Taksikyytien hinnat nousivat tänään.
Uskaltautuisiko Ajomies kumppaneineen venäläiseen taksiin ?
VENÄLÄISET "TAKSIT"
12
563
Vastaukset
- Fillarin
Jos ei muuta vaihtoehtoa ole ja ei liiankaan pitkä matka minne olet menossa.
- Meno Jalkanen
Minähän olen juuri tulossa,
mutta olen ollut menojalassa.
Tampereella senhtään "nysse tuloo"!
- Bil Man
Suomalaiset rekat jääneet venäläisten jalkoihin.
Busseissakin ulkolaisia kuljettajia, miksei siis takseissakin vapaa kilpailu?- urakoitsija.
Liikenteen harjoittaminen taitaa olla ainoa elinkeino, jossa vielä on tarveharkinta.
- Peer G.
urakoitsija. kirjoitti:
Liikenteen harjoittaminen taitaa olla ainoa elinkeino, jossa vielä on tarveharkinta.
Kkertoisitko hiukan käytännön tietoa ja asiaa lupamenettelystä?
- urakoitsija .
Peer G. kirjoitti:
Kkertoisitko hiukan käytännön tietoa ja asiaa lupamenettelystä?
tunne alaa, mutta tiedän, että toiminta on luvanvarainen eri tavalla kuin muillaa aloilla, esim. sähköalalla. Yleinen käsitys on, että myös sähköurakointi on luvanvarainen, mutta näin ei ole. Riittää että on oikeudet, eli että on Tukesin myöntämä pätevyys ja on ilmoittaunut Tukesin rekisteriin. Muunlaista lupaa ei tarvita.
Riittääkö taksiautoilijalle taksikortti ja ilmoitus johonkin rekisteriin?
- torivahti
...muuallakin kuin Pietarin linjalla? Pitäisikö venäläisten Suomeen tullessaan vaihtaa suomalaiseen taksiin? Eikös suomalainen taksikin saa ajella Venäjälle, jos vain on viisumit ja vakuutukset kunnossa?
- Peer G.
Ei minulla ole omakohtaista tietoa - rekoissa on yleensä venäläiset rekisterit ja liikkuvat usean rekan letkoissa.
Taksin käyttö useissa lomakohteissa on hyvin edullista ja odotusaika hotellin edustalla yleensä aina alle minuutin?
Suomessa kaupungeissakin ihmeen pitkiä jonotusaikoja.
Taksin tilauskin yli euron hintainen. - Peer G.
Kauppalehden mukaan taksimatka Helsingistä Pietariin "ovelta ovelle" maksaa alle 40 euroa.
Äskettäin Hki-Vantaa lentoasemalta Hotelliin maksoi matka melkein 50 euroa.Hotellivarausta ei ollut, joten emme päässeet heti lähimpään.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=12909&sort=false - Peer G.
Peer G. kirjoitti:
Kauppalehden mukaan taksimatka Helsingistä Pietariin "ovelta ovelle" maksaa alle 40 euroa.
Äskettäin Hki-Vantaa lentoasemalta Hotelliin maksoi matka melkein 50 euroa.Hotellivarausta ei ollut, joten emme päässeet heti lähimpään.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=12909&sort=falseVenäläisellä taksilla olisimme päässeet ilmeisesti kotiin edullisemmin kuin kotoisella Hotelliin ja miten mukava olisi ollutkaan päästä omaan sänkyyn pitkän lomamatkan jälkeen....
Hotellihuone maksoi lähes kaksisataa - sitten aamulla taksilla asemalle ja junalla kotiin
eli ylimääräisiä kuluja neljättäsataa euroa.
Miten toimiikaan:
Suosi suomalaista - osta kotimaista ?
usein otettua pimee taksi jos ei waki taksit ehdi tjn :=)
no uskaltaisitko?- pännii
Taksin tilausjärjestelmäkin on kankea.
Vapaa taksikaan ei saa ottaa kyytiä vaan tilaus on tehtävä palvelun kautta... hölmöä jäännettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899