Pienten lasten kanssa (1,5v ja 3,5v) ollaan jouluksi ja uudeksi vuodeksi kenties Balille menossa. Hotelli yritetään saada ennemmin sieltä "vuoristosta" kuin rannalta, tehdään ennemmin sitten päiväretki rannalle, kun ei siellä kuitenkaan paljon aikaa vietetä. Saarta on tarkoitus kiertää mahdollisuuksien mukaan aika paljon ja "kaikki mahdollinen" olisi tarkoitus sieltä nähdä, minkä lasten kanssa voi nähdä. Varsinaista hotellilomaa ei missään nimessä haluta, mutta tasokas hotelli kyllä lasten takia otetaan, noin 7-10 päivää).
Eli hepatiittirokotukset nyt ainakin kannattaa olla kunnossa (vanhemmalla lapsella ja vanhemmilla jo onkin), mutta mitä muuta?
Retkiä/käyntikohteita saa vinkata! Aika paljon ollaan maailmaa nähty (Uusi-Seelanti, Fiji, Etelä-Afrikka, Mauritius, Egypti, Karibiaa risteillen muutamia mainitakseni, Brasilia viidakkoineen), joten jotain "balilaista" haluaisimme nähdä. Singaporessa käymme ennen Balille menoa.
Rokotukset/lääkitykset Bali ("vuoristo")?
4
1955
Vastaukset
Jos olette sadekautena menossa Balille, taitaa olla syytä syödä myös malariakuuri. Sen sopivuudesta lapsille en tiedä, mutta keskustelethan näistä jutuista vaikka neuvolassa.
Omille Indonesian reissuillemme olemme ottaneet seuraavat rokotukset: polio, jäykkäkouristus, havrix, Japanin aivokuume ja lavantauti.
Jos haluat kohdevinkkejä Balilta, ota yhteyttä niin lähetän linkin kuviini ja reissupäiväkirjaani (05/2008).
[email protected]- "kokenut" matkustaja
Matkakokemukset kiinnostaa, laitan sähköpostia.
Ehdinkin jo soitella rokotusneuvontaan ja sanoivat, että lapsille ei tarvitse lisärokotuksia muita kuin tuolle nuoremmalle hepatiitti (kun vanhemmalla on jo). Tosin sanoivat, että jos on turistialueilla, niin ei tarvitse. Yritin kyllä sanoa, että ollaan varmastikin turistialueella, mutta siellä "sisämaassa vuoristossa" eikä rannalla hotellissa. En nyt sitten ole varma edelleenkään, täytyy vielä tarkistaa. - "kokenut" matkustaja
Tuli joku ilmoitus, että "matkoilla"?
"kokenut" matkustaja kirjoitti:
Tuli joku ilmoitus, että "matkoilla"?
Kiitos kun ilmoitit, on työkiireitten keskellä unohtunut poistaa. Lähetin Sinulle linkit blogiini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291323
- 100851
- 75660
- 50567
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa11491ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40464Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m151427Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30397Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372- 25368