Heissan! Juuri Turkista viikko sitten palanneena voin vastata kysymyksiin. Hotellimme oli Sun Garden Green Garden.
Hinnoista: hinnat riippuu todella paljon itsestään, itse tingin taksimatkoistakin kolmas osan pois, vaatteista ym muista noin 50-70% pois alkuperäisestä pyynnistä.
Turkista palannut
19
5002
Vastaukset
- aurinkoa odotellessa... :)
Tervetuloa takaisin Suomeen! :)
Tarkenikos siellä? ;) Noita Alanyan sääennusteita kun olen tässä nyt ihmetellyt, niin huh huh sentään, taitaa olla aika tuskasen kuumat oltavat siellä. Kait siellä rannalla mukavasti vähän edes tuulee, että siellä pystyy aurinkoa ottamaan?
Osaat varmaankin sanoa, millainen se meriretki/venereissu siellä on? Kannattaako mennä?
Entäs tiedätkö millainen on Alanya Beach Hotel?
Ollaan menossa ekaa kertaa Turkkiin, joten kysyttävää olis vaikka kuinka paljon eli mielellään luen kaikenlaisia kommentteja, vinkkejä yms. Sunnuntaina olis lähtö viikoksi. :)
Kiitos sulle paljon tiedoista jo etukäteen!- *999*
Kyllä on kuuma.Hiekka on polttavan kuumaa!Ja taatusti palaa, jos ei kunnon suojakertoimia ja ei käy uinnin jälkeen suihkussa ja grillaa koko pvän. Muista myös juoda kivennäisvettä, että tulee mineraaleja. Niitä haihtuu päivän mittaan tosi paljon. Myös mahdollista, että jalat rupeaa kramppaamaan jos juo pelkkää vettä.
Alanya hotellista en osaa sanoa mitään.
Meriretkellä saa tietenkin rusketusta ja näkee Alanyaa mereltä käsin. Musiikki on vain tosi kovalla ja jumputtavaa.
Menkää ihmeessä ainakin yhdeksi päiväksi Dimjoelle Alanyan ulkopuolelle syömään ja uimaan.Sinne kulkee bussi ettei tarvitse taksilla huristella. - reissunainen07
Laitoin viimeviikolla jotain tietoa ko.hotellista.Laita ylhäälle palkkiin hotellin nimi ja hae.
- turha kitsastella
*999* kirjoitti:
Kyllä on kuuma.Hiekka on polttavan kuumaa!Ja taatusti palaa, jos ei kunnon suojakertoimia ja ei käy uinnin jälkeen suihkussa ja grillaa koko pvän. Muista myös juoda kivennäisvettä, että tulee mineraaleja. Niitä haihtuu päivän mittaan tosi paljon. Myös mahdollista, että jalat rupeaa kramppaamaan jos juo pelkkää vettä.
Alanya hotellista en osaa sanoa mitään.
Meriretkellä saa tietenkin rusketusta ja näkee Alanyaa mereltä käsin. Musiikki on vain tosi kovalla ja jumputtavaa.
Menkää ihmeessä ainakin yhdeksi päiväksi Dimjoelle Alanyan ulkopuolelle syömään ja uimaan.Sinne kulkee bussi ettei tarvitse taksilla huristella.kun on kerran lomalle lähtenyt.Taksi siellä on niin halpaa,etten ikimaailmassa änkisi hikiseen dolmukseen.Hinnan ku sopii vaikka etukäteen,niin matka sujuu nopeesti ja vaivattomasti.Suomalainen ei osaa käyttää taksia vaan siitä syystä että täällä se on kallista.
- eka kertaa Alanyaan
turha kitsastella kirjoitti:
kun on kerran lomalle lähtenyt.Taksi siellä on niin halpaa,etten ikimaailmassa änkisi hikiseen dolmukseen.Hinnan ku sopii vaikka etukäteen,niin matka sujuu nopeesti ja vaivattomasti.Suomalainen ei osaa käyttää taksia vaan siitä syystä että täällä se on kallista.
Kaikki sanoo että taxilla on halpa kulkea, sanokaa nyt jotakin hintoja. Esim. mitä maksaa vaikka 5km tai 10km.
- Aurinkoinen**
eka kertaa Alanyaan kirjoitti:
Kaikki sanoo että taxilla on halpa kulkea, sanokaa nyt jotakin hintoja. Esim. mitä maksaa vaikka 5km tai 10km.
Ei taksilla kulkeminen ihan ilmaista ole, mutta paljon halvempaa kuin Suomessa.
Takseilla on Turkissa monesti "kiinteä hintaiset hinnastot". Itse tingin noista hinnoista. Esim Oba-Alanya noin 4km kiinteä hinta 7e, Oba-linnoitus-Oba 25e.
- ollaan menossa
Oliko inclusive paketti hotelilla millainen ja kannattaako se ottaa?? Kiitos etukäteen jo vastauksesta.
- Aurinkoinen**
Oltiin oikein tyytyväisiä. Aamupala oli varsin runsas ja kokki paisteli joka aamu munia, omeletteja tai vaikka lettuja.
Louonas oli kevyehkö, paljon salaatteja. Oikein hyvä. Illallisella kokki myös paisteli ihanaisia pihvejä yms. Tämäkin oli oikein hyvää. Kannatan endottomasti all inclusivea, mutta esim. kahden viikon raissulle ottaisin sen vain viikoksi. - ihania ruokapaikkoja
joten ei missään nimessä kannata kykkiä hotellilla syömässä,menettää todella ison osan Alanyan atmosfääriä. Ei mitään paketteja!
- mksv
Lokakuulla ollaan menossa samaiseen hotelliin. Millainen oli? Millainen ranta hotellin kohdalla, onko hiekkapohja? Entä onko pitkä kävellä keskustaan ja onko dolmuksissa nimi tai nro mistä tietää mikä hihinkin menee ? Entä onko suurempaa ruokakauppa lähistöllä, ettei tarvii mistään minimarketista ostella niissä tapaa olla niin kallista. Kiitos, jos viitsit vastailla.
- Aurinkoinen**
Hotelli oli oikein siisti ja viihtyisä. Meillä oli täysi merinäköala päärakennuksessa vaikkei sellaisesta maksettu.
Rannasta en oikein tykännyt, enemmän altailla oltiin, jotka olivatkin sitten tosi huiput!
Ranta syvenee nopeasti. Veden kohdalla pientä kiveä, ylempänä ranta on hiekkaa.
Obassa päin on ihan lähelläkin hotellia pikku ruokakauppoja tosi monia, joista kylää jaksaa vedetkin kantaa. Hotellikauppa oli kalliimpi muttei sekään ihan pahan kallis. Oikein ihanaista matkaa!!
- First time in alanya
Terve aurinkoinen!Todella hyvin sait itse tingittyä,sillä itse sain varmaankin noin 40-50%pois hinnasta ja taksimatkoista en osannut juurikaan tinkiä koska kuljettiin aika lyhyitä matkoja taxilla.Ensi kesänä täytynee yrittää tingata jo enemmän pois koska koin että se ei ole kovin vaiketa loppupeleissä ja kun sitä krääsää on vielä niin paljon ja erillaista:)
- 02ccu
hei semmosta haluaisin kysyä että minkälaiset juomat tuohon all inclusiveen kuului ja kuinka paljon? kiitos
- Aurinkoinen**
02ccu kirjoitti:
hei semmosta haluaisin kysyä että minkälaiset juomat tuohon all inclusiveen kuului ja kuinka paljon? kiitos
Limua kuului 0,5l, olutta taisi olla saman verran ja viiniä pari lasia.
- selamlar
Aurinkoinen** kirjoitti:
Limua kuului 0,5l, olutta taisi olla saman verran ja viiniä pari lasia.
Mun on ihan pakko tulla suosittelemaan yhtä ravintolaa... Me oltiin kesäkuun alussa miehen kans Alanyassa ja mentiin moikkaamaan yhtä tuttua ja sen jälkeen mentiin Kippis baariin. Turkkilainen mies ja Suomalainen vaimo. Kleopatra-rannan lähellä, Ataturk-kadun toisella puolella. Valkosipulikana on parhain ruoka mitä oon ikinä syöny!!! Olihan se sit pakko mennä viel vikana päivänä uudelleen syömään sinne =) Ja siel on tiistai-iltana live musiikkia, se oli mieletön juttu! Hyvää lomaa kaikille sinne lähtijöille! Osoite löytyy jos haluatte...
- samassa baarissa
selamlar kirjoitti:
Mun on ihan pakko tulla suosittelemaan yhtä ravintolaa... Me oltiin kesäkuun alussa miehen kans Alanyassa ja mentiin moikkaamaan yhtä tuttua ja sen jälkeen mentiin Kippis baariin. Turkkilainen mies ja Suomalainen vaimo. Kleopatra-rannan lähellä, Ataturk-kadun toisella puolella. Valkosipulikana on parhain ruoka mitä oon ikinä syöny!!! Olihan se sit pakko mennä viel vikana päivänä uudelleen syömään sinne =) Ja siel on tiistai-iltana live musiikkia, se oli mieletön juttu! Hyvää lomaa kaikille sinne lähtijöille! Osoite löytyy jos haluatte...
tuli syötyä muutaman kerran ja ruoka oli todella hyvää... suosittelen lämpimästi
- kaikista tärkein
näin hutsun näkökulmasta eli kellarin siisteys?
- Menossa ollaan
Ihmetyttää vaan tää, että hotelli ottaa hintaa noista pyyhkeistä, muuta järjestää kaikkea muuta kivaa ilmaiseksi.
Muistatko paljonko maksaa? Voiko pitää itsellä pidempään vai pitääkö palauttaa illalla?
Kiitos jos jaksat vastata.- Aurinkoinen**
tais olla pari liiraa per päivä. Tavallisen kokoisia olivat. 20-15:llä liiralla saat Obasta jättipyyhkeen, joka peittää melkein koko aurinkotuolin. Näitä oli myös hotellin vaatekaupassa, en katsonut hintaa. Ostin siis oman pyyhkeenja näin teen ensi kerrallakin =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908