Rokotukset/lääkitykset Bali ("vuoristo")?

"kokenut" matkustaja

Pienten lasten kanssa (1,5v ja 3,5v) ollaan jouluksi ja uudeksi vuodeksi kenties Balille menossa. Hotelli yritetään saada ennemmin sieltä "vuoristosta" kuin rannalta, tehdään ennemmin sitten päiväretki rannalle, kun ei siellä kuitenkaan paljon aikaa vietetä. Saarta on tarkoitus kiertää mahdollisuuksien mukaan aika paljon ja "kaikki mahdollinen" olisi tarkoitus sieltä nähdä, minkä lasten kanssa voi nähdä. Varsinaista hotellilomaa ei missään nimessä haluta, mutta tasokas hotelli kyllä lasten takia otetaan, noin 7-10 päivää).

Eli hepatiittirokotukset nyt ainakin kannattaa olla kunnossa (vanhemmalla lapsella ja vanhemmilla jo onkin), mutta mitä muuta?

Retkiä/käyntikohteita saa vinkata! Aika paljon ollaan maailmaa nähty (Uusi-Seelanti, Fiji, Etelä-Afrikka, Mauritius, Egypti, Karibiaa risteillen muutamia mainitakseni, Brasilia viidakkoineen), joten jotain "balilaista" haluaisimme nähdä. Singaporessa käymme ennen Balille menoa.

4

1956

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos olette sadekautena menossa Balille, taitaa olla syytä syödä myös malariakuuri. Sen sopivuudesta lapsille en tiedä, mutta keskustelethan näistä jutuista vaikka neuvolassa.

      Omille Indonesian reissuillemme olemme ottaneet seuraavat rokotukset: polio, jäykkäkouristus, havrix, Japanin aivokuume ja lavantauti.

      Jos haluat kohdevinkkejä Balilta, ota yhteyttä niin lähetän linkin kuviini ja reissupäiväkirjaani (05/2008).

      [email protected]

      • "kokenut" matkustaja

        Matkakokemukset kiinnostaa, laitan sähköpostia.

        Ehdinkin jo soitella rokotusneuvontaan ja sanoivat, että lapsille ei tarvitse lisärokotuksia muita kuin tuolle nuoremmalle hepatiitti (kun vanhemmalla on jo). Tosin sanoivat, että jos on turistialueilla, niin ei tarvitse. Yritin kyllä sanoa, että ollaan varmastikin turistialueella, mutta siellä "sisämaassa vuoristossa" eikä rannalla hotellissa. En nyt sitten ole varma edelleenkään, täytyy vielä tarkistaa.


      • "kokenut" matkustaja

        Tuli joku ilmoitus, että "matkoilla"?


      • "kokenut" matkustaja kirjoitti:

        Tuli joku ilmoitus, että "matkoilla"?

        Kiitos kun ilmoitit, on työkiireitten keskellä unohtunut poistaa. Lähetin Sinulle linkit blogiini.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. Mitä muistoja on naisesta?

      🤔
      Ikävä
      19
      394
    19. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    20. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      63
      385
    Aihe