan.
Nico saattaa aamulla olla haluton lähtemään ulos. saa jäädä nukkumaan sitten.
Pikkulikka ainakin syö (tai söisi jos saisi) ja pakkohan sitten Santunkin olisi syödä, se on kyllä epäluuloisempi mutta jos on toinen koira lähellä niin syö vaikka väkisin. :)
Yökävelyt kesällä on ihan parhaita! Tai täällä nyt mollottaa aurinko pitkin yötä niin ettei siinä mitään erikoista ole, mutta etelämpänä on ihana yön pikkuhämärässä hipsutella koirien kanssa.
oli kyllä hauska kun se yritti väkisin sitä mansikkaa syödä. Mutta ei halunnut sitä Luckylle antaa. monta kertaa otti suuhunsa mutta tiputti samantien. katsoi kysyvästi minua. sitten kun aloin nauramaan niin jätti sen ja Lucky sieppas sen heti ;-)))
oli täälläkin jo valoisaa mutta ahhhh... niin hiljaista. vaan linnut visersivät.
KEsäyöt ovvat kyllä mahtavia, mutta eniten tykkään talviöistä. Kova pakkanen ja kirkas taivas: tähdet ja kuu loistaa ja revontulet paukkuu hyvällä onnella, hanki kiiltelee! AAh sitä ihanuutta.
ITse ihailin kaunista aamua koiran kanssa aamuvarhaisella lenkillä, kun oltiin tuosa viiden aikaa ensimmäistä kertaa liikkeellä. Täällä kiurut huutelee viellä. Sorosilla on jo melko isot poikaset. Rauhallista.
Tuo koira syö mansikoita, jos sille tarjotaan oikein mielellään. Sukulaisilla koirat osaa ihan itse mansikkapellolta hakea marjansa :) Valittavat aina, että linnut syö marjat, mutta kyllä ne taitaa olla enempi ne koirat, jotka siellä pellolla viihtyy :)
on terveellisiä. meillä ei syö kun Lucky. mutta se osaa myös syödä mustikat puskista.
just nyt en kaipaa talvea yhtään. mutta kyllä pakkasen paukkuminenkin on ihanaa. täällä sitä vaan harvoin kokee.
täällä muuten on muutama lintu mitä en koskaan aikaisemmin ole nähnyt. pitävät kamalaa meteliä.
en ole vielä onnistunut löytämään sen lajia.