Rokotukset/lääkitykset Bali ("vuoristo")?

"kokenut" matkustaja

Pienten lasten kanssa (1,5v ja 3,5v) ollaan jouluksi ja uudeksi vuodeksi kenties Balille menossa. Hotelli yritetään saada ennemmin sieltä "vuoristosta" kuin rannalta, tehdään ennemmin sitten päiväretki rannalle, kun ei siellä kuitenkaan paljon aikaa vietetä. Saarta on tarkoitus kiertää mahdollisuuksien mukaan aika paljon ja "kaikki mahdollinen" olisi tarkoitus sieltä nähdä, minkä lasten kanssa voi nähdä. Varsinaista hotellilomaa ei missään nimessä haluta, mutta tasokas hotelli kyllä lasten takia otetaan, noin 7-10 päivää).

Eli hepatiittirokotukset nyt ainakin kannattaa olla kunnossa (vanhemmalla lapsella ja vanhemmilla jo onkin), mutta mitä muuta?

Retkiä/käyntikohteita saa vinkata! Aika paljon ollaan maailmaa nähty (Uusi-Seelanti, Fiji, Etelä-Afrikka, Mauritius, Egypti, Karibiaa risteillen muutamia mainitakseni, Brasilia viidakkoineen), joten jotain "balilaista" haluaisimme nähdä. Singaporessa käymme ennen Balille menoa.

4

1956

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos olette sadekautena menossa Balille, taitaa olla syytä syödä myös malariakuuri. Sen sopivuudesta lapsille en tiedä, mutta keskustelethan näistä jutuista vaikka neuvolassa.

      Omille Indonesian reissuillemme olemme ottaneet seuraavat rokotukset: polio, jäykkäkouristus, havrix, Japanin aivokuume ja lavantauti.

      Jos haluat kohdevinkkejä Balilta, ota yhteyttä niin lähetän linkin kuviini ja reissupäiväkirjaani (05/2008).

      [email protected]

      • "kokenut" matkustaja

        Matkakokemukset kiinnostaa, laitan sähköpostia.

        Ehdinkin jo soitella rokotusneuvontaan ja sanoivat, että lapsille ei tarvitse lisärokotuksia muita kuin tuolle nuoremmalle hepatiitti (kun vanhemmalla on jo). Tosin sanoivat, että jos on turistialueilla, niin ei tarvitse. Yritin kyllä sanoa, että ollaan varmastikin turistialueella, mutta siellä "sisämaassa vuoristossa" eikä rannalla hotellissa. En nyt sitten ole varma edelleenkään, täytyy vielä tarkistaa.


      • "kokenut" matkustaja

        Tuli joku ilmoitus, että "matkoilla"?


      • "kokenut" matkustaja kirjoitti:

        Tuli joku ilmoitus, että "matkoilla"?

        Kiitos kun ilmoitit, on työkiireitten keskellä unohtunut poistaa. Lähetin Sinulle linkit blogiini.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2361
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      804
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      46
      798
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      219
      625
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      587
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      559
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      538
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      532
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      524
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      520
    Aihe