Kuka löysi? Kerropa täällä. Minäkin kerron heti, kun maistan sen ensimmäisen aromikkaan herkkupalan!
EKA KYPSÄ HILLA LUONNOSSA
Hulluna marjaan
91717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei aivan heti kypsy. Pilvistä ja sadetta kun piisaa.
Niin että ei sitä aurinkoa ja valoa välttämättä niin kovin paljon tarvi. Sade ajaa saman asian. Käy vaan tarkastamassa hillapaikkas, vaikka sataisi, muuten toiset ehtii ensin.
kun saavat vettä. Kyllä käynkin tänään tai lähipäivinä tsekkaamassa tilanteen. Tuolla suolla ei ole ruuhkaa ollut, missä tarkkailen tilannetta. Pieni lämpäre vain, ei kiinnosta ihmisiä.
Tänään löysimme ensimmäisen kypsän hillan Maksniemen torviaavalta. Viime vuonna 5.7.
Kuvat ja juttu huomenna osoitteessa:
www.marjastus.com
Voi, voi. Vielä täytyy odotella kunnon satoa.
Hei! Milloinkohan hillasuolle pääsisi jo marjaan? Edellisvuoden sato on syöty pakkasesta jo aikaa sitten!Uutta pitäisi saada!:)Milloikohan olisi pääsadon aika Suomussalmen suuunnilla?
viikko sitten. Lakka oli vasta pienellä supulla. Arvioimme sadon olevan myöhässä noin pari viikkoa. Heinäkuun lopulla kannattaa aloittaa käveleminen, vaikka pääsato on ehkä vasta elokuun puolella.
Aijaa, kiitoksia infosta..Harmi jos ei vielä heinäkuussa kypsy, olisi tarkoitus pitää lomaa 26.-31.7...onko muilla arvioita sadosta?
kypsiä hilloja. Vaikuttaa siltä, että ollaan kyllä myöhässä tänä vuonna. Ensimmäiset kukat ovat varmaan paleltuneet ja pölytyksessäkin on ollut ongelmia.